ECB: Digitální měna není potřeba – prozatím

0
ecb bank

Jak je známo, Evropská centrální banka nebývala v minulosti vůči kryptu nijak zvlášť přívětivá. Vadí ji decentralizace, anonymita a její šéf neuznává Bitcoin za měnu. Proto není divu, že ECB nepodporuje myšlenku jednotné digitální měny.

Mario Draghi, prezident Evropské centrální banky se již v minulosti nechal mnohokrát slyšet na téma kryptoměny a zavedení jednotné digitální měny pro evropský kontinent. A ačkoliv prohlásil, že fandí blockchainu a že podle něj může přinést řadu zlepšení v oblasti zprostředkování transakcí, kryptoměny jej nijak neuchvátily. Naopak říká, že Bitcoin není měna a že decentralizace a anonymita povedou k vyšší kriminalitě. Nyní prohlásil, že není potřeba vytvářet jednotnou evropskou digitální měnu.

Doporučujeme: Prezident ECB odpovídá na otázky o blockchainu a Bitcoinu

„Bitcoin“ pro eurozónu? Možná se jednou dočkáme

Napsal tak předevčírem 12. září v dopisu, kterým odpovídal poslanci Evropského parlamentu Jonás Fernándezovi. Podle něj je třeba vyčkat co přinese postupný vývoj technologie, která kryptoměny pohání. Na mysli měl samozřejmě blockchain. Na možnosti jeho využití si dokonce ECB nechala dříve v tomto roce zpracovat studii ve spolupráci s japonskou Bank of Japan. V dopise mimo jiné stojí:

Mohlo by vás zajímat: Regulace kryptoměn není prioritou, zní z ECB

V zásadě by digitální měna centrální banky mohla uspokojit požadavky na bezpečnost i digitalizaci ekonomiky,“ avšak dodává, že „…Technologie, které by potenciálně mohly být použity k vydávání digitální měny centrální banky, nebyly ještě důkladně testovány a vyžadují podstatný další vývoj před tím, než budou moct být použity v rámci Evropské centrální banky.

Z dopisu prezidenta Evropské centrální banky vyplývá, že přiznává možnost zavedení jednotné digitální měny, ale že v současné době není technologie kryptoměn, respektive blockchainu, dostatečně prozkoumána a v dostatečně pokročilé fázi vývoje. Zastává tak vůči digitální měně obezřetný postoj.

Nicméně pečlivě analyzujeme možné důsledky vydávání takové měny jako doplněk k hotovosti,“ prohlašuje v dopise Draghi.

Toto tvrzení dokazuje také zpráva, na které společně pracovala ECB a Banka pro mezinárodní platby (BIS). V té jsou zdůrazněny dopady zavedení jednotné evropské digitální měny, avšak především odkazuje na potřebu dalšího výzkumu a průběžné analýzy vývoje.

Celý dopis od prezidenta Evropské centrální banky si můžete přečíst na stránkách ECB.

Závěr

Postoj vlád světových mocností, mezi které bez pochyby Evropská Unie patří, se naštěstí již změnil, či pomalu mění, a není tak odmítavý vůči kryptoměnám, jako dříve. Stále však zůstává na místě obezřetnost. Zcela vítaným vývojem je téměř celosvětová podpora blockchainu a uznání silného potenciálu této technologie. Bude-li tento trend nadále stoupat, a především v rámci eurozóny, pak se možná za několik let dočkáme nějakého Eurocoinu.

Zdroj: ecb.europa.eu

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na