Nerovnost bohatství dosahuje úrovně před velkou recesí – Bitcoin může být řešením

5
(1)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Od padesátých let minulého století až po velkou hospodářskou krizi v roce 2008 narostlo bohatství domácností až o 50 %. Vše se změnilo, když svět zasáhla krize roku 2008. Současná úroveň ve světě připomíná tu před velkou recesí.

Dozvuky krize

V roce 2008 se finanční trhy zhroutily a středním a nižším třídám se jejich investiční portfolia vypařila. Vyšší třída však byla zachráněna před jakoukoli velkou ztrátou. Federální rezervní systém (FED) od roku 2008 až 2015 injektoval bankám a velkým korporacím 3,8 bilionu amerických dolarů.

Banky a korporace, které krachovaly během recese, musely být zachráněny, aby se ochránila Amerika. Federální injekce peněz, vytištěných, ale s téměř nulovou hodnotou, stabilizovala bohatství vyšší třídy, zatímco bohatství nižších tříd prudce pokleslo.

Nerovnost bohatství v současné době narůstá, protože dle zpravodajského kanálu Bloomberg 1% nejbohatších Američanů drží stejně velké bohatství jako střední a vyšší třídy dohromady. Podle údajů je také zřejmé, že banky a korporace zásadně převáděly bohatství z chudých na bohaté.

Velká nerovnost bohatství se netýká pouze Spojených států amerických, ale celého světa. V letošním roce došlo k vážným protestům ve více než 20 zemích, povětšinou kvůli nemožnosti dostání základních potravin a potřeb.

Bitcoin jako řešení problému nerovnosti bohatství

Bitcoin je decentralizovaná deflační kryptoměna, která nepodléhá žádné bance nebo vládě. Měsíc po spuštění BTC, tvůrce Satoshi Nakamoto tvrdil:

„Problémem s konvenční měnou je veškerá důvěra, která je nutná k tomu, aby měna fungovala. Centrální banka musí mít důvěru, že nezmění (nezdvalvuje) měnu, ale historie fiat měn je plná případů porušení této důvěry. Centrální banky ovládají globální ekonomiku.“

Satoshi se dále zmiňuje, že tisk peněz způsobuje ztrátu hodnot centralizovaných fiat měn a vede k drastické nerovnosti bohatství. Lidé tak mohou nakoupit Bitcoiny a budou tak chráněni před inflací, zachovat si alespoň částečně hodnotu svých úspor, nebo ji možná dokonce i zvýšit.

Závěr

Pokud dojde v blízké budoucnosti ke globálnímu hospodářskému krachu ve spojení s měnovými problémy, lidé po celém světě budou mít šanci uchránit hodnotu svých peněz alespoň částečně v BTC. Pro obyvatele některých států zasažených velkou inflací je již dnes kryptoměna hotový zázrak.

Co číst dále

7 pravidel, která musíte znát při nakupování kryptoměn (2/2)

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img