Co znamená nový zákon o bitcoinech v Salvadoru pro kryptotrhy?

4.7
(3)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Pro Salvador byla výzva již první den platnosti nového zákona o bitcoinech. Peněženka Chivo, která umožňuje spotřebitelům nakupovat zboží a služby v BTC, byla dočasně odstavena. Zatímco technická závada se může stát, dopad na Bitcoin byl dramatický s přelitím do salvadorských dluhopisů, které vyskočily a způsobily prudkou inverzi výnosové křivky. Bylo to nevítané znamení, že široké používání Bitcoinu může mít zásadní důsledky pro salvadorskou ekonomiku a schopnost vlády splácet úroky z dluhu.

Salvador a Bitcoin

Bitcoin je nyní pro Salvador měnou a země, pokud si to bude přát, by mohla Bitcoin používat výhradně k nákupu zboží a služeb. Spoléhat se na Bitcoin při obchodování však znamená, že ekonomika by podléhala likviditě a volatilitě Bitcoinu, které nelze kontrolovat domácí měnovou politikou.

Připomíná to předchozí krize na rozvíjejících se trzích, například v Argentině a Venezuele, kde zahraniční měna (americký dolar) ovládla domácí aktivity do té míry, že nedostatek zahraniční měny mohl způsobit ochromení ekonomiky.

V případě Salvadoru je široké přijetí bitcoinu omezeno na množství, které nakoupila salvadorská vláda. Ostatní centrální banky jdou jinou cestou. Nedávná iniciativa v asijsko-pacifickém regionu, jejímž cílem je pilotní přeshraniční test digitální měny centrální banky, je pozoruhodnou alternativou k postupu Salvadoru, který přijal Bitcoin jako zákonné platidlo

Ne všichni jdou stejnou cestou

Austrálie oznámila, že se spolu s centrálními bankami Malajsie, Singapuru a Jihoafrické republiky účastní „projektu Dunbar“, jehož cílem je vyvinout prototyp platformy pro posílení mezinárodního digitálního vypořádání měn a cenných papírů.

Takové platformy by mohly zvýšit rychlost vypořádání a dodání cenných papírů, měn a komodit, a tím výrazně snížit transakční náklady mezi finančními institucemi a zprostředkovateli.

Toho však pravděpodobně nebude dosaženo bez větší volatility bitcoinu a dalších kryptoaktiv. Cenové výkyvy naznačují, že kryptotrh obchoduje s mnohem užším propojením s fyzickými a finančními aktivy, což je výrazem toho, že se dva světy – kryptografický a globální finanční trhy – stále více propojují.

Boom NFT

Skutečnost, že salvadorské dluhopisy byly ovlivněny změnou hodnoty bitcoinu, znamená, že finanční systém se rychleji posouvá k realitě digitálních plateb, transakcí a emisí. Existují však i další důvody, proč se krypto vesmír otřásá. Boom NFT vyvolává volatilitu cen gas ETH, kde poplatky za obchodování s NFT dosáhly nového maxima.

Náhlý zájem davů o NFT poháněl poptávku po Ethereu ve vysokých obrátkách, aby umožnil obchodování s NFT. V důsledku toho je ETF sociálního sentimentu – BUZZ – pozitivně korelováno s fondem Grayscale Ethereum Trust.

Takové korelace a propojení mezi bitcoinem, krypto a finančními aktivy dříve neexistovaly. Finanční vztah mezi Bitcoinem a dluhopisy Salvadoru, cenami ETH gas a akciemi sociálního sentimentu se posiluje, protože digitální aktiva jsou rychle přijímána institucionálními i retailovými investory jako atraktivní, alternativní aktivum k diverzifikaci portfolií investovaných do konvenčních akcií a dluhopisů.

Přesto se jedná o logický výstup finančního ekosystému, který se vyvíjí směrem k digitalizaci trhů a jehož součástí je rychle rostoucí, nově vznikající odvětví digitálních derivátů.

Závěr

Trhy nemohou ignorovat, že kryptoměny jsou nezbytným prostředkem k transformaci stávající obchodní technologie na další úroveň. Je tedy více než možné, že se finanční trhy budou vyvíjet i s ohledem na kryptoměny. Více informací na našem discord serveru.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: