Anonymita držitelů kryptoměn v EU v ohrožení

0
(0)

Již jsme párkrát nastínili, že rok 2018 bude ve světě digitálních měn ve znamení regulací. Evropská Unie se doposud k regulacím stavěla spíše neutrálně. Nicméně minulý čtvrtek Evropský parlament odhlasoval přísnější regulace pro kryptoburzy a jiné platformy pro obchodování s kryptoměnami. 

Směrnice proti praní špinavých peněz

Čtvrteční hlasování Evropského parlamentu se týkalo primárně boje proti nelegálním činnostem jako jsou například daňové úniky či praní peněz. Součástí aktualizovaného nařízení, tedy konkrétně pátého dodatku směrnice proti praní peněz, jak udává EU, jsou však i přísnější pravidla pro kryptoměny, které “útočí” především na anonymitu jejich uživatelů. Konkrétně se týkají především kryptoburz a mají za cíl bojovat s “riziky spojenými s digitálními měnami”, jak stojí v dokumentu. Regulační nařízení bylo odhlasováno drtivou většinou, čítající 574 hlasů pro a pouhých 13 proti. V platnost vstoupí do tří dnů od publikace, načež mají členské státy rok a půl na začlenění těchto nových pravidel do zákona.

Anonymita kryptoměn: Nepřijdeme o ni časem úplně?

Trnem v oku EU je především decentralizace a s ní spojená anonymita kryptoměn. Podle Evropského parlamentu představují riziko a otevírají dveře nelegálním praktikám. V praxi tento pozměňovací návrh znamená, že platformy poskytující výměnu kryptoaktiv, tedy burzy s kryptoměnami, budou nuceny zavést v rámci kontroly klientů ověřování totožnosti. V budoucnu budou muset tyto platformy nabízet regulované služby a po svých klientech budou nuceni vyžadovat registraci na základě dokladu o totožnosti.

Anonymita za anonymitu?

Poslanci se rovněž zaměřili na anonymitu u předplacených či virtuálních platebních karet, jejichž poskytovatelé budou muset vyžadovat ověření totožnosti již při částkách od 150 EUR, oproti současným 250 EUR. A to není vše. Vydavatelé těchto karet budou muset dodržovat přísnější kritéria při posuzování žádostí o vydání karty do země, která není součástí EU. A vzhledem k tomu, že veškerá tato opatření jsou namířena především proti podvodům a praní peněz, nabízí EU ochranu všem, kteří na tyto nelegální činnosti upozorní. A v rámci ochrany jim nabízí také anonymitu. Aneb chcete-li bojovat s anonymitou, nabídněte anonymitu.

Trestná činnost se vůbec nemění. Kriminálníci mají nyní možnost využívat rozsáhlé anonymity k praní nelegálně získaných peněz, nebo k financování terorismu. Takovýto legislativní krok nám pomůže s těmito neduhy bojovat a chránit jak naše obyvatele tak finanční sektor. Součástí je také větší transparentnost a přístup k informacím o společnostech a přísnější pravidla pro digitální měny a anonymní předplacené platební karty,” prohlásil europoslanec Arturs Krišjānis Kariņš.

Jeho kolegyně, Judith Sargentini, dodala k vyjádření Karinše, že EU přichází každoročně díky nelegálním činnostem jako je praní peněz, financování terorismu a úniky na daních, o částky čítající miliardy Euro. Pravidla, která nastolí pozměněná směrnice, budou podle Sargentini velikým přínosem také pro rozvojové země, které bojují s nezákonným odlivem peněz, které jim poté chybí.

Kryptoměny ne, blockchain ano?

Ne vždy je však Evropská Unie vůči kryptoměnám natolik přísná. Sám Mario Draghi, šéf ECB, prohlásil v minulosti na téma regulace kryptoměn, že se nejedná o prioritu a že kryptoměny pro ekonomiku EU nepředstavují riziko. V minulosti byly například z iniciativy EU vedeny rozhovory na téma Bitcoin a blockchain, přičemž podpora blockchainu, zdá se, nezaostává ani nyní. Před pár dny došlo totiž k vzájemné dohodě 22 zemí EU o spolupráci a podpoře vývoje blockchainu a blockchainových aplikací. Iniciativa si klade za cíl lepší integraci blockchainu a využití jeho výhod při běžných každodenních činnostech. To je zcela určitě dobrý krok. Škoda ovšem, že kryptoměny nejsou součástí této dohody.

 

Závěr

Bojovat proti nelegálním praktikám, které okrádají stát o milióny až miliardy, je zcela určitě správné. Taktéž prosazování regulací kryptoměn, které mohou vést ke stabilizaci trhu, jsou zaručeně dobrým krokem. Otázkou však je, zda nebude proti kryptoměnám v budoucnu postupováno ještě tvrději. Omezení jednoho ze základních kamenů této technologie může být v rámci mezí přijatelné, jedná-li se o krok, který má sloužit k ochraně samotných klientů. Avšak musíme doufat, že se tento přístup nebude časem stupňován k horšímu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Adam

Vždycky se najde něco že ano. 😀 Evropská Unie nám krade svobodu kryptoměn. Vždycky se na to najde správné odůvodnění, že praní špinavých peněz. Klasika ty vole :D. A prosím, kdy si nás začne EU značkovat jako pěšáky?

