Dočkáme se na bitcoinu brzy nového historického maxima?

4.8
(24)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Bitcoin je poslední dobou relativně nudný. Pohybuje se primárně do strany a pro některé obchodníky přestává být zajímavý. Přesto se i tento týden událo hodně zajímavých věcí, které budou mít vliv na budoucí vývoj. Projdeme si dnes spolu opět grafy a pokusíme se z nich odhadnout, kam se kurz ceny bitcoinu dále vydá.

Nejprve si rozebereme tento týden. Proběhlo několik zajímavých makroekonomických událostí, které nám opět přinesly zajímavé informace. Odhalily se důležité supporty i rezistence a pro další rozbory máme opět skvělý materiál.

Začnu pondělkem. Vidíme, že kurz ceny bitcoin v neděli večer mírně klesl a vytvořil tak rozdíl s páteční uzavírací cenou chicagské burzy CME (tzv. gap). Po půlnoci ale došlo k obratu a kurz začal opět růst. Celý týden se hodně točí kolem 200denního klouzavého průměru (200DMA). Vidíme, že i v pondělí se jednalo o rezistenci, která nešla snadno prolomit.

První pokus o prolomení přišel kolem 13:30, kdy Spojené státy zveřejnily svoje maloobchodní tržby. Byly výrazně nižší než se očekávalo. Na grafu indexu DXY (porovnání dolaru s košem měn jiných států) vidíme propad, který na bitcoinu byl zase vyhodnocen jako růst. Vyplnil se víkendový CME gap, ale 200DMA se prolomit nepodařilo. Přišlo zamítnutí.

V úterý Spojené státy oznámily počty stavebních povolení a ve většině oblastí naplnily nebo dokonce překonaly předpokládané hodnoty. Kurz ceny bitcoinu to poslalo otestovat týdenní minimum na úrovni 81 200 USD. Ale pak již přišlo vyčkávání výstupu ze zasedání Fed.

Fed nereaguje na současnou politiku Donalda Trumpa

Celou středu se v kuloárech řešily možné kroky, které přijme Fed v reakci na současnou politiku amerického prezidenta kolem zavádění cel. Dolar i bitcoin to hnalo vzhůru. Přišlo další otestování 200DMA. Večerní tisková konference Jerome Powella přinesla silné emoce. Kurz ceny bitcoinu prudce vyrostl a dokonce uzavřel nevyplněný CME gap z minulého týdne. Pro dolar ale rozhodnutí komise znamenalo propad.

Ne ale na dlouho. Ve čtvrtek se dolar rychle vzpamatoval a bylo jen otázkou času, než na jeho růst zareaguje i bitcoin (tradičně opačně). Impulz přišel ve formě informací z nemovitostního trhu USA. Čísla docela slušně předčila očekávání a kurz ceny bitcoinu to poslalo opět pod 200DMA. Pod ním se udržel i většinu pátku a burza CME uzavřela na 84 075 USD.

Čtyřhodinový graf stále tvoří medvědí vzor vlajky

Na čtyřhodinovém grafu jsem nechal vyznačený potenciální vzor medvědí vlajky, který jsme si ukazovali již minule. Vidíme, že již došlo k dvěma přímým otestováním horní i dolní trendové linie. Navíc jsem kolem těchto linií vyznačil i supportní a rezistenční pásmo. I v něm jsme se již několikrát nacházeli.

Případné naplnění tohoto vzoru by nás poslalo až někam pod 75 000 USD. V cestě by snad stálo silnější supportní pásmo kolem 79 000 USD. Z pohledu MACD ale vidíme, že poslední dva týdny jsou relativně klidné. Křivka MACD se aktuálně nachází pod svojí signální linií. Klesající histogram ale naznačuje, že by mohlo brzy přijít býčí překřížení. Potenciál tedy pro odraz a další růst.

Denní graf tvoří naopak býčí vzor

Možná si ještě vzpomenete, jak jsme na počátku února na grafu malovali tvořící se vzor dvojitého vrcholu. Ten se naplnil naprosto ukázkově a připravil nám na grafu základ pro jiný vzor. Tentokrát se jedná o býčí vzor pravoúhlého sestupného rozšiřujícího se klínu (right-angled descending broadening wedge).

