Chyba při upgradu Compound Finance znamená zmrazených 830 milionů dolarů v kryptoměnách

5
(1)

Upgrade výpůjčního DeFi protokolu Compound Finance přinesl chybu, která “způsobuje, že se transakce pro dodavatele a vypůjčovatele ETH vracejí zpět”. To vede k tomu, že trh s cETH v hodnotě ~830 milionů dolarů na platformě je, do doby než bude implementována oprava, nepoužitelný.

Společnost Compound oznámila incident hodinu po provedení aktualizace a uvedla: “Finanční prostředky nejsou bezprostředně ohroženy, ale trh je dočasně zmrazen”

Problém byl sice rychle identifikován, ale oprava (prostý návrat k předchozí verzi daného chytrého kontraktu) nemůže být implementována po dobu sedmi dnů.

Důvodem je decentralizovaný proces správy Compound, který zajišťuje, že jakékoli změny funkčnosti protokolu lze provést pouze přijetím návrhu, o kterém hlasují držitelé tokenů COMP. Jakékoli navrhované změny čelí dvoudennímu přezkumu, po němž následuje třídenní období hlasování. Úspěšné návrhy pak postupují do dvoudenní “časové fronty”, ve které ještě mohou být zrušeny, pokud se na poslední chvíli objeví nějaké chyby.

Jak funguje Compound?

Výměnou za vklady na Compound dostávají uživatelé úročené cTokeny, které mohou držet, kumulovat úroky nebo je použít jako zástavu k získání nadměrných půjček.

Vzhledem k rozdílům mezi ETH a ostatními (ERC-20) tokeny na blockchainu Ethereum však Compound používá dva typy vkladových tokenů, CEther a CErc20. Chyba, zavedená v návrhu (Proposal) 117, spočívala ve výpočtu ceny, který předpokládal, že všechny tokeny cTokens fungují jako CErc20, což vedlo k vráceným transakcím.

Podle společnosti Compound navrhovanou změnu kódu kontrolovali tři různí auditoři chytrých smluv. Nutno ovšem dodat, že poslední zpráva, na kterou je v návrhu odkazováno, je datována 1. dubna 2022.

Pokud dojde ke schválení Návrhu 119, vrátí se projekt k dřívějšímu cenovému oráklu, čímž se znovu aktivuje trh cETH. Do té doby mohou uživatelé s nesplaceným dluhem stále ukládat ETH, aby se v případě potřeby vyhnuli likvidaci, až se trh znovu otevře.

Závěr

Není to poprvé, co společnost Compound nebyla schopna opravit chybu v reálném provozu kvůli svému pomalému řízení. Loni v září bylo vkladatelům omylem rozděleno 80 milionů dolarů v přebytečných odměnách a dalších 68,8 milionu dolarů pak bylo uvolněno v době, kdy se již čekalo na opravu.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img