Miliardáři Timu Draperovi se dostalo náročnějšího přijetí, než očekával, když navrhl Srí Lance, (zemi, která se potácí na pokraji krachu) Bitcoin.
Draper se minulý týden vydal na Srí Lanku, kde hovořil s místními podnikateli o přijetí kryptoměn. Známý podnikatel se ohledně této záležitosti setkal i s prezidentem země Ranilem Wickremesinghem.
Bitcoin prý není řešením
Draper se během své návštěvy rozhodl navštívit centrální banku země, aby zde předložil stejný návrh. Guvernér Nandalal Weerasinghe, který stále pracuje na nápravě finančních problémů země, však tuto myšlenku nepřijal. 100% přijetí Bitcoinu se na Srí Lance realitou prý nikdy nestane.
Weerasinghe rovněž uvedl, že zavedení Bitcoinu by krizi nejspíše ještě zhoršilo. Aktuálně se tak stále rozhodují, jakou cestou se nakonec vydají. Vládní úředník uvedl, že ve finančních službách by se mohly efektivně využít i jiné technologie, které by podpořily sociální začlenění a rychle vyplatily finanční prostředky těm, které je potřebují.
Finanční krize vede k Bitcoinu
Draper během setkání popsal Srí Lanku jako zkorumpovaný národ a předestřel kryptoměny jako řešení. Nechal se slyšet, že Srí Lanka, země známá svými nerostnými zdroji, by mohla svou korupci řešit dokonalou evidencí prostřednictvím přijetí Bitcoinu.
Pro ty co nevědí, tak v loňském roce Srí Lanka čelila jedné z nejhorších hospodářských krizí ve své historii. Ta vedla k růstu cen a způsobila nedostatek dodávek potravin a pohonných hmot v celé zemi. V důsledku toho se v zemi objevily obrovské protesty, které donutily prezidenta Gotabaju Radžapaksu uprchnout ze země a později oznámit svou rezignaci.
Srí Lanka v současné době jedná se skupinou soukromých věřitelů z Japonska, Číny a Indie o restrukturalizaci svého dluhu v souladu s plánem MMF.
Podle Drapera může Srí Lanka svou finanční krizi řešit přijetím Bitcoinu. Miliardář a známý investor považuje primární kryptoměnu za dobrého uchovatele hodnoty, který nepodléhá změnám politiky vlády nebo centrální banky.
Draper na setkání uvedl příklad Salvadoru. Tento stát přijal Bitcoin jako zákonné platidlo poté, co jeho vláda přijala kryptografii, aby podpořila finanční začlenění a hospodářský rozvoj.
Země jako Zimbabwe, Turecko a Venezuela jsou také svědky probíhajících finančních krizí. Trpí hyperinflací, v důsledku čehož se jejich občané stále častěji obracejí ke kryptoměnám jako prostředku směny a uchování hodnoty.
Cena Bitcoinu
Aktuálně se Bitcoin obchoduje za 23 363 dolarů (údaj platný v době psaní článku) a sentiment na trhu je převážně býčí.
V listopadu 2022 se cena (po pádu burzy FTX), výrazně propadla a několik týdnů se kryptoměna obchodovala pod hranicí 17 000 USD.
Navzdory probíhajícímu krátkému vzestupu ztratila kryptoměna od svého historického maxima nad 69 000 USD zaznamenaného v listopadu 2021 více než 70 % své hodnoty. Tim Draper zůstává i nadále velmi býčí. Věří, že vlajková kryptoměna letos dosáhne 250 000 dolarů.
Závěr
Podle Drapera je Bitcoin jedním ze základních nástrojů, které lidstvu pomohou překonat finanční krize. Investoři by podle něj měli i nadále hledat příležitosti investováním přímo do Bitcoinu a jeho základní technologie blockchainu.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.