Dan Larimer – tvůrce EOS – představuje svůj nejnovější projekt Clarion

4.7
(3)

Architekt EOS a bývalý CTO Dan Larimer představil na své GitHub stránce svůj nejnovější projekt nazvaný „Clarion“. Tvrdí o něm, že jeho vznik je motivován cenzurou a kontrolou ze strany velkých technologických společností.

Larimer říká, že cílem projektu je „dát každému na světě nástroje k šíření jeho poselství, aniž by vznikly závislosti na centralizované infrastruktuře.“

Co tedy je Clarion?

Ve zveřejněném oznámení popsal Larimer Clarion OS jako protokol šíření zpráv mezi přáteli. Řekl, že to umožní různé toky zpráv mezi kryptografickými identitami. Takové toky zpráv zahrnují asynchronní p2p (jako e-mail), p2p v reálném čase (video / chat), one-to-many (jako tweet či post na Facebooku), nebo many-to-many (jako otevřená chatovací místnost / blockchain).

Jeho ambicí pro spuštění projektu je „poskytnout výkon a spolehlivost centralizované služby se svobodou a nezávislostí logicky decentralizované sítě “.

EOS a další minulé projekty

Larimer je nejznámější postavou blockchainu EOS, projektu, který během ICO vybral rekordní 4 miliardy dolarů. Dalšími významnými projekty Dana Larimera jsou decentralizovaná burza BitShares a „sociální blockchain“ Steem.

Larimer obšírně popsal, jak je Clarion oproti minulým pokusům o podobný projekt mnohem dál. Zmínil RetroShare s odpovídající úrovní decentralizace, který měl ale rozhraní nevhodné pro mobilní zařízení. Sítě založené na blockchainu totiž nemohli domácí uživatelé prakticky ve velkém využívat, protože ke zpracování všech transakcí vyžadují plné uzly (full nodes).

To, co Clarion odlišuje, je, že bude využívat progresivní webovou aplikaci, která je poháněna Web Assembly. Jak Larimer dodal, tak díky pluginům Web Assembly bude možné vytvářet aplikace na operačním systému Clarion OS, včetně tokenů a inteligentních smluv. Zdůraznil, že se liší od ostatních blockchainových platforem v tom, že základní vrstva nemá potřebu dosáhnout konsensu o „pořadí“ akcí provedených uživateli.

Stav projektu

Larimer informoval, že Clarion OS je teprve v rané fázi návrhu a pokračoval, že se pracuje na ustanovení vývojářského týmu, který má za úkol představit první prototyp. A jak dodal, rád uvítá každého, kdo má zájem o obnovení internetu na úroveň logické decentralizace, která byla zamýšlena.

Ve svém oznámení kritizoval často cenzuru a kontrolu ze strany velkých technologických společností a přímo uvádí:

 „Nedávné akce společností Google, Amazon a Apple ukázaly, že se při distribuci našich aplikací a obsahu se nemůžeme spoléhat na obchody s aplikacemi a poskytovatele hostingu“

Právě tyto obavy byly důležitou hybnou silou ke spuštění projektu. Začátkem letošního roku Laimer opustil pozici technického ředitele společnosti Block.one, která stojí za digitální měnou EOS. V jedné z posledních poznámek na rozloučenou řekl:

 „Došel jsem k přesvědčení, že nemůžete poskytnout svobodu jako službu, a proto se zaměřím na vytvoření nástrojů, které mohou lidé použít k zajištění své vlastní svobody“

Závěr

Dan Larimer je známou osobou kryptoměnového světa a duchovním otcem projektu EOS. Po opuštění projektu se cena EOSu propadla o cca 20 % a ani teď to s projektem nevypadá nijak slavně a jeho síť je prakticky nevyužívaná. Smutný osud projektu, který měl (minimálně podle sumy vybraných peněz) šanci se dostat hodně daleko. Podaří se Clarionu uspět a bude tím řešením, které odolá cenzuře a kontrole?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

Tohle je prostě legální zloděj 😀 Hlavně to je logika – nic jsem nevytvořil, jen vytahal prachy z lidí, tak co bych mohl udělat? Vytahat prachy z lidí!!!

Smutné.

Lakatosh(i)

Ten uz ma dopredu naplanovany exit.

spot_img