Vidíme dvě otestování horní linie a dvě otestování spodní supportní linie. Aplikací jeho logiky se cílová úroveň pohybuje někde kolem 134 000 USD. Po cestě máme samozřejmě i množství rezistencí a minimálně musíme prorazit silnou rezistenci na 106 000 USD. Tam má vzor horní linii.

Z dlouhodobého hlediska tu máme ale množství medvědích signálů

Týdenní graf jsem vzal tentokrát v poměrně širším měřítku. Na grafu vidíme rozpětí skoro pěti let, takže jsem pro lepší názornost musel přepnout na logaritmické zobrazení. Na grafu hezky vidíme tvořící se medvědí vzor stoupajícího klína (oranžová). Máme tu tři jasná otestování horní i spodní trendové linie.

Přidal jsem na graf i Relative Strength Index (RSI), který jsem ale na takto širokém grafu přenastavil na 52týdenní periodu (standardně se bere 14týdenní). I na takto dlouhé periodě vidíme tvořící se medvědí divergenci. Vrcholy RSI klesají, zatímco vrcholy cenového grafu bitcoinu rostou (fialová).

Jaká nálada panuje na internetu?

Máme tedy vyznačené technické indikátory na grafech v různých časových pohledech. Než z nich začnu vyvozovat nějaké závěry, tak se ještě podívám na populární internetové analytiky. Možná, že objevím nějaký pohled, který jsem minul.

Například Matthew Hyland na týdenním grafu vidí potenciální vzor skryté býčí divergence. Předpokládá tedy růst (samozřejmě v závislosti na finální podobě aktuální týdenní svíčky).

Index Fear and Greed se už skoro měsíc nachází v oblasti strachu (občas poskočí do neutrálních vod, ale jen krátce). Historicky to často bývá signál pro vhodný čas k nákupu.

Titan of Crypto poukazuje na fakt, že výkon bitcoinu slábne ve srovnání s TOP50 altcoiny. Jestliže tři čtvrtiny z nich budou mít za posledních 90 dnů lepší výkon, tak lze mluvit o počátku altcoinové sezóny.

Komunitní účet The Birb Nest poukazuje na fakt, že aktuální cena bitcoinu se pohybuje pod úrovní průměrných nákladů na jeho těžbu. Přesto vypadají výsledky za první čtvrtletí jako jedny z nejsilnějších v historii. Přijde růst?

Co nás čeká v příštím týdnu?

Máme tedy za sebou fakta na grafech, názory populárních analytiků a teď se musíme podívat na očekávané markoekonomické události. Ty totiž mají jednoznačně největší vliv na kurz ceny bitcoinu. Technická analýza nám pouze pomáhá zvýšit pravděpodobnost úspěšného obchodu.

V příštím týdnu se ve čtvrtek (13:30) dozvíme aktuální HDP největší ekonomiky světa a v pátek (také 13:30) zase jejich jádrový index PCE. Ten ukazuje vývoj výdajů na osobní spotřebu (bez potravin a energií). Očekává se nárůst.

Kromě toho nám v pátek také na burze Deribit expirují bitcoinové opce za více než 11,7 miliardy USD. Nejvíce obchodníků sází na cenu přesahující 100 000 USD, ale z celkového pohledu se tzv. Max Pain Price pohybuje na 85 000 USD. Tato cena určuje úroveň, kde expirující opce nebudou mít na trh vlastně žádný vliv (dopad býčích i medvědích smluv se vyrovná).

Nezapomínejme na cla!

To co mám ale stále v hledáčku jsou cla, které americký prezident Donald Trump uvalil na svoje sousedy i další státy. Některá jsou dočasně pozastavena, ale od dubna by měla zase vstoupit v platnost. Navíc od 2. dubna také zavádí cla na všechny země, které mají cla na zboží dovážené z USA.

