Cena bitcoinu patrně nedosáhne nového ATH před halvingem

4.7
(7)

Pro investory je lákavé začít se k bitcoinu stavět optimisticky, zvláště po 91% růstu během pouhých čtyř měsíců. Současné ocenění kryptoměny na 1 bilion dolarů jej řadí mezi deset největších obchodovatelných aktiv na světě. A to i před světoznámou společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffeta, jejíž tržní kapitalizace činí 880 miliard dolarů.

Dodatečné zhodnocení ve výši 34,5 % je potřebné k tomu, aby Bitcoin dosáhl úrovně 70 000 amerických dolarů, což představuje nárůst kapitalizace BTC o 350 miliard dolarů. Tento růst by kryptoměnu zařadil před stříbro a britskou libru. Klíčovou otázkou je, zda současné podmínky ocenění bitcoinu na 1,35 bilionu dolarů vůbec umožňují.

K ATH přispěly nízké úrokové sazby i prudce rostoucí inflace

V listopadu 2021 byly výnosy z tradičních finančních dluhopisů nižší než 0,50 %, což přimělo investory vyhledávat rizikovější investice s vyšším zhodnocením. Americká inflace měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) se v listopadu 2021 rovněž vyšplhala na meziročních 6,8 %, což je nejvyšší hodnota od června 1982. Podmínky tehdy výrazně upřednostňovaly limitně omezená aktiva, zatímco investoři na akciových trzích se obávali narušení globálního dodavatelského řetězce a koronavirus Covid-19 stále ovlivňoval hospodářský vývoj.

Nejnovější údaje o inflaci spotřebitelských cen v USA za leden 2024 ukazují meziroční nárůst o 3,1 %. Toto číslo však stále zůstává nad úrovní, kterou stanovil Federální rezervní systém (Fed). Může být naivní předpokládat, že současná inflace představuje riziko srovnatelné s dobou, kdy Bitcoin dosáhl svého historického maxima.

Údaje ukazují, že investoři očekávají 10,9% růst zisků společností z indexu S&P 500, což je o 3,8 % více než v roce 2023. Investoři tedy mají jen malou motivaci hledat alternativní aktiva ve srovnání s koncem roku 2021.

Spotové ETF promění Bitcoin ve vyspělou třídu aktiv

Od svého spuštění 11. ledna zaznamenala spotová ETF na bitcoin v USA čisté přílivy ve výši 4 miliard dolarů. Tož představuje více než 35 miliard dolarů v aktivech (včetně GTBC), neboli 3,5 % tržní kapitalizace bitcoinu. Pro srovnání, celková hodnota všech ETF na zlato činí 210 miliard dolarů, což odpovídá 3 % jeho tržní kapitalizace, pomineme-li ~50 % použitých ve špercích či medailích. To neznamená, že se Bitcoin ETF blíží k limitu, ale že tato třída aktiv je vyspělejší než v listopadu 2021.


Významným lákadlem pro Bitcoin je probíhající institucionální příliv. Přesto jeho cena zaostává o 25 % oproti historickému maximu 69 000 dolarů, dokonce ještě více po úpravě o inflaci. Adopce bitcoinu se zvýšila, ale býčí odhady o ceně 100 000 USD nebo vyšší se nenaplnily.

Pozitivní je, že společnost s tržní kapitalizací 3 biliony dolarů byla v listopadu 2021 vzdáleným snem, ale pro Microsoft a Apple se stala realitou. Dokud se tedy bude hodnota dolaru snižovat, existuje naděje, že se cena bitcoinu vyšplhá nad 70 000 dolarů. Před dubnovým půlením odměn (halving), je to ale nepravděpodobné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Kovář

Tady vůbec nesouhlasím. Bitcoin šlape jako hodinky a z historie víme, že nemá problém udělat 50% za tejden. Vsadim se o flašku, že do halvingu ATH bude …

Jindra

Teď se to tady hemží články o tom jak ATH nebude před halvingem a jak je trh přepálený. Jako jóóóo BTC teď hodně rostl, ale když se podívám co převedl v roce 2021 a kam se od té doby posunul (adopce, ETF, halving za dveřmi), tak nevidím důvod proč by ATH nemohlo být před halvingem.

Ondrej

No, ale podminky se dost zmenily a ty megasvice o desitky procent denne nahoru nebo dolu uz nejspis nikdy neuvidime. Jestli neco vzdycky spolehlive fungovalo, tak jedine to, ze bitcoin pravidelne udela presny opak toho, co vetsina trhu ocekava 😂
Je to o psychologii davu a maximalizaci zisku marketmakeru.

Čumsem

Akorát že teď polovina davu vyhlíží ATH a druhá polovina 32k (28k, 16k… atd…), takže co vlastně ta většina očekává?

Michal

Flaška doma

Ondrej

Tak ono vlastne vubec neni podstatne, jestli dojde na ATH pred nebo po halvingu. Ono to tam doleze driv nebo pozdeji, a dokonce o mnoho vys. Spis bych se ptal, jestli pred tim prijde ocekavany silny vyplach a bude sance jeste nakoupit nekde kolem 30k.

pietro

Ano, to je ta správná otázka..! 🙂
A troufnu si i odpovědět: Šance není moc velká..

Poslední editace 2 měsíců před přes pietro
spot_img