Europeum – evropský blockchain v souladu se všemi předpisy

4.6
(5)

Zprávy a souhrny

Ruku v ruce tím, jak se legislativa Evropské unie o kryptoměnovém trhu (MiCA) blíží k tomu, aby se stala zákonem, politici v čele s Belgií postupují ještě o krok dál: vytvářejí vlastní blockchain.

Digitální síť Europeum by měla umožnit zachycovat údaje o vlastnictví nemovitostí, řidičských průkazech nebo profesních dokumentech způsobem, který je v souladu s evropskými předpisy. Informaci přinesl belgický ministr pro digitální technologie Mathieu Michel.

Europeum – Evropský blockchain v souladu se všemi předpisy

Kryptoměnové projekty, především ve finanční oblasti, v poslední době příliš radosti investorům nepřinesly. Byli jsme svědky mnoha krachů, podvodů a nefér jednání. Podle Michela by přesun do oblasti veřejných služeb a řízení dodavatelského řetězce mohl tyto případy omezit.

Legislativa MiCA, která, pokud bude v dubnu odhlasována, bude platit ve všech 27 členských státech EU, stanovila bezprecedentní požadavky na transparentnost v oblasti kryptoměn. Krom jiného také třeba nařizuje všem kryptografickým firmám zveřejňovat své cenové procesy a objemy obchodů v reálném čase. Burzy by také musely oddělit své finanční prostředky od prostředků svých klientů. Tím by se předešlo dalšímu pádu, jaký jsme zaznamenali v případě krachu burzy FTX.

Univerzální licence MiCA

Nejdůležitější částí návrhu MiCA je zavedení univerzálního licencování pro členské státy EU. V současné době mají některé země EU částečné licenční požadavky. Například Francie vyžaduje, aby kryptografické firmy poskytující služby úschovy musely mít licenci. Kryptoměnové polečnosti, které nabízejí služby jiné, se ovšem registrovat nemusí.

Existuje také klauzule pro bankovní a pojišťovací služby týkající se kryptoměnových firem. Jedna z nich byla příčinou zmatků v tomto odvětví, zejména v USA, které nedávno uzavřely tři ke kryptoměnám přátelské banky. Minulý týden americké úřady zavřely Silicon Valley Bank a Signature Banks a Silvergate oznámila dobrovolnou likvidaci.

Kromě návrhu MiCA a Europeum spustila Belgie minulý měsíc iniciativu Blockchain4Belgium. Ta má umožnit hráčům v sektoru předávat vládě doporučení ohledně přijetí blockchainu. Michel poznamenal, že cílem iniciativy je umožnit Bruselu vytvářet pracovní místa, udržet talenty a upevnit digitální suverenitu země.

Závěr

Kryptoměnový sektor už dávno není na okraji zájmu, ba právě naopak. Společně s tím, jak vyrostl a zapojuje se do něj stále více investorů, se dostává do hledáčků politiků či regulátorů, kteří mají zájem nastavit nějaká pravidla.

Jedna z výzev, s nimiž se blockchainoví podnikatelé v Belgii potýkají, se týká daňového systému. K tomu Michel uvedl, že se aktuálně usilovně pracuje na vyjasnění způsobu zdanění virtuálních výdělků.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
[ue_partner_posts title="Články našich partnerů" count=2 layout=strip-post-list]

Reklama: