BTC metrika za začátek roku 2023

3.8
(8)

Bitcoin tento měsíc posílil o 40 %, ale obavy z korekce ceny jsou pořád na místě. Bitcoin začal posledníúplný lednový týden v dobré formě poté, co dosáhl nejvyšší týdenní hodnotu za posledních pět měsíců. 

To není nic jednoduchého – tržní sentiment má spoustu důvodů k tomu, aby inicioval přehodnocení mezi investory.

Makro podmínky trhu zůstávají nejisté, zatímco výzkum v rámci Bitcoinu upozornil na “velryby” na burzách, které potenciálně uměle hýbou cenami díky obrovskému množství likvidity.

Přesto Bitcoin zaznamenal nejpůsobivější procentuální zisky za více než rok a stále existuje naděje, že tyto dobré časy vydrží. Na čem by to ale mohlo záviset?

Predikce a dohady

Není žádným tajemstvím, že Bitcoin právě čelí značnému podezření, protože přináší 40% zisky během pouhých tří týdenních “svíček”.

Požadavky na velkou korekci a pokračování medvědího trhu jsou již dlouho veřejnosti známé a některé z konzervativnějších obchodních hlasů trvají na tom, že makro minimum ještě nenastalo.

Tento zlomový bod se však stále nedostavil. Při posledním uzavření týdenní svíčky se BTC/USD obchodoval na úrovni těsně nad 22 700 USD, což představuje nejlepší výkon od loňského léta.

Konzervativnější odhady situace se zaměřovaly mimo jiné na složení burzovních objednávek (order books).

Ve své nejnovější analýze Material Indicators např. zaznamenal, že cenová akce BTC stoupá a klesá, protože na Binance přichází a odchází hlavní oblast nabídkové likvidity.

Makrooptimismus a US dolar

Makroanalýza ukazuje podobné rozdělení i mezi samotnými účastníky kryptografických trhů.

Vzhledem k poslednímu rozhodnutí U.S. Federal Reserve o zvýšení úrokových sazeb, které má být přijato 1. února, se názory na klesající inflaci stále více rozcházejí. Mezitím Světové ekonomické fórum 2023, navzdory některým odpůrcům kryptoměn, nedokázalo výrazněji narušit sentiment. Pokud jde o makro, zvláštní pozornost si pravděpodobně zaslouží osud amerického dolaru v tomto týdnu.

Zatímco krypto trhy rostou, síla dolaru se hroutí a rychle ztrácí půdu pod nohama, kterou dolar získal během svého loňského vzestupu na dvouletá maxima.

Index amerického dolaru (DXY) je obvykle inverzně korelován s výkonností rizikových aktiv a sám Bitcoin se ukázal být obzvláště citlivý na jeho významné pohyby.

V současné době se DXY obchoduje na úrovni kolem 101,7, přičemž tento týden již podruhé otestoval hodnotu 101,5, tedy více než šestiměsíční minimum.

Onchainové metriky

Z on-chain údajů vyplývá to, že Bitcoin je tak trochu uprostřed renesence. Jak potvrdila analytická firma Glassnode, několik klasických ukazatelů zdraví trhu s bitcoiny nyní opouští své kapitulační zóny.

Patří mezi ně – možná nepřekvapivě vzhledem k 40% pohybu vzhůru v tomto měsíci – množství nabídky BTC držené se ziskem a ztrátou.

Čistý nerealizovaný zisk/ztráta (Net unrealized profit/loss, NUPL) se nyní nachází mimo svou nejnižší hranici a směřuje k lepší ziskovosti, přestože pozoruhodně nepoklesl tak nízko jako během předchozích medvědích trhů.

Jak potvrzuje Glassnode, platí to stejně pro NUPL krátkodobých držitelů (short-term holders, STH) i dlouhodobých držitelů (long-term holders, LTH). Tyto dvě třídy investorů do bitcoinu jsou popisovány jako entity, které drží mince méně nebo více než 155 dní.

Podobně bullish je u Bitcoinu i “market value to realized value Z-score” (MVRV-Z), která měří “poměr mezi rozdílem tržní kapitalizace a realizované kapitalizace a směrodatnou odchylkou všech historických údajů o tržní kapitalizaci, tj. (market cap – realized cap) / std(market cap)”, neboli “kdy je Bitcoin nadhodnocen/podhodnocen vzhledem k jeho ‘fair value’.

MVRV-Z nyní poprvé od krátkého výkyvu na začátku listopadu opustilo zelenou zónu “podhodnocení”, což také znamená první takový pohyb od debaklu FTX.

Hash rate a all-time-high

Už je čas na další úpravu obtížnosti bitcoinové sítě a tento týden by měl zachovat stávající historická maxima.

Podle odhadů BTC.com se obtížnost za šest dní vyhrotí přibližně o 0,5 %.

To přidá další třešničku na dortu těžebního sektoru, který se již nachází uprostřed velkých změn. Navzdory nedávným nízkým cenám konkurence mezi těžaři tento měsíc prudce vzrostla, což zvyšuje tlak na ty, kteří nejsou schopni udržet náklady na minimu.

Glassnode navíc ukazuje, že oproti stavu před třiceti dny drží těžaři dohromady méně BTC. Právě tehdy se začaly projevovat cenové výnosy.

Surové údaje z MiningPoolStats mezitím uvádějí hash rate Bitcoinu – odhad výpočetního výkonu věnovaného těžbě – také na nových historických maximech.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan
Hodnocení článku :
     

Diky za veľmi zrozumiteľne podanie obsahu vasho článku. Uvidíme ako to dopadne 1.feb.Mne osobne po takomto raste uz chyba na trhu korekcia.

Martin

A pak už bude všechno super?

spot_img