Bývalý americký kongresman varuje před regulační nejistotou kryptosektoru

0
nejistotou, politik, regulace, kryptoměny, Ford

Bývalý člen Federálního Kongresu Spojených států amerických Harold Ford Jr. varoval před regulační nejistotou. Přál by si, aby byla jasně nastavena pravidla pro kryptoměny a veškerou inovační i podnikatelskou činnost s nimi související.

Politik bojuje s nejistotou

Tato nejistota a určitá regulační temnota, chcete li nedostatek jasných pravidel, je v USA stále a jedná se o škodlivý stav. Alespoň si to myslí Harold Ford Jr. Je bývalý Kongresman a jeho otec stejnou pozici zastával přes 2 desetiletí. Harold Ford mladší také pracoval jako ředitel v investiční bance Morgan Stanley.

Nyní přišel s prohlášením, že USA musí sjednotit regulace kryptoměn a celého sektoru. Regulační rámec, který podle něj kryptoměny nutně potřebují, musí být především jednotný a jasný. To poslední, co inovátoři potřebují, je nejistota v oblasti pravidel a předpisů. Uvedl:

„Spleť federálních agentur – od Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) po Službu pro vnitřní příjem (IRS) a Síť pro vymáhání finančních trestných činů (FinCEN) – vznesly nárok na různé části vznikajícího regulačního prostředí, přičemž chybí zastřešující rámec.”

Politici a regulátoři musí více „svítit“

Ford Jr. varuje, že pokud Washington, resp. všechny regulační orgány v zemi, nezaujmou jasný a srozumitelný postoj na národní úrovni, inovátoři by mohli odejít ze země. Ve Washingtonu přitom podle něj po návštěvě zmocněnců Facebooku v souvislosti s plánovanou „kryptoměnou“ Libra někteří kongresmani a další politici či regulátoři zaujali negativní postoj k celému odvětví.

To je podle něj škoda a nesvědčí to blahu Spojených států, které tyto invace jistě potřebují. Inovátoři, kryptoměny a celé odvětví okolo potřebují podporu a měli by jasně vědět, co se po nich chce a že můžou bez obav a zvýšených nákladů vyvíjet nové technologie atd. Jenže bývalý kongresman poukázal na to, že

“pokud jde o vývoj a regulaci kryptoměn, mnozí ve Washingtonu vyráběli více tepla než světla.”

SEC může převzít iniciativu a zatočit s nejistotou

To poslední, co inovátoři potřebují, je nesrozumitelný a nejasný stav regulací. Proto je podle Forda škoda, že SEC vydala pouze jakýsi nezávazný pokyn, kterým tuto nejistotu jen prohloubila. Ten se navíc opírá o desetiletí starý zákon o cenných papírech, který lze na kryptoměny jen stěží aplikovat. Pravděpodobně by tedy bylo zapotřebí regulovat kryptoměny speciálním předpisem.

Politik nicméně uvádí:

„SEC má nyní příležitost převzít vedoucí postavení v oblasti regulace, která pracuje s průmyslem, nikoli proti němu. To by mělo znamenat tvorbu progresivních pravidel, která podporují inovace a dále úzkou spolupráci se zástupci Kongresu i průmyslu.”

Závěr

Zatímco ČR se v srpnu „proslavila“, když zahraničními kryptomédii proběhla zpráva, že budeme regulovat přísněji, než vyžaduje EU, z USA se často ozývají hlasy za rozumné regulace, které jim pomohou stát v čele inovací. Zda to dokážou ukáže až čas. Prozatím to spíše vypadá na situaci, která by si zasloužila, aby někdo, možná Kongres USA ve spolupráci se SEC, vydal nový zákon nebo jinak zastřešil nejasná pravidla kryptosektoru. Přinejmenším si to myslí někteří politici, včetně bývalého kongresmana Harolda Forda Jr., který by rád zatočil s regulační nejistotou.

Co číst dále?

Binance očekává boom altcoinů – marketing, nebo realita?

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na