Cardano spouští nový stablecoin USDM, který je zajištěn fiatem

5
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Společnost Mehen Finance plánovala spustit USDM na začátku roku 2023. Došlo však k nečekanému zdržení. Nyní však Cardano opět navázalo spolupráci se společností Mehen Finance.

Společnost Cardano představila svůj první stablecoin USDM, který je 1:1 plně krytý fiatem. Nejnovější stablecoin se připojí k trhu, jehož celková hodnota činí 146 miliard amerických dolarů. Trhu stablecoinů v současné době dominuje Tether (USDT) a Circle (USDC).

Stablecoin USDM a jeho náročná cesta ke spuštění

Stablecoin USDM založený společností Mehen Finance, byl spuštěn 17. března. Umožňuje držitelům vykupovat USDM prostřednictvím amerického dolaru a liší se od stávajících stablecoinů založených na platformě Cardano, jako jsou DJED a iUSD. Ty jsou založeny na algoritmech a jiných syntetických technologiích.

Matthew Plomin, spoluzakladatel společnosti Mehen, uvedl, že cesta ke spuštění stablecoinu na platformě Cardano nebyla snadná. V roce 2023 došlo ke zpoždění kvůli problémům s americkými bankami.

Firma vydala svůj white paper v listopadu 2022 a vysvětlila, že stablecoin krytý americkým dolarem by uživatelům Cardana poskytl velmi potřebnou službu.

Společnost Mehen plánovala spuštění USDM v roce 2023. Bohužel vše se však změnilo, když v březnu 2023 ukončily činnost banky Silicon Valley Bank, Silvergate a Signature Bank. Uvedl to Plomin ve zprávě na X Spaces ze dne 14. března.

Plomin prozradil, že banka, se kterou spolupracovali, Cross River, přerušila vazby s Mehenem přibližně v době, kdy se banka spojila se společností Circle. Jedná se o druhou největší stablecoinovou firmu, která v té době hledala nového bankovního partnera. „Jakmile je získali, už se o nás nezajímali,” řekl Plomin.

Společnost Mehen nyní využívá služeb fintech firmy Plaid k mintování amerických dolarů pro USDM.

Plaid poskytuje síť pro převod plateb mezi Bank of America, Chase, Wells Fargo a dalšími velkými americkými bankami. Síť slouží k provozování fintech a kryptoměnových produktů. Podle příspěvku na platformě X od Stevena Fishera, technologického ředitele společnosti Mehen, integrovala firma služby společnosti Plaid v srpnu 2023.

Společnost Mehen nyní také aktivně usiluje o získání licence pro převodce peněz a poskytovatele služeb virtuálních aktiv. A to proto, aby mohla rozšířit své služby ve Velké Británii a v Evropě.

Využití a adopce stablecoinu USDM

Plomin také uvedl, že asi dvě desítky firem plánují integrovat USDM do svých platforem. Ty sahají od protokolů pro půjčování a výpůjčky až po decentralizované burzy. Společnost Mehen poznamenala, že institucím bude trvat jeden až dva dny, než dokončí proces onboardingu.

„To znamená, že USDM bude pomalu přicházet on-chain v týdnu začínající od 18. dubna,” uvedl.

Emisi a správu USDM budou řídit smart kontrakty a decentralizované oracly, aby byla zajištěna transparentnost a bezpečnost. Tak uvádí společnost Mehen na svých webových stránkách.

Spuštění USDM přijalo několik členů komunity Cardano s optimismem, včetně Jaromíra Tesaře. Ten jej označil za významný milník pro decentralizované finance na blockchainu Cardano.

USDM vstupuje na obsazený a konkurenční trh stablecoinů. USDT a USDC mají největší tržní kapitalizaci 103,1 miliardy USD a 30,8 miliardy USD. Sedm dalších stablecoinů se podle CoinGecko může pochlubit tržní kapitalizací vyšší než 500 milionů USD.

USDM je však před konkurencí těchto stablecoinů chráněn, alespoň v síti Cardano. Ostatní stablecoiny totiž v současné době není možné převádět prostřednictvím blockchainu Cardano.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img