Finsko hodlá darovat zabavené bitcoiny Ukrajině

5
(3)

Zprávy a souhrny

Finská vláda údajně věnuje část svých zabavených bitcoinů na podporu úsilí Ukrajiny ve válce s Ruskem. Skandinávská země v průběhu let zabavila subjektům BTC v hodnotě téměř 77 milionů dolarů.

YouTube video

Finsko se zapojí do konfliktu darováním BTC

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou je plná vypjatých okamžiků, ale vypadá to, že ani zdaleka se neblíží ke svému konci. Na rozdíl od většiny konfliktů v minulosti proti sobě obě strany stojí bez přímé vojenské pomoci spojenců. Ukrajině se ale neustále dostává podpory od řady zemí EU a USA v podobě financí, zbraní a zdravotnických či potravinových dodávek.

Zásadní roli ve válce hrají také digitální aktiva, protože mnohé společnosti, jednotlivci i vlády posílali napadené zemi dary v bitcoinech a altcoinech. Nejnovější taková podpora údajně přijde z Finska.

V uplynulých letech se v zemi zahájilo několik operací proti drogovým baronům, překupníkům a dalším zločincům. Díky tomu se podařilo zabavit bitcoiny v hodnotě téměř 77 milionů dolarů a část této částky je vláda ochotna věnovat Ukrajině. Jeden z vládních úředníků k tomu uvedl:

„Tyto peníze z bitcoinů jsou vyčleněny tak, aby mohly být použity na podporu Ukrajiny“

Rozhodnutí o tom, zda a kolik prostředků ze zabavených BTC půjde na pomoc Ukrajině, zůstává v rukou ministerstva financí a ministerstva zahraničních věcí. Některé zvěsti naznačovaly, že Finsko by mohlo poslat celou částku. Pokud by se tak opravdu stalo, jednalo by se o pětkrát vyšší částku, než která byla zatím Ukrajině letos poskytnuta.

Finská celní správa (subjekt, který má zabavené bitcoiny v držení) pověřila dva finské poskytovatele služeb v oblasti digitálních aktiv (společnosti Coinmotion a Tesseract), aby sloužili jako zprostředkovatelé tohoto daru. Úřady plánují předat těmto společnostem téměř 1 890 BTC, ty je později prodají a pošlou ekvivalent ve fiat měně na Ukrajinu.

„V současné době je naším cílem předat zprostředkovatelům legální virtuální měny zabavené  rukou celníků, tj. asi 1890 bitcoinů v průběhu jara a začátku léta“

Kryptoměnové dary Ukrajině již přesáhly 100 milionů USD

Přispěvatelé Ukrajině v jejím boji proti Rusku již darovali v kryptoměnách více než 100 milionů dolarů.

Například Gavin Wood – zakladatel společnosti Polkadot – daroval DOT v hodnotě 5 milionů dolarů na podporu obrany země v boji proti ruským vojenským silám. Na příspěvek reagovala i ukrajinská vláda:

„Ukrajinský lid je vděčný za podporu a dary od globální kryptokomunity při ochraně naší svobody.“

Krátce poté darovala platforma pro sdílení obsahu, OnlyFans, 500 ETH organizaci UkraineDAO (organizace, která pomáhá ukrajinskému ministerstvu obrany). Hodnota transakce v té době činila přibližně 1,3 milionu dolarů.

Závěr

Ukrajině se v jejím spravedlivém boji s agresorem snaží pomáhat mnoho vlád, společností či jednotlivců včetně těch z České republiky. Využít zabavené kryptoměny pocházející z nelegální činnosti na pomoc tomuto států mně osobně přijde jako výborný nápad – Sláva Ukrajině!

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

„…a pošlou ekvivalent ve fiat měně na Ukrajinu“
Ať pošlou raději ty BTC, teďka je to dole, tak se to ve fiatu nevyplatí 🙂

Petr

Třeba to půjde ještě níž. 🙂

pietro

Mě by docela zajímalo, jak konkrétně došlo k zabavení zmíněných BTC. Úplně si to neumím představit..

Reklama: