Coin Metrics pátrají po „skutečné“ nabídce bitcoinů

3.8
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Nová metodika společnosti Coin Metrics naznačuje, že současná nabídka bitcoinů je pouze 14,5 milionu BTC. Proč by to mělo být tak málo?

Skoro 4 miliony pryč

Analytická firma Coin Metrics vydala novou metodiku měření, která má poskytnout realističtější představu o cirkulující nabídce bitcoinů. Podle dostupných informací existuje 18,6 milionů bitcoinů. Jak však upozorňuje Coin Metrics, mnoho BTC je již ztraceno a na trhu tak nejsou k dispozici.

To vedlo vědce k vytvoření takzvaného „free float supply“, což podle nich dává „realističtější reprezentaci nabídky“. Podle metriky je toto číslo aktuálně na 14,5 milionu BTC.

To znamená, že okolo 3,9 milionu BTC (v dnešních cenách 14,5 miliard USD) už není v oběhu.

Neznámá metodika

Vědci podrobně neuvedli, na čem je tato metodika založena. Rychlý pohled na graf však naznačuje, že vyloučili ty mince, které se za posledních pět let nepohnuly. To ale nutně neznamená, že jsou tyto mince nadobro ztraceny.

Nabídka v oběhu je aktuální počet mincí, které byly vytěženy (případně vytvořeny) a jsou technicky dostupné k použití. Jedná se také o klíčovou proměnnou používanou při výpočtu tržní kapitalizace – tržní kapitalizace = cena x nabídka v oběhu.

Tým Coin Metrics také použil tuto metodiku bezplatného obchodování na bitcoinové forky, jako jsou Bitcoin Cash, Bitcoin SV a Bitcoin Gold, a tvrdí, že „generuje ještě výraznější rozdíl v tom, co se nejčastěji označuje jako nabídka těchto aktiv“.

Podle výzkumníků to znamená, že tržní kapitalizace bitcoinu a jeho forků může být nadhodnocena, což může mít důsledky pro investory, kteří používají tržní kapitalizaci jako referenční hodnotu.

V případě, že je to pravda…

Pokud jsou však tyto odhady správné, mohlo by to znamenat, že skutečná tržní kapitalizace BTC je 539,8 miliardy USD namísto tvrzených 691,3 miliardy USD, s ještě nižšími hodnotami forků největší kryptoměny.

Není to ale poprvé, co Coin Metrics nabízí alternativní přístup k běžně používaným metrikám. V loňském roce navrhl Karim Helmy, hlavní analytik Coin Metrics, novou techniku měření aktivity těžařů.

Závěr

Rozhodně se jedná o zajímavý pohled od společnosti Coin Metrics. Je ale těžké ukázat na opravdu ztracené a mrtvé mince, protože jsou tu lidé, kteří mince drží už mnoho let a čekají a čekají.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

vzdy jsem rikal ze je cca 15-20% minci nenavratne ztraceno.ze je to vice je jen dobre.
hodnota BTC o tuto cenu vzroste a nikoli klesne.
malokdo si bude do budoucna moci drzet 1btc – spise jen zlomek btc.i ten zlomek vsak vsem preji.
trzni kapitalize by mela byt vyssi – jenze je to na vetsi pochopeni problemu.

Rychlý pohled na graf však naznačuje, že vyloučili ty mince, které se za posledních pět let nepohnuly. To ale nutně neznamená, že jsou tyto mince nadobro ztraceny. – ano nemusi byt.pravdepodobnost je ale velmi vysoka.
kdyz se podivam na vyzobavani btc na trhu tak je cim dal tim mensi a casem se zacnou vyzobavat i jednotky v btc.
mysli si snad nekdo ze budou centralni banky prodavat btc?? – to by uz udelalo bulharsko a zaplaclo sve dluhy z 1/3.to ale neudelaji a budou cekat – nejsou hloupi 🙂 na rozdil od jinych centralnich bank.

Jib

Ty VOLE, já se divím že ty články nepíšeš sam….
Protože TY JSI VŽDYCKY ŘÍKAL……

ppetr1

cas ukaze kdo ma pravdu.
to ze si nepamatujete co je psano je vas problem – nikoli muj 🙂

Jib

Ja si to právě pamatuji a upřímně, začínám být na tvoje komentáře alergický. Ale určitě by stálo zato, když už máš tolik času ke všemu psát ty svoje sračky, ti dát prostor pro článek či analýzu……..

E15

A opět: “To znamená, že okolo 3,9 milionu BTC (v dnešních cenách 14,5 miliard USD) už není v oběhu.”
Tady fakt někdo neumí počítat… Nebo to je článek ze kdy?

Petr 3

Me to taky vychazi na skoro 150 miliard USD, ale mozna mam slabe baterky v telefonu🤣

Petr 3

V pripade ze je to pravda……. tak by to take mohlo znamenat ze trzni kapitalizaci vydelime poctem nemrtvych minci a dostaneme cenu za Bitcoin malinko vyssi ne 💁‍♂️

spot_img