Pozor na FOMO: Bitcoin možná brzo čeká další propad! Naznačuje to fear & greed index

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Online kryptoměnová platforma byla zastavena vrchním soudem • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Češi letos koupili kryptoměny za téměř 2 miliardy • Tether dosáhl tržní kapitalizace 10 miliard USD • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Dnešek zatím...
Profilový obrázek
Kytka
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Už jste slyšeli o indexu strachu a chamtivosti (fear & greed index)? Možná ne, ale určitě vám něco říkají pojmy jako např. FOMO, tedy strach, že vám něco uteče. Aktuální situace na kryptomarketu dost možná u mnoha z nás vyvolává přesně tento pocit. Bitcoin vytvořil dno (aspoň prozatím) a nyní schodově roste a už útočí na úroveň 4 000 dolarů. V tomto článku si ukážeme, co je to fear and greed index a proč nás možná zanedlouho čeká další propad a výprodej.

HODL?

Chtěl jsem tento index původně nechat až na nedělní HODL, ale předpokládám, že řada z vás tuto informaci zatím nemá a třeba vám to pomůže v rozhodování, co dál.

Mimochodem, ať už chcete pomoct kryptomarketu používáním kryptoměn, nebo se o kryptoměny „pouze” zajímáte, sledujete novinky, vzděláváte se a hodlujete, v obou případech patříte k těm, kteří jsou tu v době, kdy jsou kryptoměny stále ještě na začátku. Aktuálně si navíc Bitcoin již déle než rok hledá své dno, před dalším dlouhodobým uptrendem.

Pokud disponujete určitým množstvím úspor, možná právě zvažujete, jakým způsobem je přeměnit na investici. Kromě kryptoměn se samozřejmě nabízí také zlato, akcie, nemovitosti, fondy či třeba prudce rostoucí palladium, které je právě na svém ATH. Kryptoměny jsou však aktuálně přece jen o něco více sexy.

Jde o produkty nové technologie, které dost možná čekají světlé zítřky (resp. některé z nich). Můžete být u toho dříve než většina ostatních lidí. A co víc, kryptoměny se právě nacházejí na poměrně zajímavých cenových úrovních, takže už dokonce i řada traderů začíná váhat, zda si něco nenakoupí na HODL.

fear & greed index

Chování lidí na trhu je do značné míry emocionální, ostatně podobně jako jakýkoli jiný dav. Celý trh je tak ovlivňován emocemi. Když trh stoupá, lidé začnou být chamtiví a vzniká FOMO efekt (zkr. fear of missing out). Jistě jste již zažili ten pocit, když trh začal prudce růst a vy jste třeba nestihli nakoupit, nebo jste čekali propad. Pokud růst pokračuje, začínáte mít pocit, že vám ujíždí vlak. Propadáte chamtivosti a nakupujete pod vlivem FOMO.

Opakem chamtivosti je strach ze ztráty. Když trh prudce spadne, řada investorů iracionálně prodává. Index strachu a chamtivosti na základě kombinace několika ukazatelů udává aktuální sentiment na trhu Bitcoinu. Pro altcoiny se sice nestanovuje, ale obvykle platí, že kam se vydá Bitcoin, tam jdou i altcoiny.

Index nabývá hodnot od 0 do 100, přičemž 0 značí extrémní strach a 100 extrémní chamtivost. Když je v trhu vysoko převažující chamtivost, jde o indikátor toho, že by mohl přijít propad, a naopak extrémní strach značí dno a obrat (často střednědobého) cyklu.

Podle čeho se stanovuje?

Ke stanovení fear & greed indexu se používá 6 zdrojů dat. Volatilita (25 %), objem obchodování (25 %), aktivita na soc. sítích (15 %), průzkumy / dotazníky (15 %), dominance BTC (10 %) a data z Google Trends (10 %).

Čeká nás aktuálně propad?

To si samozřejmě netroufám takto tvrdit. Nicméně, jak můžete vidět na grafu, aktuálně je index strachu a chamtivosti nad hodnotou 60, což v minulosti opakovaně signalizovalo nadcházející pád.

Určitě stojí za to tento index sledovat a vzít ho do úvahy při rozhodování. To platí jak pro plánování příkupů na dlouhodobé držení (HODL), tak pro trading. Níže ještě pro názornější ukázku, jak byl index v minulosti úspěšný, přidávám graf BTC (1.2. 2018 – 22.2. 2019) s vyznačeným fear & greed indexem. 

Závěr

V tomto článku jsme vám představili fear and greed index (index strachu a chamtivosti), který již zhruba rok, dosud poměrně úspěšně, mapuje sentiment na trhu. Index je od 0 do 100, přičemž 0 znamená, že je na trhu extrémní strach a 100 naopak extrémní chamtivost. Aktuálně jsme přibližně na hodnotách, které v minulosti signalizovaly obrat střednědobého trendu směrem dolů. Možná tedy stojí za zvážení, zda ten nákup pod vlivem FOMO efektu raději přece jen neodložit. Samozřejmě jako vždy platí, že každý se rozhoduje sám za sebe!

-Kytka

Poslední díl týdeníku HODL:

[HODL] Otřesná nuda – stává se z Bitcoinu stablecoin? 50% šance, že se formuje další Bart

Zdroj:
https://alternative.me/

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

12 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře