Hongkong chce zakázat algoritmické stablecoiny

5
(2)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Hong Kong Monetary Authority (HKMA) plánuje od roku 2024 více regulovat kryptoměny. Ze zveřejněného hrubého rámce vyplývá, že na jeho území nesmí být emitovány a ani aktivně nabízeny algoritmické stablecoiny. Každý stablecoin musí mít neustálé krytí podkladovými aktivy.

Opatření reaguje pravděpodobně na nedávnou situaci kolem Terra USD (UST) a LUNA. Situace není úplně jasná a několik ukazatelů naznačuje možný útok zevnitř společnosti. Nicméně se stalo a dopadlo to na celý trh kryptoměn. Problém byl v možnosti ražení neomezeného množství nových mincí Terra. Naproti tomu stojí algoritmický stablecoin Djed, který spouští tento týden Cardano. Ten není součástí protokolu, ale poběží jako token na blockchainu. Při možném pádu tak nemůže do nekonečna znehodnocovat ADA. Tak se riziku UST vyhýbá.

Jaký je tržní podíl algoritmických stablecoinů?

Ještě nedávno se čísla pohybovala kolem 12 %. Po výše zmíněném selhání došlo k prudkému propadu a tržní podíl těchto stablecoinů se nyní pohybuje kolem 1,71 % celého trhu kryptoměn. Zatím netušíme, zda Djed zvládne tento trend otočit. Událost kolem Terra je ještě hodně čerstvá a množství uživatelů nebude mít důvěru.

Závěr

Algoritmické stablecoiny jsou dobrý nápad, ale provedení zatím pokulhává. Hongkong chce svým lidem zajistit možnost kdykoliv vyměnit svoje stablecoiny za fiat měnu v rozumném čase. V prvotní fázi plánuje regulovat emise, řízení a stabilizaci. Do budoucna určitě přidají i další aktivity jako je výměna za fiat měny či propojení na platební/kreditní karty. Otázkou zůstává, zda se zákazem algoritmických stablecoinů riziko opravdu minimalizuje. I u klasických stablecoinů se totiž může stát, že nejsou vždy tak úplně kryté.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img