[Seriál z cest] Čína – Světová jednička Alipay pod drobnohledem – část 3.

0
(0)

V přechozím díle jsem se rozepsal více o WeChatu. Tentokrát se podíváme detailněji na čínskou platební aplikaci Alipay ze skupiny Alibaba. Jedná se o čistě platební platformu s více než 870 miliony uživateli. Již v roce 2013 přeběhl Paypal a v současnosti je světovou jedničkou. Podle statistik z roku 2017 tvoří 54 % plateb v Číně Alipay a WeChat Pay, 25 % kreditní a debetní karty a jen 21 % hotovost.

Alipay

Ať už v nákupním centru, na zeleninovém trhu nebo v taxíku – když platíte v Číně, vezměte si mobil místo peněženky. Digitální pokrok ve stylu superaplikace se stal životním stylem.

Alipay samoobslužné pokladny jsou samozřejmostí i v menším obchodě. Samoobslužné pokladny nejsou již nic převratného. Nicméně samoobslužné Alipay pokladny v obchodě jsou o něco dál. Stačí přijít s nákupem k obrazovce a naskenovat vaše zboží a následně jen zaplatit přes mobilní aplikaci Alipay. Pokladní systém načte váš QR kód z aplikace a vy máte zaplaceno. Pokud si nastavíte vícestupňové zabezpečení, tak potvrdíte platbu navíc načtením obličeje pomocí obrazovky samoobslužné pokladny. Je to rychlé a pohodlné, účet za nákup se vám synchronizuje s platbou a v mobilu vidíte svoji účtenku.

alipay
samoobslužná pokladna

WeChat Pay vs Alipay

Počet uživatelů WeChatu je skoro o 150 milionů vyšší, ale čísla mluví pro Alipay! Počet plateb pomocí mobilu skrz Alipay dosahuje 61,5 %, WeChat Pay pouze 30,5 %. Alipay je aktivní v 108 zemích, WeChat Pay zatím v 25 zemí.

Alipay aplikace

Fantazii pro využití aplikace se meze nekladou. Koupíte si třeba 2 brambory nebo uzavřete půjčku. Alipay spolupracuje s více než 65 finančními institucemi, včetně společností Visa a MasterCard.


Využití nenajdete pouze v obchodech, ale i v dalších součástech života – platba účtů, správa bankovního účtu, mobilní služby, nákup jízdenek na MHD a dálkové spoje (včetně letenek), objednávek jídla, termíny u lékařů, lístky na sportovní nebo kulturní akce nebo například půjčení e-kol.

Od roku 2009 je jednou z nejpopulárnějších aplikací půjčky přes Alipay – uživatel si může vybrat z nabídky mezi 39 bankovními institucemi. Například v roce 2014 bylo 76 % půjček schváleno přes Alipay!

Jako student v Číně si jinak než přes Alipay nedobijete svoji studentskou kartu. Využití aplikace je velmi široké, proto vybírám pouze pár dalších zajímavých věcí:

  • Slevové kupóny

To je jeden z hlavních důvodů, proč je oblíbený Alipay. Slevových kupónů zde najdete opravdu nespočet a jsou skoro na všechno. Proto je dobré filtrovat kupóny podle vzdálenosti. Přes Alipay dostáváte dokonce více kupónů než přes WeChat.

  • Směnárna

Své peníze můžete směnit opravdu na jakoukoliv měnu. Nemusíte řešit zdlouhavé hledání směnáren s nejlepším kurzem, Alipay to udělá za vás.

  • Red Packet “červené obálky”

Zasílání červených obálek je tradicí během čínského Nového roku a zasílání přes Alipay stalo v Číně populárním způsobem, jak popřát šťastný Nový rok! Nevíte, kolik toho poslat? Čísla jako 18, 28, 58, 68, 168 a 188 jsou všechna dobrá čísla. Nikdy ale neposílejte čísla končící číslem 4, protože v čínštině se číslo 4 čte podobně jako slovo smrt! Občas je čtvrtá řada vynechána i v letadle.

  • Ant Forest a Ant Farm

Pilotní projekty od roku 2016. Máte v Číně špatné společenské skóre? Chcete být lepší, plaťte! Alipay vám počítá pomocí vašich aktivit uhlíkovou stopu – letenky, lístky na MHD, e-kola, návštěvu lékaře atd. Pokud chcete být více prospěšný pro životní prostředí a mít lepší společenské skóre, tak pomocí aplikace Ant Forest zakupujete stromy, které se ve skutečnosti zasadí na severu Číny. V případě Ant Farm se staráte o slepičku a pokud jí nakoupíte dostatek jídla, tak snese vejce, které dále dáváte na charitu.

Alipay v České republice

Alipay se rozhodl pro expanzi do celého světa. V České republice Alipay využívá více než 100 obchodníků. Jde především o usnadnění plateb čínským turistům. V roce 2015 navštívilo Evropu 12,5 milionů Číňanů a utratili více než 50 miliard EUR. Do České republiky přijelo minulý rok 350 000 turistů z Číny, ale jejich počty každým rokem rostou. Mezi největšími příjemci Alipay plateb u nás jsou Prague The Styles Outlet v blízkosti letiště a některé obchody v duty free zóně na Letišti Václava Havla.

Jak probíhá placení pomocí Alipay. Zdroj: www.alipayczech.cz

Závěr

Alipay je v současnosti světová jednička v oblasti platebních aplikací. Její využití se stalo v Číně nejen součástí života, ale životním stylem, bez kterého je nemožné fungovat.

V dalším díle se podíváme jak je to v Číně se soukromím a VPN.

Co číst dál?

MoneyGram spouští xRapid. “Transakce provádí doslova ve vteřinách”

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img