Pozor na FOMO: Bitcoin možná brzo čeká další propad! Naznačuje to fear & greed index

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Už jste slyšeli o indexu strachu a chamtivosti (fear & greed index)? Možná ne, ale určitě vám něco říkají pojmy jako např. FOMO, tedy strach, že vám něco uteče. Aktuální situace na kryptomarketu dost možná u mnoha z nás vyvolává přesně tento pocit. Bitcoin vytvořil dno (aspoň prozatím) a nyní schodově roste a už útočí na úroveň 4 000 dolarů. V tomto článku si ukážeme, co je to fear and greed index a proč nás možná zanedlouho čeká další propad a výprodej.

HODL?

Chtěl jsem tento index původně nechat až na nedělní HODL, ale předpokládám, že řada z vás tuto informaci zatím nemá a třeba vám to pomůže v rozhodování, co dál.

Mimochodem, ať už chcete pomoct kryptomarketu používáním kryptoměn, nebo se o kryptoměny „pouze” zajímáte, sledujete novinky, vzděláváte se a hodlujete, v obou případech patříte k těm, kteří jsou tu v době, kdy jsou kryptoměny stále ještě na začátku. Aktuálně si navíc Bitcoin již déle než rok hledá své dno, před dalším dlouhodobým uptrendem.

Pokud disponujete určitým množstvím úspor, možná právě zvažujete, jakým způsobem je přeměnit na investici. Kromě kryptoměn se samozřejmě nabízí také zlato, akcie, nemovitosti, fondy či třeba prudce rostoucí palladium, které je právě na svém ATH. Kryptoměny jsou však aktuálně přece jen o něco více sexy.

Jde o produkty nové technologie, které dost možná čekají světlé zítřky (resp. některé z nich). Můžete být u toho dříve než většina ostatních lidí. A co víc, kryptoměny se právě nacházejí na poměrně zajímavých cenových úrovních, takže už dokonce i řada traderů začíná váhat, zda si něco nenakoupí na HODL.

fear & greed index

Chování lidí na trhu je do značné míry emocionální, ostatně podobně jako jakýkoli jiný dav. Celý trh je tak ovlivňován emocemi. Když trh stoupá, lidé začnou být chamtiví a vzniká FOMO efekt (zkr. fear of missing out). Jistě jste již zažili ten pocit, když trh začal prudce růst a vy jste třeba nestihli nakoupit, nebo jste čekali propad. Pokud růst pokračuje, začínáte mít pocit, že vám ujíždí vlak. Propadáte chamtivosti a nakupujete pod vlivem FOMO.

Opakem chamtivosti je strach ze ztráty. Když trh prudce spadne, řada investorů iracionálně prodává. Index strachu a chamtivosti na základě kombinace několika ukazatelů udává aktuální sentiment na trhu Bitcoinu. Pro altcoiny se sice nestanovuje, ale obvykle platí, že kam se vydá Bitcoin, tam jdou i altcoiny.

Index nabývá hodnot od 0 do 100, přičemž 0 značí extrémní strach a 100 extrémní chamtivost. Když je v trhu vysoko převažující chamtivost, jde o indikátor toho, že by mohl přijít propad, a naopak extrémní strach značí dno a obrat (často střednědobého) cyklu.

Podle čeho se stanovuje?

Ke stanovení fear & greed indexu se používá 6 zdrojů dat. Volatilita (25 %), objem obchodování (25 %), aktivita na soc. sítích (15 %), průzkumy / dotazníky (15 %), dominance BTC (10 %) a data z Google Trends (10 %).

Čeká nás aktuálně propad?

To si samozřejmě netroufám takto tvrdit. Nicméně, jak můžete vidět na grafu, aktuálně je index strachu a chamtivosti nad hodnotou 60, což v minulosti opakovaně signalizovalo nadcházející pád.

Určitě stojí za to tento index sledovat a vzít ho do úvahy při rozhodování. To platí jak pro plánování příkupů na dlouhodobé držení (HODL), tak pro trading. Níže ještě pro názornější ukázku, jak byl index v minulosti úspěšný, přidávám graf BTC (1.2. 2018 – 22.2. 2019) s vyznačeným fear & greed indexem. 

Závěr

V tomto článku jsme vám představili fear and greed index (index strachu a chamtivosti), který již zhruba rok, dosud poměrně úspěšně, mapuje sentiment na trhu. Index je od 0 do 100, přičemž 0 znamená, že je na trhu extrémní strach a 100 naopak extrémní chamtivost. Aktuálně jsme přibližně na hodnotách, které v minulosti signalizovaly obrat střednědobého trendu směrem dolů. Možná tedy stojí za zvážení, zda ten nákup pod vlivem FOMO efektu raději přece jen neodložit. Samozřejmě jako vždy platí, že každý se rozhoduje sám za sebe!

-Kytka

Poslední díl týdeníku HODL:

[HODL] Otřesná nuda – stává se z Bitcoinu stablecoin? 50% šance, že se formuje další Bart

Zdroj:
https://alternative.me/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
FOMOfobik

Díky ! zajmavý index, určitě mi pomůže zůstat raději mimo trh a být se vstupem opatrnější (taky čekám pokles,snad jen korekční,než hned nové low)..

Vladimír Dědek

Ta korelace indexu a ceny vypadá zajímavě, díky za sdílení, zase jsem se něco nového dozvěděl.

Petr

Super každý střípek dělá celek. Dík.

k 001

Kurva jsem to prodal teď jsem v piči protože to začalo růst díky za radu vole i z celým FOMO

Dodo

0 od nuly pojde……

Rob

To je právě ta nádherná vlastnost trhu, že vždy setřese ty hloupější a hamižnější lidi bez vlastního názoru. Pozitivním důsledkem budiž zvýšení bezpečnosti ve společnosti obecně, neboť hlupáci se tímto způsobem nemohou obohacovat. Ještě, že tak. K tomu, abych si o vás udělal obrázek, opravdu stačí jen to, co jste napsal a jak jste to napsal.

Ber

A co říkáš teď? Doufám že jsi nakoupil zpět 🙂

Mamlas

Chápu, že bybyl člověk naštvanej, protože prokaucuje limitku na short, ale prodej byl dobrý rozhodnutí… Lidi který rozhodí 200 $ by vůbec s btc neměli obchodovat. Mě třeba nerozhodej a stejně jenom hodluju, už jenom kvůli placení daní… Pač vůbec nevím jak na to….

Lofas

Jo každý Lofas tu děkuje a pokud to prodal jak psal Kytka tak je v piči protože cena vyrostla o necelých 200 usd .

Rob

Lofasi, kdybych věděl, že jste taky prodal, hřálo by mě to u srdce.

Bobik

Tak copak napíšou ty hejtovací ubožáci teď po výplachu? 🙂 Doufám, že jste nakoupili na špici 😀

Jara

Mám otázku na autora: Jak zobrazím tento index na stránkách coinmarketcapu, (viz. druhý obrázek tohoto článku)? Jinak skvělý článek.

spot_img