Čínský systém sociálního kreditu vytváří prostor pro Bitcoin

0
(0)

Zprávy a souhrny

BTC, BAKKT, XRP – Týdenní přehled zpráv aneb co podstatného se událo minulý týden

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

[Večerní souhrn článků] • Téměř polovina obchodníků s kryptoměnami jsou dlouhodobí investoři • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Dnešní čínská vláda je známá svým úsilím o udržení kontroly nad svými lidmi. Jedním z nejambicióznějších způsobů, jak toho dosáhnout, je systém sociálních kreditů.

Vláda v zásadě klasifikuje populaci na základě jejich sociálního chování a veřejných záznamů, a dle toho jim přiděluje sociální skóre neboli kredity, které určí jejich schopnost získat přístup k půjčkám a jiným finančním výhodám.

Čínský systém sociálních kreditů se stává ještě méně liberálním

Tento systém je implementován ve fázích od roku 2009. Očekává se však, že letos bude spuštěna nová aktualizace a podle nedávné zprávy společnosti XinhuaNet budou kontroly ještě přísnější.

Jak XinhuaNet v té době uváděl, aktualizovaný kreditní systém bude při přidělování skóre brát v úvahu faktory, jako jsou „falešné“ rozvody, selhání v placení bankovních úvěrů, získávání více půjček od několika bank najednou a mnohem více.

Jednou z nejdůležitějších novinek je však vymáhání sankcí za občanská rozhodnutí. Zakladatel Primitive Ventures Dovey Wan v nedávném tweetu vysvětlil, že vláda jednoznačně nevymezila definici občanských rozhodnutí, čímž vytvořila mezeru, která umožní správě omezit lidem přístup k úvěrům, jak budou chtít.

Toto je poslední krok čínské vlády k využití její pravomoci ke zvýšení dohledu a cenzury. Loni v říjnu ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) oznámilo, že ve své snaze sledovat všechny uživatele internetu v zemi úspěšně nasadilo umělou inteligenci.

AI bude porovnávat tváře uživatelů s vládní databází, což jim pomůže zajistit absenci jakékoli škodlivé online aktivity. Všechny online transakce tak budou muset projít rozpoznáváním obličeje.

Vláda ve své obhajobě tvrdí, že má důvody k prosazení těchto opatření. Od rasového profilování a porušování lidských práv až po potencionální kontrolu hrozeb a bezpečnost internetu.

Řízení úvěrových a monitorovacích transakcí

Úroveň kontroly, kterou vláda vytváří, je však alarmující, a proto přichází potřeba bitcoinů. Čínská ekonomika je silná, takže kryptoměnu není třeba používat pro zachování hodnoty. Naopak schopnost digitálního aktiva fungovat jako prostředek výměny může být nyní využita víc než kdy jindy.

Kontrolou přístupu k úvěrům a sledováním online transakcí získala čínská vláda kontrolu nad důležitou součástí každodenního života – peněz. Bitcoin může čínským spotřebitelům poskytnout cestu, jak omezit svou závislost na fiatu a zbavit se přímé kontroly ze strany vlády. Bitcoin nabízí úroveň anonymity, přes kterou se Čína nedokáže dostat, navzdory svému nejlepšímu úsilí.

Závěr

Kryptoměny nabízejí levnější transakce a zároveň poskytují stejnou úroveň zabezpečení, jako tradikční převody. Ve světě, ve kterém má vláda pod kontrolou většinu online prostoru v zemi, by mohla kryptoměna pomoci občanům udržet si svobodu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře