CZ: Nemůžete si jen tak koupit banku a udělat ji crypto-friendly

4.4
(9)

Changpeng “CZ” Zhao, generální ředitel oblíbené kryptoměnové burzy Binance říká, že koupě banky by nebyla řešením problému jménem “crypto debanking”. Jako hlavní překážky uvádí regulační prostředí a potřebu sítě poskytovatelů bankovních služeb.

Společnost Binance Australia byla nedávno nucena zastavit vklady v australských dolarech (AUD). Došlo k tomu v souvislosti s rozhodnutím bankovního poskytovatele zastavit tuto službu.

Kryptoměnové společnosti mají problém s bankami

Generální ředitel společnosti Binance “CZ” Changpeng Zhao vyjádřil pochybnosti o tom, že by akvizice bankovních institucí nabídla řešení rostoucího trendu “bankovních problémů” pro společnosti zabývající se kryptoměnami.

Podle jeho slov se tím sice dříve zabývali, ale nevidí to jako cestu, která by tyto problémy kryptoměnových společností řešila. S ohledem na otázky související s politikou a regulací zdůraznil, že to hlavně není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

“CZ” o tom, proč zatím žádnou banku nekoupili

CZ se k problematice bankovních partnerů pro kryptoměnové společnosti vyjádřil v poslední epizodě podcastu Bankless. Tento názor zveřejnil jen několik dní poté, co burza uvedla, že hledá nového bankovního partnera pro svou dceřinou společnost Binance Australia.

Binance Australia totiž nedávno oznámila, že byla nucena zastavit vklady v AUD poté, co stávající bankovní partner uvedl, že nemůže pokračovat v poskytování svých služeb. Mimochodem není to tak dávno, co jsme byli svědky bouřlivého období pro americké banky. Dočkali jsme také krachů ke kryptoměnám přátelských bank Silvergate a Signature Bank. Počet crypto-friendly bank se tak snížil. Proč ale nemůže takový gigant, jako je Binance, jednu z těchto bank prostě získat a udělat z ní banku ke kryptoměnám přátelskou? Zhao vysvětlil:

Skutečnost je mnohem složitější než koncept. Koupíte jednu banku, ta funguje jen v jedné zemi, a ještě se musíte vypořádat s bankovními regulátory této země. Neznamená to, že si můžete koupit banku a dělat si, co chcete.

Podle něj koupě banky nezabrání tomu, že vám regulátoři přestanou říkat, ať dáte ruce od kryptoměn pryč. Navíc, i kdyby Binance banku získala, stále by musela spolupracovat s odpovídajícími bankovními partnery po celém světě. Mnohé z těchto bank, které působí z USA, by stále mohly (vzhledem k tomu, že Binance nabízí produkty a služby s kryptoměnami související) své služby ukončit.

Binance od nákupy banky také zrazují náklady s tím spojené a skutečnost, že obchodní model nabízí jen velmi malý zisk.

Mnoho bank nemá příliš zdravé obchodní modely. Jsou to velmi rizikové podniky. Vezmou peníze zákazníka, půjčí je, snaží se vydělat, a pokud je nedostanou zpět, vyhlásí bankrot. V mnoha zemích je zachrání vláda, ale já takové podniky nerad řídím.

Závěr

Je pravda, že u společností zabývající se kryptoměnami není situace z hlediska bankovních služeb vůbec růžová. Konec konců i tady v České republice s tím máme více než bohaté zkušenosti.

Co se týče burzy Binance, tak ta, i když banku nekoupí, má v plánu do několika bank investovat. To vše v rámci své strategie, jejímž cílem je učinit tyto poskytovatele více crypto-friendly.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img