Cesta bitcoinu k 80 000 dolarům, 5 informací, které byste měli o BTC vědět

4.6
(8)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Před otevřením Wall Street cena BTC rostla, protože se zdá, že CPI udává tón nadcházejícímu půlení bitcoinu.

Bitcoin začíná druhý dubnový týden klasickým způsobem býčího trhu. Znovu překročil hranici 70 000 USD.

Největší kryptoměna, která strávila minulý víkend pomalým vzestupným postupem, pokračuje ve svých výnosech a stále více se přibližuje k historickým maximům.
Před prvním otevřením Wall Street je v obchodních kruzích již hmatatelné očekávání dalšího růstu. Dokáže cenová dynamika BTC přinést výrazné pozitivní výsledky?
Volatilita, a to jak nahoru, tak dolů, by však mohla klidně pokračovat.

Do dalšího halvingu Bitcoinu zbývá pouhých 10 dní a těžaři jsou v závěrečné fázi přípraveni na to, že odměna za vytěžený blok klesne ze dne na den o 50 %. Základy sítě jsou tedy klíčové pro další vývoj, přičemž obtížnost těžby je tento týden nastavena na nová rekordní maxima.

Celkový makroekonomický sentiment zůstává chladným, protože trhy reflektují šance na rychlé snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému Spojených států.

Cena BTC se na začátku týdne dotýká hranice 72 000 dolarů

Bitcoin neztrácí čas a snaží se tento týden získat zpět poslední ztracené pozice pod historickými maximy.

Týdenní uzávěrka, která se pohybovala kolem 69 000 USD, následovala po neobvyklém víkendu. Během toho se pár BTC/USD i přes nepřítomnost institucionálních hráčů pomalu posouval na vyšší cenové úrovně.

Skutečný výrazný pohyb však přišel až poté, kdy v průběhu asijské obchodní seance došlo k náhlému vzestupu. Ten v době psaní tohoto článku dosáhl podle dat společnosti Bitstamp svého vrcholu na úrovni 72 573 USD.

„Spotoví nákupčí BTC jsou hladoví,” shrnul finanční komentátor Tedtalksmacro ve svém příspěvku na X. Doprovodný graf ukázal, že spotoví kupci vedou deriváty při pohybu vzhůru.

Názory odborníků na budoucí vývoj ceny bitcoinu

Tyto spotové toky jsou pro několik známých pozorovatelů trhu klíčové, pokud jde o udržení býčího momentu. Pro populárního obchodníka Skewa závisí na pokračujícím byčím trhu úroveň 70 000 dolarů.

„Volatilita zůstává mírná, což znamená, že lze očekávat cenové výkyvy ve výši 2 000 USD, komentoval graf zobrazující indikátor volatility Bollinger Bands.

[Cena BTC] Blíží se ke squeeze pásmu, pokud dojde ke kompresi ceny do konce pondělí. Stále je třeba sledovat rostoucí objem nákupů a spotové toky v tomto týdnu, aby se cena udržela nad 70 000 dolary, alespoň v nejbližší době.

– Skew, zdroj: x.com

Ostatní odborníci v průběhu dne rozpoznali potenciál pro další retracement.

Pro obchodníka Crypto Ed by velmi zřejmá pennantní struktura, která nyní existuje na denních časových rámcích, mohla nabídnout cestu zpět k 68 000 USD před dosažením nových maxim.

„Pokud dojde k tomuto retracementu a objev dalšího vyššího minima, připravte se na následný pohyb směrem k 80 000 USD,” sdělil svým následovníkům na X.

V hledáčku byly také dvě blízké mezery na trhu s futures na bitcoin společnosti CME Group. Obě se objevily během víkendů, kdy se cena pohybovala kolem 64 000 a 68 500 dolarů.

„Mají tendenci stát se jakýmsi sebenaplňujícím se proroctvím, pokud je sleduje dostatečný počet lidí a jednají podle toho, což způsobí, že cena tyto mezery uzavře,” varoval obchodník Daan Crypto Trades spolu s ilustračním grafem.

Ve chvíli, kdy se cena obchoduje dál a lidé se o ni přestanou zajímat, obvykle ztrácí většinu své hodnoty.

– Daan Crypto Trades, zdroj: x.com

Klíčové ukazatele inflace CPI a PPI

V USA nás čeká další klíčový týden makroekonomických dat, která mohou posílit názor Fedu na snižování sazeb. Zatímco bitcoineři se soustředí především na halving, v příštích dnech přijdou na řadu tisky indexu spotřebitelských cen (CPI) i indexu cen výrobců (PPI) za březen.

Americký inflační narativ v současnosti kontrastuje se signály z Evropy. Předseda Fedu Jerome Powell v nedávných projevech uvedl, že úředníci se cítí smíření, pokud jde o přístup ke snižování sazeb založený na datech. Inflace pomalu odeznívá a ekonomika odolává dopadům přísnější politiky.