Zdeněk

Nechápu, že tento rádoby argument o praní špinavých peněz, terorismu a drogám, ještě někdo používá. To už bylo tolikrát vyvráceno a vždy se to vrací zpátky jako bumerang, a to z míst, kde by si jeden řekl, že trochu inteligence musí být.

Dejte člověku do ruky nástroj a je jen na něm, jak ho použije.

Příklad 1:
Terorista spáchá zločin. K činu použije auto značky Škoda. Budete regulovat nebo zavírat automobilku za to, že vyšinutý maniak daným typem vozidla přejel několik lidí nebo v něm odpálil bombu? Budete, na základě toho diktovat Škodovce, kolik aut může vyrobit a že nemají být zelená?

Příklad 2:
Dejte dobromyslnému člověku do ruky motyku, on s ní okope pole, vypěstuje plodiny a nakrmí hladové… Dejte zlomyslnému člověku do ruky motyku a on Vás s ní vezme po hlavě…

Příklad 3:
Nejvíce obchodů s drogami se na počítači uskutečnilo přes platformu Microsoft Windows. Obviníte Microsoft z trestného činu či spoluviny na prodeji/distribuci drog? Budete soudit výrobce nejpoužívanějšího operačního systému pro osobní počítače?

Nejvíce anonymní a nejvíce zneužívané jsou fyzické peníze, resp. americký dolar, jelikož fiat vysledovat jednoduše nelze.

Příklad 4:
Existují studie, že 98% bankovek (USD) nese stopové množství grog, kokainu a jiných návykových látkek.

Kryptoměny jsou jenom nástroj a je na každém člověku, jak tento nástroj použije.

Budeš-li ty tento nástroj používat k dobrým účelům, kupovat lavice do škol, dětem zmrzlinu, platit za nájem a potraviny, přispívat na dobročinné účely, není čeho se bát.

Ad Příklad 1) Dokud bude v autě vozit děti do školy, dokud budou záchranné služby jezdit k raněným a k požárům, dokud budou autobusy vozit lidi, není důvod vozidla zakazovat nebo regulovat.

Stejně tak není důvod zakazovat nebo regulovat kryptoměny.

Na regulacích a zákazech mají zájem jenom státy, instituce a banky, které kryptoměny fyzicky ohrožují na výdělku a na životě.
A bohužel pro běžného člověka, tyto státy, instituce a banky budou dělat všechno proto, aby nám tento geniální nástroj, vzali.

Zdeněk

Ještě vložím jiný úhel pohledu. Kryptoměny mění zásadním způsobem životy lidí po celém světě!

4 miliardy lidí na světě nemá přístup ke kreditním kartám. Z toho 2 miliardy nemá přístup vůbec k bankovním službám.

Existuje řešení, kryptoměny.

Kryptoměny umožňují platební transakce mezi lidmi přímo. Člověk člověku pošle člověku peníze, bez bank, bez zbytečných poplatků a daní. Takoví lidé mohou ve zbídačených a chudých zemích bez bank normálně fungovat, nakupovat jídlo a další věci potřebné pro své přežití. Stačí jim k tomu jen mobilní telefon (který všichni mají). Nebo ani mobilní telefon mít nemusí, bude jim stačit papírová peněženka.

Nezávisle na sobě se tak již děje. Jedinci po celém světě se pokouší porozumět nové technologii kryptoměn za účelem malicherného zisku (většina lidí v krypto) nebo vlastního přežití.

Co kdybych Vám řekl, že existuje člověk, který již pracuje na projektu masové adopce kryptoměn v odloučených lokalitách. V lokalitách, ve kterých když jste měli před jedním rokem 1000 USD na bankovním účtu, tak dnes máte méně než 1 dolar. V lokalitách, kde vlády vykořisťují, šikanují a zabíjejí vlastní občany. Kde lidé trpí bezprávím, anarchií a hladem.

Ten odvážný kryptonadšenec a investor se jmenu David Hay. Níže přikládám jedno z jeho videí:
https://www.youtube.com/watch?v=MUH6fzpbTCs

Teď si představte, že stát nebo instituce (třeba EU) brání svými zákazy, omezováním, regulacemi a nařízeními, běžným lidem v těchto lokalitách v masovém rozšíření v používání kryptoměn. V lepším případě ho oddálí, v horším úplně zastaví.

Představte si, že se to povede a že se v nějaké části světa, díky kryptoměnám, povede vymýtit hlad a umírání lidí. Víte, co to bude znamenat pro celý svět? Jakou příležitost nyní v rukou máme?!

Mají na to právo?
Má právo EU nebo jiné světové velmoci regulovat, omezovat nebo zakazovat kryptoměny? Můj názor je, že na to právo nemají!

Vždyť máme v rukou nástroj, který může spasit svět nebo minimálně jeho velkou část!

spot_img