Co udělá s bitcoinem schválení nebo zamítnutí spotových ETF?

4.5
(31)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden jsme si nanečisto otestovali reakci trhu na zamítnutí spotových ETF na bitcoin. Ve středu nás pravděpodobně čeká již pravé oznámení o schválení nebo zamítnutí těchto fondů. Podíváme se tedy dnes na to, co by mohlo nastat s kurzem ceny bitcoinu při každé z těchto variant.

Nejprve se ale podíváme na graf vývoje kurzu ceny bitcoinu v tomto týdnu. Jak jsem již psal výše, tak jsme si otestovali reakci trhu na případné zamítnutí. Kurz ceny bitcoinu do nového roku vstoupil s kurzem kolem 42 250 USD. Ihned po otevření tokijské burzy cena vzrostla na skoro 46 000 USD, byť za poměrně slabých objemů. Ve středu odpoledne našeho času přišla zpráva od analytika společnosti Matrixport o možném zamítnutí spotových ETF na bitcoin.

To trh evidentně vyhodnotil negativně a cenová hladina (získaná jen díky slabým objemům) to neustála a propadla se během pár hodin skoro o 9 %. Ale jen na chvilku. Zpráva ze Spojených států, ohledně nižšího počtu volných pracovních míst než se čekalo, pomohla růst opět nastartovat. Trošku nás v pátek rozkmitala Evropská inflace a počet pracovních míst mimo zemědělství v USA. Volatilita byla ale jen krátká. Pracovní týden jsme uzavřeli lehce nad 44 000 USD a kolem tohoto kurzu se držíme skoro celý víkend.

Týdenní klouzavé průměry vytvoří zlatý kříž

Přidám sem ještě denní graf, kde je krásně vidět rostoucí trend, který kurz ceny bitcoinu respektuje již od října loňského roku. Zároveň jsem do grafu umístil i 50týdenní a 200týdenní klouzavé průměry. Vypadá to, že vytvoří zlatý kříž, což je v tomto podání vnímáno jako silný býčí signál.

Schválení spotových ETF na bitcoin

Pojďme se již nyní podívat na to, co by kurz mohl vytvořit v případě možného schválení. Někteří analytici předpokládají raketový růst ihned po schválení. Je pravděpodobné, že FOMO vyvolá jistou dávku chuti nakupovat. Při pohledu na celkovou tržní kapitalizaci kryptoměn si ale říkám, zda nemá již každý nakoupeno.

Od října narostla o skoro 56 % a víme, že většina peněz šla právě do bitcoinu. Navíc si musíme uvědomit, že schválení spotových bitcoinových ETF se nerovná jejich spuštění a prodej. I přes jisté přípravy a běžící marketingové kampaně bude chvilku trvat, než dojde k reálnému prodeji produktu. Trh se již velmi dlouho drží blízko hranice extrémní hamižnosti, která historicky značila konec růstu.

Hamižnost panuje a FOMO určitě udělá svoje. Lze tedy předpokládat, že při schválení spotových bitcoinových ETF dojde k rychlému růstu ceny bitcoinu. Nemyslím si ale, že by došlo k prolomení all-time high (ATH). Dá se očekávat otestování 52 000 USD, kde je historicky významná rezistence. Technicky tedy cca 15 % růstu. Obecně se předpokládá, že po rychlé pumpě nahoru přijde vystřízlivění a opětovný pokles ceny. Většina investorů z posledních měsíců patří spíše mezi spekulanty, kteří si chtějí rychle vybrat svoje zisky a jít dál.

Zamítnutí nebo spíše odložené schválení

Co když ve středu vystoupí Gary Gensler, předseda SEC, a oznámí, že žádná ze žádostí aktuálně neplní všechny jejich požadavky pro schválení a proto je komise zamítá. Jistě, bude se jednat pouze o dočasný problém, ale jak na to zareaguje trh?

