EOS v počtu zpracovaných transakcí překonal Ethereum

0
EOS

Poprvé, ve své relativně krátké historii, dokázal EOS zpracovat během 24 hodin více transakcí než konkurenční síť Ethereum. Navzdory nedávným problémům s volbami Block Producerů, kdy byly transakční rychlosti relativně pomalé, nyní vše již nasvědčuje tomu, že EOS má našlápnuto dobrým směrem.

EOS, který byl původně vytvořen na blockchainu Etherea a začátkem června letošního roku přešel na vlastní mainnet, se v poslední době nevyhnul kritice, která byla zaměřena převážně na jeho centralizovaný model řízení. O této problematice jsme psali ve více zprávách, jejich sumář si můžete přečíst v článku: EOS – vše co byste raději nechtěli vědět.

EOS pokořil hranici 700 000 transakcí za jeden den

Navzdory negativním výtkám však této blockchainové platformě nelze upřít jednu věc – kapacitu transakcí, kterou je schopna zpracovat.

Ve středu, 11. června se EOSu podařilo dosáhnout na historický rekord své sítě v počtu zpracovaných převodů během posledních 24 hodin. Block Producers zvládli úspěšně zvalidovat 727 334 transakcí, čímž se jim v daný den podařilo předstihnout i jejich hlavního konkurenta – Ethereum, na jehož síti proběhlo přibližně 680 000 převodů.

Ještě zajímavějším faktem ale je, že tento stav nezatížil síť na více než 1 % maximální kapacity. Proti tomu síť Etherea byla vytížená na maximum.

Mohlo by vás zajímat: Čím lze nahradit platební systém společnosti VISA? Představujeme možné kandidáty

Monitorování stavu sítě

Aktuální počet transakcí monitoruje stránka blocktivity.info, která v pěkné a srozumitelné infografice porovnává pro vybrané kryptoměny následující údaje:

Aktivity – počet zpracovaných transakcí za posledních 24 hodin

Average – průměrný počet uskutečněných převodů za uplynulých 7 dní

Record – historicky maximální množství transakcí, které byly schváleny během 24 hodin

AVI (Activity Valuation Index) – index, který je počítán jako poměr tržní kapitalizace daného coinu a úrovně aktivity na jeho blockchainu. Výchozí hodnota je stanovena číslem 1, které je reprezentováno výše zmíněným poměrem pro Bitcoin. Vyšší hodnotu AVI tedy získají mince, které mají nízkou tržní kapitalizaci, přičemž ale zpracovávají velké množství transakcí.

CUI (Capacity Utilization Index) – index představuje využití blockchainu a zbývající dostupnou kapacitu. Slouží k porovnání uskutečněných převodů, přičemž v procentuální míře vyjadřuje, na kolik dané převody síť vytížily.

V době psaní článku se situace mírně změnila, což dokumentuje obrázek níže.

Aktuálně Ethereum znovu zpracovává více transakcí než EOS, ale důležité je zaměřit se na CUI hodnoty. Ty jasně ukazují, že Ethereum dosáhlo maximální kapacity sítě a na zvalidování čeká přibližně 16 000 převodů transakcí.

Vedle toho, síť EOS je vytížena jen na 0,3%, což znamená, že prostoru na další transakce je více než dost. Výše uvedená fakta podtrhuje i zmíněný AVI index, kde EOS dosahuje úrovně 31 bodů, zatímco jeho konkurenční protějšek, Ethereum, má bodů jen 7.

Tip redakce: Bitmain se stal EOS Block Producerem – je to dobrá zpráva pro platformu?

Závěr

Momentálně se EOS blíží k magické hranici 1 milion transakcí za den. Zda jde o reálné převody provedené běžnými uživateli, není z dané metriky jasné, takže může docela dobře jít i o testování sítě. Nic to však nemění na tom, že tato platforma má kapacitu pro dosažení vskutku závratného množství zpracovaných transakcí.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu. Nabízíme ke zhlédnutí naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor.

Zdroj:
cryptovest.com
blocktivity.info

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na