Předpokládám tedy, že příští týden (hlavně jeho konec) se ponese v duchu obav z dopadů těchto cel. I když Donald Trump již dopředu avizoval, že tato opatření budou mít jistou míru flexibility (čti výjimky ve smyslu něco za něco).

Co ukazují další nástroje?

Ještě se spolu podíváme na další veřejně dostupné nástroje, které nám mohou usnadnit tvorbu názoru na situaci, kam se asi kurz ceny bitcoinu dále vydá.

Při pohledu na mapu likvidity za poslední týden vidím, že se pohybujeme v relativně úzkém cenovém pásmu. Více likvidity se aktuálně nachází pod námi a lze i očekávat, že si pro ní bitcoin dojde. Alespoň tak se historicky často zachoval.

Za poslední dva dny ale obchodníci hodně otevírali krátké pozice s limitem kolem 85 000 USD. Za víkend se tam nashromáždilo slušných 132 milionů dolarů. To je jistě magnet, který by nás tam mohl posunout klidně již dnes večer.

I přes to je ale většina profesionálních obchodníků stále býčí a ochotna platit poplatek za financování dlouhých pozic. Nálada obchodníků je pro mne vždy důležitá. Jedná se o lidi, kteří se obchodováním živí a většinu dne tráví sledováním mnoha ukazatelů. Často mají také přístup k lepším informacím.

Na grafu za letošní rok zatím vidím, že mají aktuálně otevřené hlavně dlouhé pozice. To znamená, že sází na růst. Na grafu lze vidět, že před zasedáním Fed se jejich sentiment na chvíli dostal do negativních hodnot, ale nic extrémního.

Jak tedy budu dále obchodovat?

Pojďme si to teď shrnout. Trh je poměrně slušně nudný. Hodinový graf se skoro týden pohybuje kolem 200DMA a neví jestli ho má brát jako rezistenci nebo support. Na čtyřhodinovém grafu se sice tvoří medvědí vlajka, ale podle MACD to spíš vypadá, že se blíží další pokus o prolomení její horní trendové linie.

Denní graf již vyplnil svůj medvědí scénář, a připravuje nás na možné nové historické maximum v blízké době. Což se ale může zdát být v rozporu s týdenním grafem, který nás na mnohaletém úseku varuje před možným výraznějším propadem.

Asi víte, že moje strategie vychází z intradenního obchodování. Nechám tedy teď stranou dlouhodobý výhled a zaměřím se na příští týden. Na počátku týdne bych čekal ještě mírný růst. Asi nic zásadního, ale 86 nebo 87 000 USD by mohlo přijít. Otevřu si tedy dnes dlouhou pozici.

Konec týdne ale vidím v duchu návratu zpět pod 85 000 USD. Jednak tam bude expirace docela velkého množství bitcoinových opcí a za druhé se na trh vrátí obavy z dopadu recipročních cel, které Spojené státy od 2. dubna zavádějí. Počítám, že od středy se budu tedy pohybovat spíše v krátkých pozicích.

Předpokládám, že letos ještě budeme definovat nové historické maximum, ale současně respektuji čtyřletý cyklus bitcoinu. Pro svoje tvrzení mám připravené i množství grafů a ukazatelů. Ve středu proto uděláme s Jaroslavem Jarolímem živý stream a společně je tam i projdeme. Bude samozřejmě prostor i pro vaše dotazy a všechny podklady po skončení vysílání opět zveřejním. Těším se na vás v 19:00.

A ještě nakonec nezapomenu zdůraznit, že celý tento článek vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na celé aktuální dění kolem bitcoinu. Pro vás to není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Před vlastní investicí si vždy udělejte svojí analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.

Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!

Bitget recenze pro rok 2025

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 24

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
LHTS
Hodnocení článku :
     

Nekdo nam tu stavi dve pyramidy. Obvykle takhle „krasne“ ty grafy nevypadaji.
Jooo, kluci zacinaji byt hravi. 🙂

Obrazek-WhatsApp-2025-03-25-v-08.34.50_cc8f6a07
Poslední editace 22 dní před přes LHTS
spot_img