Jak správně analyzovat časové rámce?

5
(4)

Zprávy a souhrny

Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Pojďme si na začátek krátce představit jednotlivé účastníky, kteří na trhu působí. Řekneme si něco o jejich charakteristice a rozdělíme je do několika hlavních skupin.

  • Skalpeři
  • Intradenní obchodníci
  • Krátkodobí obchodníci
  • Střednědobí obchodníci
  • Dlouhodobí investoři

Tyto skupiny mají na trhu různé zájmy a sledují různé časové horizonty pro své obchody. Nejsilnější a nejvýznamnější pohyby vznikají, když většina těchto skupin obchodníků obchoduje ve stejném směru.

TIP: Nepřehlédněte můj předchozí článek – Proč je psychologie v tradingu tak důležitá?

Skalpeři

Jsou nejvíce krátkodobými účastníky na trhu. Nakupují a prodávají všem ostatním časovým rámcům. Nezajímají je fundamenty, protože dělají krátkodobé obchody. Zajímá je především tok objednávek a nabídkové a poptávkové ceny. Většinou uskutečňují velké množství obchodů s rozsáhlými pozicemi a ty drží v řádech vteřin až minut.

Skalpeři přinášejí do trhu okamžitou likviditu. Dříve byl scalping výhradní záležitostí parketových obchodníků přímo na burze. Díky rozvoji technologií dnes ale skalpové obchody v drtivé většině provádějí počítače s různě sofistikovanými algoritmy.

Tyto algoritmy mohou fungovat na různých principech. Jednou z rozšířených oblastí, kde se algoritmy využívají, je tzv. arbitráž. U ní se sledují rozdíly mezi kotacemi u různých brokerů a chvilková „zaváhání“ ceny, které se počítače snaží v řádech milisekund využít. Jinak řečeno když se jeden broker „zpozdí“ s kotací, zatímco jiný (referenční broker) už nabízí kotaci na vyšších cenách, tak počítač nakoupí u zpožděného brokera a prodá, jakmile se cena srovná s referenčním brokerem.

TIP: Přihlaste se na workshop: Základy technické analýzy, kde si podrobně ukážeme spoustu praktických dovedností, které můžete okamžitě využít při svém obchodování.

Intradenní obchodníci

Jsou ti, kteří začínají den bez otevřené pozice a takto také svůj den končí. Většinou se orientují na technickou analýzu, konkrétní cenové hladiny, denní zprávy a makro data. Stejně jako skalpeři „čtou“ někteří intradenní obchodníci tok objednávek do trhu.

Tato skupina obchodníků dodává na trh především likviditu. Budou obchodovat v rámci delších pohybů než skalpeři v rozmezí jednotek až desítek pipů/ticků. Do této skupiny obchodníků patří drobní retailoví obchodníci, ale intradenně mohou obchodovat i některé hedge fondy s různými počítačovými strategiemi.

Krátkodobí obchodníci

Nebo také swing obchodníci jsou již ochotni své pozice držet přes noc. Ukončují je přibližně za 3-5 dní. Krátkodobí obchodníci analyzují trh jak z pohledu fundamentu, tak technické analýzy. Většinou se snaží obchodovat high a low obchodních rozpětí, nebo odrazy od trendových linií. Spoléhají na krátkodobé momentum na trhu.

Do této skupiny patří hodně retailových obchodníků, kteří nemají čas sedět u počítače během dne a pozorovat trhy. Tato skupina nepředstavuje hybnou sílu trendů. Snaží se spíše adaptovat vývoji a vydělat na událostech, které způsobují krátkodobé výkyvy trhu. V této kategorii však působí v menší míře také profesionálové, ať už z řad fondů, nebo bank.

Střednědobí obchodníci

Střednědobí obchodníci se při své analýze velmi blíží krátkodobým obchodníkům. Sledují jak fundament, tak technickou analýzu. Mají však trochu dlouhodobější zaměření. Pro tyto obchodníky je rozšířené označení swingoví obchodníci, protože se snaží účastnit swingových pohybů v rámci střednědobých obchodních rozpětí. Pokud krátkodobí a střednědobí obchodníci jednají v souladu, tak se na trhu může rozvinout minimálně krátkodobý trendový pohyb. Střednědobí obchodníci sledují obchod více z pohledu délky pohybu, který cena udělá, než z časového hlediska.

Do této skupiny obchodníků patří jak drobní obchodníci, tak profesionálové. Tato skupina je složením velmi podobná krátkodobým obchodníkům. Rozdíl je pouze v tom, že tito obchodníci jsou ochotni pozice držet na větší ziskové cíle.

Dlouhodobí investoři

Tito obchodníci mají mnohem užší vztah k cenným papírům, které drží. Nakoupené cenné papíry drží po dobu měsíců či let. Pokud začnou dlouhodobí investoři akumulovat nebo distribuovat své pozice, může to být počátkem nebo koncem dlouhodobého trendu. Děje se tak kvůli tomu, že do této skupiny patří především velké instituce, které spravují obrovské sumy peněz. Ty jsou schopny do trhu umístit velké objednávky a pozici dlouhodobě budovat.

Jakmile se k takové aktivitě připojí i ostatní časové rámce a začnou jednat v souladu s dlouhodobými investory, tak vzniknou dlouhodobé trendy, které mohou trvat týdny i měsíce.

Jak už jsem naznačil výše, tak tato skupina je tvořena především profesionály. Patří sem banky, penzijní fondy, pojišťovny a fondy kolektivního investování. Velké procento institucí většinu spravovaného kapitálu umisťuje do dluhopisů. Zbývající část jejich investičního kapitálu míří především do akcií nebo do akciových indexů.

Analýza více časových rámců

Analýza všech časových rámců je základem úspěchu pro každého. Dokáže vám lépe odhalit trendy. Jak správně identifikovat trend a co všechno při tom vzít v potaz, podrobně popíšu v jednom z dalších článků. Není nic rozumnějšího než obchodovat ve směru, ve kterém obchoduje většina účastníků trhu a především ti dlouhodobí a střednědobí. Z vlastní zkušenosti jednoznačně doporučuji obchodovat v souladu s dlouhodobým trendem. Nicméně pokud má trader dostatek zkušeností, tak obchodování proti trendu nabízí spousty zajímavých příležitostí.

Závěr

Před vstupem do trhu se vždy podívejte na vyšší časový rámec, než na kterém plánujete obchodovat. Toto jednoduché pravidlo Vám může pomoci, neotevřít pozici proti dlouhodobému trendu. A tím se vyhnout zbytečným ztrátám.

V prosinci pro Vás připravuji poslední workshop na téma „Základy technické analýzy“ v tomto roce, tak neváhejte a zajistěte si své místo.

Zdroj: Price Action – Jak vidět, co jiní nevidí

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: