Bitcoiny a orwellovské varování

0
(0)

Jsme svědkem stěhování národů. Jeden z případů jsou uprchlíci z Venezuely proudící do Kolumbie. Venezuela je zemí, kde papírové peníze nemají hodnotu ani toho samotného natisknutého papíru.

Článek uveřejněný Alexem Gladsteinem (vedoucím strategie v Nadaci pro lidská práva) analyzuje, jak hyperinflace a autoritářské vlády tlačí radikální alternativy do popředí.

“Venezuela není jediné místo, kde mohou lidé používat Bitcoiny. V Zimbabwe vytiskli “nekonečné“ množství peněz a nafoukli tak úspory svých občanů na nulovou hodnotu a tady je potřeba připomenout, že Bitcoinu se vydá určité množství a nikdy nebude možné vydat více.”

V Číně může Si Ťin-pching sledovat všechny transakce na Alipay a WePay, ale nemůže provádět hromadný dohled nad všemi platbami v Bitcoinech. V Rusku může Vladimir Putin zacílit na nevládní organizaci a zmrazit její bankovní účet, ale nemůže zmrazit bitcoinovou peněženku.“

Bitcoin je tu navždy

Gladstein dále tvrdí, že Bitcoin bude vždy existovat jako prostředek k výměně hodnoty. Lidé, kteří žijí v relativně stabilních zemích nevidí skutečnou potřebu Bitcoinu nebo decentralizované měny.

Jeden z důvodů je, že Čína vytváří prostor s omezením a moderními digitálními nástroji použitelné k ovládání lidí.

“Bitcoin je pro ně obrovský problém, protože ničí jejich plány.“

Je to digitální měna, kterou nemohou ovládat. Pokud by se nějakým způsob podařilo technologii zpřísnit, tak stále obchod peer-to-peer tu bude vždy.
Gladstein měl talk na letošním summitu SlushHQ v Helsinkách, kde se shromáždilo 25 000 lidí z celého světa, včetně 3 500 startupů a 2 000 investorů, aby diskutovali o tom, jak vybudovat úspěšné společnosti s využitím nových technologií.

Gladstein poukazuje na smyšlenou budoucnost. Je to budoucnost, kterou popsal George Orwell ve svém románu 1984, kde lidé mají pouze myšlenky ve svých myslích, protože všechno ostatní bylo zabaveno.

Gladstein zkoumá záměry čínského sociálního systému, který sbírá finanční údaje ze sociálních médií a jiných veřejných portálů, s cílem vytvořit podrobný profil jednotlivce. Ten následně určuje například věci jako: jakou půjčku můžete získat? jaký druh internetu budete mít? na jaké školy mohou chodit vaše děti?

“Nemyslete si, že se tohle ve vaší zemi stát nemůže. Bude se to šířit po celém světě.“

Závěr

Žijeme ve státě, kde se nám žije relativně dobře. Potřebu decentralizované měny nevnímá naše společnost tak silně jako v méně pokročilých krajinách. Hyperinflace vyhnala z Venezuely více 4 miliony lidí do sousední Kolumbie. Je to právě Bitcoin, který zde má velkou váhu v podobě “záchrany”.

Čína a soukromí je téma, která se probírá již dlouho. Ale s nástupem moderních technologií se může stát, že se Číňané stanou otroky systému a již jim jako v orwellovském románu zbydou pouze ty myšlenky ve jejich myslích.

Co číst dál?

Nerovnost bohatství dosahuje úrovně před velkou recesí – Bitcoin může být řešením

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img