„Tento týden se vše točí kolem dat o inflaci a dalších kroků Fedu, napsal obchodní zdroj The Kobeissi Letter v části svého příspěvku na X.

Podle nejnovějších odhadů nástroje FedWatch společnosti CME Group je pravděpodobnost snížení o 0,25 % v červnu nebo červenci nižší než 50 %.

Evropa a Velká Británie však zároveň stále více usilují o dřívější snížení sazeb. „Ještě nejsme v bodě, kdy bychom mohli snížit úrokové sazby, ale věci se vyvíjejí správným směrem, řekl v březnu Andrew Bailey, předseda Bank of England.

Těžaři Bitcoinu se připravují na otřesy spojené se zvýšenými náklady

Čeká nás halving Bitcoinu a pozornost se stále více zaměřuje na těžaře. Zbývají necelé dva týdny, než se množství nových bitcoinů vydaných za vytěžený blok sníží o 50 % na 3,125 BTC.

„Náklady na těžbu bitcoinu se po halvingu do konce měsíce zdvojnásobí a vyskočí ze 40 tisíc na 80 tisíc dolarů při používání mineru S19 XP,” prozradil tento týden Ki Young Ju, generální ředitel analytické platformy CryptoQuant.

Ki poznamenal, že náklady na těžbu jsou již dvojnásobné oproti roku 2020. Zisk ceny BTC však zmírnil dopad na hospodářský výsledek těžařů.

„Od halvingu z května 2020, se náklady na těžbu zdvojnásobily, přesto následoval parabolický býčí trh, který tyto náklady pokryl a těžaři tak dosáhli ziskovosti,” dodal.

Nedostatek dalšího růstu by si tak nyní mohl vybrat svou daň u menších subjektů.

Někteří experti se však domnívají, že díky příchodu Bitcoin Ordinals a zvyšujícím se poplatkům zůstanou toky příjmů zachovány i po halvingu.

„V dolarovém vyjádření není zřejmé, že by na tom těžaři byli po půlení hůře, spíše naopak,” řekl minulý týden v rozhovoru Laurent Benayoun.

Obtížnost těžby BTC, hash rate se připravuje nová maxima

Těžební obtížnost, která se již blíží historickým maximům, se má 11. dubna zvýšit přibližně o 2 % a poprvé překročit 85 bilionů.

Navzdory téměř měsíc trvající konsolidaci ceny BTC data z monitorovacího zdroje BTC.com rovněž ukazují, že obtížnost nakonec klesla o méně než 1 %.

Podobný příběh popisuje i hash rate při těžbě. Data z MiningPoolStats nyní udávají celkový výpočetní výkon nasazený do sítě na 684 exahashe za sekundu (EH/s).

Výkon známých těžebních poolů je prakticky nejvyšší, jaký byl kdy zaznamenán a dokazují to čísla.

Přípravy na půlení probíhají různými způsoby. Mezi nimi bylo prohlášení o záměru zvýšit těžbu až šestinásobně ještě před halvingem od společnosti Bitdeer Technologies. Ta je partnerem Bhútánského království v oblasti těžby bitcoinů.

“Diamantové ruce” držící bitcoin mají více prodejních příležitostí

Dlouhodobí držitelé bitcoinu (LTH – long term hodlers) jsou při současných cenách stále aktivnějšími prodejci.

Starší bitcoiny se také pohybují na blockchainu, protože spent output profit ratio (SOPR) se pohybuje více v prospěch pro LTH. Pro Checkmate, vedoucího analytika on-chain v kryptoanalytické firmě Glassnode, je to však naprosto normální a nemělo by to vést k tomu, že tlak sell-side překoná trh.

„Toto prolomení ATH bitcoinu vypadá jako téměř každé předchozí prolomení ATH,” naznačil k nedávnému ATH na 73 800 dolarů.

Dlouhodobí držitelé začnou utrácet své bitcoiny a využívat nové přílivové poptávky a likvidity. Chytří investoři, kteří nakupují levně a prodávají draze.

– Checkmate, zdroj: x.com

Doprovodný graf z jeho vlastní statistické platformy Checkonchain zkoumal výdajové návyky různých kohort coinů v průběhu času.

Podle Checkmate se zatím historie jednoduše opakuje. LTH mají tendenci se na býčích trzích zbavovat zhruba 14 % nabídky BTC, které mají pod kontrolou. Zatím jich jejich peněženky opustila méně než polovina tohoto množství.

Pokud vezmeme v úvahu typické chování LTH ve výši prodeje -14 %, jsme zhruba na 40 % cesty tímto procesem (pouze orientačně).

– Checkmate, zdroj: x.com

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img