Při pohledu na mapu likvidity za 3 měsíce vidíme, že kolem 34 000 USD leží asi 5 miliard USD. Záleží samozřejmě na rétorice zamítnutí, ale sem lze předpokládat pád ceny bitcoinu při zamítnutí. Bavíme se tedy o cca 20 % poklesu, který zmiňovala již středeční zpráva Matrixportu. Při pohledu na poplatky vidíme, že až do středy byla většina obchodníků býčích, držela otevřené dlouhé pozice a byla za to ochotná platit. Od středy nastala změna a poplatky se vyrovnaly. Obchodníci aktuálně vyčkávají a někteří dokonce již sází na pokles.

Závěr

To co si musíme hlavně všichni uvědomit je důvod, proč to vlastně finanční společnosti celé dělají. Jejich cílem není ani větší adopce bitcoinu a ani inovace trhu. Jejich cílem bylo a vždy bude vydělat peníze. Za tímto účelem jsou tyto společnosti založeny a k němu směřují.

Peníze primárně vydělávají na poplatcích. Logicky tedy chtějí přidat do portfolia další produkt, za který jim jejich klienti zaplatí. Je-li poptávka po bitcoinu, tak se nabídka musí přizpůsobit. Jinak klient odchází jinam. Jim je ve finále jedno, zda kurz ihned po schválení vyroste nebo spadne. Historické výkony bitcoinu (podpořené loňským nárůstem o 156 %) z něj dělají dobře prodejný produkt pro dynamicky smýšlející klientelu. Svůj poplatek dostanou tak jako tak.

Osobně až do rozhodnutí neotevřu žádnou pozici v kryptoměnových derivátech. Obchodování na páku (jakkoliv velkou) bude pravděpodobně spojené s vysokým rizikem, které nejsem ochotný podstoupit. Mám ale připravené spotové příkazy na nižších hladinách pro případné nákupy. Věřím v dlouhodobou investici do bitcoinu a jeho budoucí růst. To ale rozhodně není pro vás ani investiční rada a ani žádná forma doporučení. DYOR.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 31

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

pietro
Hodnocení článku :
     

Vynikající analýza!!! Díky. 🙂

Jeronym
Hodnocení článku :
     

Moc pěkně napsané, včetně závěru.
Též věřím v dlouhodobý výnos. Nehledě na ETF či halving, věřím ve výnos už v tomto roce. I přes možné propady.
A také věřím, že případné schválení ETF se na ceně značně projeví. Svým způsobem by to BTC přineslo jakousi legitimitu, což by mohlo být zajímavé vzhledem k dřívějšímu ATH.

Bart

Tak otázka je, kolik se to už předem projevilo a kolik se to projeví pak po schválení. Krypto komunita má obecně tendence vše strašně nafukovat. Ať už jsou to halvingy, prijmuti bitcoinu jako platidla v nějaké bezvýznamné zemi a mnoho dalších neslyslu a udernych hesel.

Osobně by mě vůbec nepřekvapilo kdyby bylo přijetí naopak bod zlomu. A nebo se nestane nic. Spekulanti už to do ceny promitli a zda opravdu čekají miliardy peněz a jejich investorů na ETF? No brzy snad uvidíme :).

martin72

Docela by mě zajímal výhled altcoinů, protože po té poplašné zprávě z 3.1.24 cca 12.00 hod padájí až kolem -30%. Většinou to předznamenává pád BTC, ale ted´se všichni zaměřují na BTC ETF a tak altcoiny stojí hodně stranou. Zajímalo by mě zda budou moci fondy ETF vlastnit i jiné coiny krom BTC a ETH??? Co takhle článek o budoucnosti altcoinů a jejich výhled v roce 24/25???

Čumsem

Čekal bych velký špatný 😀 .

Viktor Kožený

16k

Čumsem

Chtělo by to nějakou černou labuť, ale zase začínat Třetí světovou kvůli levným nákupům BTC se imho nevyplatí 😀 .

Roman Nerad

Vyhoda BTC je jeho skutecna decentralizace a silna sit, coz o zadnem altcoinu rict nelze, tudiz je zbytecne si hrat na nejake blockchainy apod., kdyz to lze daleko lepe resit centralizovanou databazi. Dominance BTC asi bude casem stoupat. Nezavrhuji uplne altcoiny, protoze to je lihen novych napadu a casem se muze ukazat neco smysluplneho, ale jako dlouhodobou investici je nevnimam.

Jan H.

Dekujeme za clanek. Ten zaver pecka

spot_img