Emoce: Na trhu je držíme na uzdě, ale co v životě?

2

Lidská mysl je záhadné a tajemné místo. Někdy umí být těkavá jako hejno ptáků, jindy je pevná a neproniknutelná jako zeď. Jsou chvíle, kdy je dobré soustředit se na jednu věc, jindy pocítíte potřebu vyčistit si od všeho hlavu a udržet ji v úplném klidu. Emoce nám při obchodování spíše překážejí. V osobním životě je to o něco složitější.

Jak o věcech přemýšlíme

Není žádným tajemstvím, že způsob jakým myslíte se odráží na vašem fyzickém těle i zdraví. Samozřejmě nejde jen o myšlenky, ale o veškeré životní okolnosti. Přesto právě způsob, jakým o věcech přemýšlíme, může být často tím hlavním důvodem, proč je někdo z nás odolnější vůči stresu, schopnější a možná i zdravější než někdo jiný

Psychika nás ovlivňuje i tělesně. To jsem si nevymyslel. Ve skutečnosti se tomu věnuje celé odvětví medicíny, jehož kořeny sahají až k samotnému Hippokratovi. Psychosomatika říká, že důvodem některých onemocnění jsou konflikty ve vztazích i vnitřním světě, tedy v naší mysli.

Myšlenky v souladu

Nejde až tak o to, zda myslíte pozitivně, klidně a jasně, nebo vám celý den víří hlavou tisíce nekontrolovaných myšlenek, byť i to je důležité. V tomto případě je tím nejdůležitějším to, zda jsou vaše pocity, přání a představy v souladu s tím, co doopravdy děláte. Je to tak, a nebo se je vědomě či nevědomě pokoušíte potlačit? Nesoulad vytváří určité napětí, které pro vás není dobré.

To znamená, že je lepší jednat v souladu s tím, co si myslíte, než se snažit za každou cenu vyhovět společenským normám či názorům druhých lidí. Při obchodování jsme se naučili brzdit některé emoce a mít za všech okolností chladnou hlavu. V osobním životě bychom se však neměli snažit zbavit emocí, ale spíše jim naslouchat.

Člověk a jeho okolí

Už od malička nás někdo učil, abychom se moc neprojevovali. Děti jsou ve škole vlastně v nepřátelském prostředí, které je učí, že ten, kdo příliš vyčnívá z kolektivu, na to obvykle doplatí. Je to smutné, ale následky tohoto přečinu proti lidské přirozenosti jsou znát na celé naší společnosti.

Mnozí lidé než aby řekli, co jim vadí a vyříkali si to, raději neřeknou nic a druhou osobu, která nejspíš ani netuší, že se něco děje, potají pomlouvají a zaujímají k ní nepřátelský postoj.

Emoce na veřejnosti

Otevřené projevy emocí společnost dosud považuje za něco nepatřičného, co by se nemělo dělat. Takové myšlení je však škodlivé, protože jde proti tomu, co skutečně cítíme a chce nás přesvědčit, že na tom vlastně ani nezáleží, že to ostatní nezajímá a neměli bychom je s tím vůbec otravovat.

Můžete si být jistí, že pokud někde na veřejnosti projevíte své city, nezvyklost tohoto počínání v jinak otevřené a svobodné společnosti způsobí, že se ihned stanete středem veškeré pozornosti. Dávat průchod emocím může být bohužel velmi problematické. Snadno se můžete stát terčem různých nepříjemností.

Přesto stojí za to, si tento luxus alespoň čas od času dopřát, bez ohledu na mínění druhých lidí. V opačném případě totiž riskujete, že se vám toho v hlavě nahromadí příliš, což může mít nežádoucí dopad na vaše zdraví, nebo na zdraví dalších osob, které by měly tu smůlu, že se ocitnou v dosahu vašeho výbuchu.

Závěr

V tomto článku jsme se věnovali tomu, proč je problematické projevovat otevřeně emoce, ale přesto se to vyplatí. Mysl ovlivňuje i naše fyzické zdraví. Myslet pozitivně je rozhodně vždy lepší, než být permanentně pesimistou, který ve svém škarohlídství došel tak daleko, že si navíc začal říkat realista. Na druhou stranu je někdy lepší si pobrečet nebo někoho seřvat, než začít předstírat, že se nic neděje a být za každou cenu „nad věcí”. A to už je v tomto článku všechno. Napište nám do komentářů, co si o tom myslíte vy.

-Kytka

Co číst dále?

Výsada bohatství a nových technologií může pro lidstvo znamenat spásu, ale i zhoubu

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BogoPetr Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Tj moc pěkně napsaný článek. Čím více člověk začne si být jistý a větší má odvahu tím je i více otevřený neboli svobodný. Ne všechno co řekne je myšleno útočně i když to tak vypadá. Je to pouze čistá mysl.

Bogo
Host
Bogo

Výborný článek, zcela souhlasím, jen pro úplnost. Nezpochybňuji, že Albert Einstein byl vyjímečná osobnost, nicméně myšlenky, za které byl oceňován, ukradl jiným vědcům. To ale nemá vliv na ideu bohatství s pokorný.