Centrální banky, korporace a stablecoiny – hrozí válka měn?

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Plánovaná digitální měna Čínské lidové banky a kryptoměna Libra od Facebooku. Na tyto stablecoiny navázaly další společnosti jako Binance nebo Amazon. Chystá se finanční válka nadnárodních korporací a států?

Všichni chtějí vlastní coiny

Projekt Libra od společnosti Facebook vytáhl na světlo myšlenku steblecoinů jako globální měny pro celý svět. Strhla se zuřivá debata mezi vládními úředníky, finančními manažery, obchodníky a v USA bylo zahájeno kongresové slyšení.

V reakci na Libru se do globální ekonomiky přiřítila povodeň konkurenčních stablecoinů. V poslední době vyšly zprávy, že Čína má již hotovou vlastní digitální měnu.

Čínská lidová banka a její digitální měna není stablecoin sám o sobě. Jeho hodnota je vyjádřena v podobě fiat měny jüanu s rostoucím trendem. Tento čínský krok bude nevyhnutelně nutit další subjekty, jak soukromé, tak veřejné, k vývoji vlastních digitálních měn.

V řetězové reakci na čínský stablecoin se ostatní centrální banky zalekly, že digitální měny získají do budoucna větší roli v mezinárodním obchodu a rozhodně si nepřejí, aby jim tento vlak ujel.

Tether ztrácí důvěryhodnost

Tether dominoval na hongkongských směnárnách jako stablecoin. Poté, co byly vzneseny pochybnosti o jeho netransparentním systému a manipulacemi s cenou, uvolnilo se místo pro jiné coiny. Nyní je oblíbený token Dai, fungující na způsob Etherea, fixovaný na americký dolar.

Závěr

Se společnostmi, které uvažují o vlastní kryptoměně, se roztrhl pytel už dříve. Teprve s příchodem Libry se zdá, že tuto variantu začaly brát vážně jak regulátoři, tak i ostatní hráči na poli financí a finančních služeb. Propojení vlivu nadnárodních korporací s poskytováním finančních služeb by mohlo způsobit vrásky nejedné bance. Navíc s čím dál napjatější geopolitickou situací ve světě můžeme očekávat, že další podobné pokusy budou nadále přibývat. Nezbývá, než sledovat, jak se k tomuto novému trendu postaví státy a také velké nadnárodní banky, které by prudký rozvoj finančních služeb mimo jejich kontrolu mohl časem ohrozit.

Co číst dále

Technická analýza BNB/USD 20. 08. 19: Půjde BNB coin díky projektu Venus na 100 USD za kus?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img