Čína nakupuje zlato a zbavuje se amerických státních dluhopisů

4.3
(17)

Americký dolar, který byl dlouho považován za nezpochybnitelného krále světových měn, může čelit potenciálnímu vyzyvateli. Čínská centrální banka, People’s Bank of China (PBOC), posledních 17 měsíců potichu, ale vytrvale, hromadí zlaté rezervy.

Obavy z kroků Číny

Agresivní nákup zlata vyvolal mezi finančními experty obavy, že se Čína možná chystá zbavit své závislosti na americkém dolaru. To by mohlo potenciálně destabilizovat jeho dominantní postavení v globálním finančním systému.

Podle výzkumné zprávy investiční společnosti Crescat Capital by tato zásoba zlata mohla být vnímána jako jakýsi “štít” chránící před americkými sankcemi. Zejména s ohledem na rostoucí asertivitu Číny na světové scéně a snižující se držbu amerických státních dluhopisů.

Zatímco Evropská centrální banka, Bank of Japan a další blízcí spojenci USA stále drží značné množství státních dluhopisů, Čína, která kdysi byla hlavním finančníkem USA, se jednoznačně zaměřila na zlato jako na hlavní držbu.

Přetrvávající tlak na devalvaci čínské měny je důvodem, proč země nutně potřebuje pokračovat v hromadění zlata. Makroekonomická nerovnováha Číny tak ve skutečnosti posiluje argument pro držení zlata.

Čína se zbavuje rekordního množství amerických státních dluhopisů

V prvním čtvrtletí roku 2024 prodala Čína americké státní dluhopisy a agenturní dluhopisy v rekordní hodnotě 53,3 miliardy dolarů. Čína, která je tradičně významným držitelem amerického dluhu, v tomto období snížila objem držených státních dluhopisů o 22 miliard USD. Zbytek vyřazených aktiv pak tvořily agenturní dluhopisy.

Pokračující strategie Číny v oblasti “dedolarizace” spočívá v přesunu držby amerických státních dluhopisů do jiných investic. Čína sice nakupuje zlato, ale není jasné, zda jsou tyto nákupy financovány prodejem amerických aktiv.

Čína není jedinou zemí, která ztrácí důvěru v americké cenné papíry

Centrální banky po celém světě, včetně Indie, Ruska, Turecka a Číny, které mají dohromady více než 3 miliardy obyvatel, v tichosti snižují držbu amerických aktiv, jako jsou státní dluhopisy. Změna odráží obavy z rostoucího amerického dluhu a politické nestability. Zatímco nedávný prudký nárůst dolaru tento trend maskuje, základní směřování k diverzifikaci přetrvává.

Budoucnost dominantního postavení dolaru je nejasná. Nejpravděpodobnější variantou je postupný posun k jiným zavedeným měnám, jako je euro nebo jen.

Náhlý pokles hodnoty dolaru by však mohl mít vážné globální dopady, včetně vyšších úrokových sazeb v Evropě a rozvíjejících se ekonomikách, které se potýkají s dluhem denominovaným v dolarech.

Diverzifikace jako forma obrany

Potenciální posun představuje jak výzvy, tak příležitosti. Investoři na Západě si musí být vědomi geopolitické situace, zejména zhoršujících se vztahů mezi USA a Čínou.

Určitou ochranu by mohla poskytnout diverzifikace do koše měn. Někteří vidí potenciál v japonském jenu, nebo dokonce v britské libře.

Ačkoli sesazení dolaru z trůnu není otázkou nejbližší doby, kroky Číny a širší trend diverzifikace jsou varovným signálem. Investoři, kteří přizpůsobí své strategie, budou mít lepší pozici pro zvládnutí potenciálních změn v globálním finančním prostředí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img