Fáze trhu a přechody mezi nimi

4.9
(7)
Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Trend je velmi silný koncept. Představte si námořní loď. Stojí ji spoustu energie a času, aby se rozjela. Ale jakmile je jednou v pohybu, tak její energie je veliká. I v případě, že vypnete motory, bude se ještě dlouho pohybovat, než se zastaví.

Podobné je to s trendem na trzích. Může trvat dny i týdny, než se „rozjede“ nový trend. Můžete mít několik falešných průrazů, které budou vypadat jako počátek nového trendu, ale cena se rychle vrátí zpět a nový trend nikde. Toto je riziko podnikání a musíte na něj být připraveni. Jakmile máte jasně definovaný trend, tak je relativně bezpečné do něj v určitých místech „naskočit“. Je mnohem rozumnější a bezpečnější obchodovat s trendem než proti němu.

TIP: Nepřehlédněte můj předchozí článek na toto téma – Jak správně analyzovat časové rámce?

Fáze trhu

Trh, u kterého cena roste, nazýváme trhem v uptrendu, neboli rostoucím trendu. Když cena na trhu klesá, nazýváme jej trhem v downtrendu, neboli klesajícím trendu. Pokud se trh nepohybuje v jasném uptrendu nebo downtrendu, máme netrendový trh, neboli trh pohybující se do strany. Trhy se pohybují do strany přibližně v 70 % času. Ziskově obchodovat se dá ve všech fázích trhu. Klíčové je včas odhalit, ve které fázi se trh v časovém rámci, ve kterém chci obchodovat, nachází.

Už pouhý fakt, že budete schopni identifikovat, že trh netrenduje, bude pro vás ohromné plus. Protože budete vědět, že máte obchodovat jiným stylem než v trhu, který je v trendu. Každému vyhovuje pro obchodování jiný typ trhu. V rámci sbírání zkušeností byste měli po nějaké době sami nejlépe vědět, v jakém trhu se daří vám.

Pokud jste obchodník, který dosahuje lepších výsledků v trendovém trhu a na trhu, který znáte, momentálně nepanuje trend, tak nemusíte nutně měnit trh, abyste mohli obchodovat v trendu. Jednoduše na tom samém trhu změňte časový rámec a najděte takový, kde jste schopni jasně definovat trend a obchodujte na něm. Například trh, který se pohybuje do strany na týdenním časovém rámci, může přinášet atraktivní, trendové obchodní příležitosti na kratším časovém rámci.

TIP: Přihlaste se na workshop: Základy technické analýzy, kde si podrobně ukážeme spoustu praktických dovedností, které můžete okamžitě využít při svém obchodování.

Uptrend

Rostoucí trend určíme tak, že máme po sobě rostoucí pivot high a pivot low ceny. Cena vzroste, a poté se vrátí o nějakou část předchozího růstového pohybu nazpět, aby se potom vydala znovu výše a došla tak dál než předchozí růstový pohyb. Tím se budou tvořit jakési schody vzhůru.

Downtrend

Klesající trend určíme tak, že máme po sobě klesající pivot high a pivot low ceny. Cena klesne, a poté se vrátí o nějakou část předchozího klesajícího pohybu nazpět, aby se potom vydala znovu níže a došla dál než předchozí klesající pohyb. Tím se budou tvořit jakési schody dolů.

Netrendový trh

Aby náš výčet byl kompletní, musíme definovat trh, který se pohybuje do strany. Pokud máme netrendový trh, cena nevytváří vyšší highs a lows, nebo nižší highs a lows. To, že nastane vývoj trhu do strany, nám může velmi brzo napovědět fakt, že na trhu nastala rovnováha. Čím déle tato pomyslná rovnováha bude trvat, tím větší trendový pohyb můžeme očekávat.

Přechod mezi fázemi trhu

Býčí přechod – agresivní. Tento přechod do růstového trendu je založený na formaci 123. Čekám, až se vytvoří low swingu, čímž se mi vytvoří prozatímní vrchol 1. Z toho low začne trh růst a vytvoří se nové high swingu. Tím mám potvrzený bod 1 a mám prozatímní bod 2. Z bodu 2 cena klesá a je klíčové, aby neklesla pod potvrzený bod 1.Pokud cena z bodu 2 klesá a vytvoří low dalšího swingu, které je nad úrovní potvrzeného bodu 1, tak mám potvrzený bod 2 i 3. Jakmile cena prorazí potvrzený bod 2, tak mám potvrzený přechod trhu do rostoucího trendu.

Býčí přechod – konzervativní. U tohoto typu býčího přechodu čekám po proražení vrcholu 2 na nové high swingu, a teprve po jeho proražení beru nový rostoucí trend jako platný.

Medvědí přechod – agresivní. Tento přechod trhu do klesajícího trendu je založený na formaci 123, akorát je to celé opačně než při býčím přechodu. Čekám, až se vytvoří high swingu, čímž se mi vytvoří prozatímní vrchol 1. Z tohoto high začne trh klesat a vytvoří low nového swingu. Tím máme potvrzený bod 1 a máme prozatímní bod 2. Z bodu 2 cena roste a je klíčové, aby nevzrostla nad potvrzený bod 1. Pokud cena z bodu 2 roste a vytvoří high dalšího swingu, které je pod úrovní potvrzeného bodu 1, tak máme potvrzený bod 2 i 3. Jakmile cena prorazí potvrzený bod 2, tak máme potvrzený přechod trhu do klesajícího trendu. Agresivní obchodníci mohou na průraz bodu 2 vstupovat do short pozice.

Medvědí přechod – konzervativní. U tohoto typu medvědího přechodu čekám po proražení vrcholu 2 na nové low swingu, a teprve po jeho proražení beru nový klesající trend jako platný.

Závěr

Určení trendu vám může zjednodušit rozhodnutí se vstupem do pozice. Samozřejmě je mnohem lepší vstupovat na začátku trendového pohybu než na jeho konci. K tomu, abyste vstoupili včas, vám bude sloužit znalost formace 123. V předchozím článku jsem vám představil účastníky různých časových rámců. Koncept časových rámců můžete využít i při hledání trendu. Vždy začínejte s analýzou od vyšších časových rámců a snažte se obchodovat ve směru dlouhodobého trendu.

Pokud jste více vizuální typ, podívejte se na video, kde podrobně ukazuji všechny zmíněné přechody mezi fázemi trhu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Díky!

spot_img