Coinbase podporuje navrhovaná pravidla SEC pro úschovu kryptoměn, ne všichni jsou ale spokojeni

5
(1)

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) navrhla zavedení nových pravidel. Ta by měla hlavně řešit, jak investiční poradci chrání digitální aktiva klientů.

Podle středečního prohlášení SEC plánuje požádat Kongres, aby rozšířil svůj mandát k dohledu v rámci stávajícího pravidla pro úschovu investičních poradců nad rámec peněžních prostředků a cenných papírů klientů na “jakýkoli klientský majetek”.

Co je cílem tohoto návrhu?

Co to znamená, pokud Kongres toto pravidlo skutečně zavede? Investiční poradci registrovaní u SEC budou muset uchovávat veškerý majetek svých zákazníků, včetně kryptoměn, u “kvalifikovaných správců” namísto pouhých kryptoburz nebo lending platforem.

Cílem návrhu je rovněž změnit některá pravidla týkající se doložek o vedení záznamů a podávání zpráv obsažených v investičním zákoně z roku 1940. Podle předsedy SEC Garyho Genslera to:

pomůže zajistit, aby kvalifikovaní uschovatelé poskytovali určitou standardní ochranu při správě aktiv poradenského klienta.

Celkově mají zamýšlené změny zabránit nesprávnému nakládání s prostředky klientů. Všichni asi ještě máme v živé paměti případy firem, jako FTX či Celsius. Od kryptoměnových firem se tak bude vyžadovat, aby dodržovaly standardní předpisy pro úschovu klientských aktiv. Gary Gensler k tomu uvedl:

Tento návrh podporuji. Při využití důležitých pravomocí, které nám Kongres udělil po finanční krizi, by pomohl zajistit, aby poradci nevhodně nepoužívali, neztráceli nebo nezneužívali aktiva investorů.

Podpora, ale i kritika

Jak se dalo očekávat, středeční návrh SEC se setkal s podporou, ale i s kritikou. Dobrou zprávou je, že státem certifikovaní správci kryptoměn (jako je například společnost Coinbase’s Custody Trust Co. a kryptobanka Anchorage Digital) mohou i nadále nabízet správcovské služby v souladu s požadavky agentury.

Paul Grewal, právní ředitel společnosti Coinbase na Twitteru k návrhu uvedl:

Jsem rád, že SEC uznává společnost Coinbase Custody Trust Co. jako kvalifikovaného uschovatele. Po dnešním návrhu pravidel SEC jsme si jisti, že kvalifikovaným uschovatelem zůstane i nadále. A plně souhlasíme s tím, že investoři si zaslouží pocit jistoty, že jejich aktiva jsou v bezpečí. Připomínáme, že aktiva našich klientů jsou oddělena a zabezpečena.

Tento návrh však i v řadách samotné Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyvolal nesouhlas. Komisař Mark Uyeda ve svém prohlášení poznamenal, že Genslerův přístup k úschově zřejmě “maskuje politické rozhodnutí zablokovat přístup ke kryptoměnám jako třídě aktiv”. Dodal, že se odchyluje od dlouhodobého postoje Komise, která zastává neutralitu v otázce výhodnosti investic.

Ani Hester Pierce (známá v komunitě jako Crypto Mom), není s celkovým zněním spokojena. Naopak se jí nelíbí různé části návrhu, což vyvolalo otázky ohledně funkčnosti navrhovaného pravidla. Podle ní byl návrh pokřivený a neposkytl veřejnosti dostatek času na jeho analýzu a připomínkování. Navíc může být pro poradce obtížné a pro klienty nákladné, aby správci uzavírali písemné dohody o poskytování požadovaných “přiměřených záruk”.

Komise “uznává, že dohoda mezi uschovatelem a poradcem by představovala podstatný odklon od současné praxe v odvětví. Pro malé poradce může být obzvláště obtížné tyto požadavky splnit.

Závěr

Letošní rok se zatím ukazuje, že zájem regulátorů o oblast kryptoměn neutichá, ba právě naopak. Pravidla určitě nějaká přijdou a nezbývá než doufat, že skutečně budou ku prospěchu a ochraně.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ondatra
Hodnocení článku :
     

Pro nadsence Play2Earn projektu doporucuji shlednout Mobile Minigames. Na trhu uz od 2020, obsahuje ruzne integrace od streamovani, blockchain, NFT, pres gacha mechaniky, offline hrani a dalsi. Hra ma velky potencial, jen se developerum nedari najit potrebne finance na reklamu. A sice proto, protoze se jedna o legitimni projekt. V takovem stavu jsou dnes kryptomeny a spousta novych projektu. Ale to jsem odbocil. Po regulacich verim, ze tohle bude jeden z tzv. hidden gemů.

spot_img