Bitcoinový sen je mrtvý

3
(17)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Nedávný propad o 25 %, vysoké poplatky, pomalé transakce a omezená nabídka, to vše ukazuje, proč nikdy nebude Bitcoin skutečnou měnou.

Dne 22. května 2010 si těžař bitcoinů Laszlo Hanyecz zakoupil nejdražší jídlo v lidské historii. Přesněji, zaplatil 10 000 bitcoinů za pizzu od společnosti Papa John’s. Vzhledem k tomu, že jeden Bitcoin má nyní hodnotu více než 30 000 USD, stála tato pizza zpětně kolem 300 milionů USD.

V dnešní době, by samozřejmě nikdo neutratil své bitcoiny za něco tak světského, jako je pizza, aniž by nejprve myslel na to, kolika peněz by se v budoucnu musel vzdát. Od té doby se bitcoiny změnily ze zajímavého experimentu v decentralizovaném financování na nejvýkonnější aktivum desetiletí. Od roku 2010 jejich hodnota vzrostla o více než 10 000 000 % a jen loni o 220 %.

Současnost vs. minulost

V dnešní době do Bitcoinu investují velké společnosti jako např. Square či MicroStrategy a další velcí investoři. Přestože je Bitcoin mimořádně riskantní a nestálý, o čemž svědčí pokles o 25 %, k němuž došlo mezi minulým pátkem a pondělním odpolednem, Bitcoin byl v jistém smyslu přijat do klubu a nyní je mnohými považován za věrohodného konkurenta aktivům, jako je zlato. Postupně se ale stalo něco zvláštního, Bitcoin úplně ztratil svůj původní důvod bytí.

Bitcoin koneckonců nebyl navržen tak, aby byl spekulativním aktivem. Byl navržen tak, aby byl měnou, novým prostředkem směny, který by lidé mohli používat k vzájemnému obchodování. (To je důvod, proč mu říkáme kryptoměna). Když byl Bitcoin poprvé představen světu v roce 2008 v bílé knize, jeho tajemný tvůrce, který si říkal Satoshi Nakamoto, jej popsal jako „čistě peer-to-peer verzi elektronické hotovosti, která by umožňovala posílat online platby přímo z jedné strany na druhou, aniž byste potřebovali finanční instituci.

Bitcoin jako nová měna

A to je přesně to, co Hanyecz v roce 2010 dělal. Zaslal elektronickou platbu přímo od sebe jiné osobě bez účasti jakékoli třetí strany.

Nyní je však snadné zapomenout, že slib Bitcoinu v těch raných dobách spočíval v tom, že se bude jednat o novou měnu, která by mohla zpochybnit hegemonii takzvaných fiat měn, jako je dolar, tím, že nová měna bude nevystopovatelná a umožní lidem levně a anonymně podnikat.

A protože Bitcoin byl navržen tak, aby měl pevný počet mincí – do roku 2140 by jich mělo být vytěženo 21 milionů – lidé jej mohli používat, aniž by se obávali, že inflace znehodnotí jeho hodnotu. Byla to jakási cyberpunková fantazie, která mnohé očarovala. Ještě v roce 2018 řekl generální ředitel Twitteru a zakladatel Square Jack Dorsey:

„Svět bude mít v konečném důsledku jednotnou měnu. Osobně věřím, že to bude Bitcoin. “

A dnes?

Čím více lidí hromadí bitcoiny  a zachází s nimi jako se spekulativním aktivem, tím méně atraktivní se BTC jeví jako měna.

Bitcoin nikdy měnou nebyl

Realita je přesto taková, že bitcoiny nikdy opravdu nefungovaly jako měna. Téměř od samého začátku bylo pouze malé procento bitcoinových transakcí uskutečněno pro nákup či prodej zboží a služeb – a mnoho z nich bylo nezákonného původu. Je pozoruhodné, že navzdory spekulativní horlivosti, která obklopuje bitcoiny, celkový počet transakcí za poslední dva roky vzrostl jen mírně. A toto číslo je vzhledem k celkovému počtu transakcí elektronických bank a kreditních karet tak malé, že sotva stojí za zmínku. V průměru je v současnosti kolem 325 000 bitcoinových transakcí – včetně obchodů – denně. Existuje zhruba miliarda transakcí s kreditními kartami za stejný čas.

Pomalé transakce a velké poplatky

Bitcoin tedy nesplnil svůj slib jako měna, praktickým problémem je také fakt, že zpracování BTC transakcí velmi pomalé. Například Visa zpracovává přibližně 6 000 transakcí za sekundu a je schopna to mnohokrát opakovat. V takovém případě může být problém zaplatit v místní samoobsluze nebo dokonce něco koupit online.
Dále jsou tu transakční poplatky. Během posledního rozmachu bitcoinů, v roce 2017, dosáhly poplatky až 55 USD za transakci, a přestože od té doby prudce klesly, v květnu loňského roku stál nákup více než 6 USD za Bitcoin. To není problém, pokud investujete, ale je to velká překážka, pokud si chcete koupit pizzu.

Omezená nabídka je největším problémem

Protože nabídka je omezená, když vzroste poptávka po bitcoinech (protože lidé jsou například přesvědčeni, že mohou rychle zbohatnout jeho nákupem), bude stoupat také hodnota bitcoinů. Pokud si tedy myslíte, že se vaše bitcoiny stanou populárnějšími, pak je pošetilé utratit je za pizzu. Měli byste je hromadit a poté prodat, jakmile jejich cena vzroste. A čím více lidí hromadí bitcoiny a zachází s nimi jako se spekulativním aktivem, tím méně atraktivní se jeví jako měna.

Vysoká volatilita

Navíc je zde mimořádná volatilita ceny bitcoinů, která, jak jsme viděli v minulém týdnu, může přes noc klesnout o 10 % až 20 %, což odrazuje podniky a jednotlivce od přijímání bitcoinů výměnou za skutečné zboží a služby, protože jen málo lidí dnes chce dostat zaplaceno něčím, co může mít zítra o 10 % menší hodnotu.
Transformace Bitcoinu z domnělé měny na spekulativní aktivum byla do systému účinně zabudována od samého začátku. Sem směřoval Bitcoin po celou dobu. Kryptoměny se objevily později a jsou lépe navrženy tak, aby fungovaly jako měny, ale paradoxně nejsou zdaleka tak populární jako Bitcoin. Ten je však v dnešním světě spíše uchovatelem hodnoty. A stejně jako zlato nemůže být jeho hodnota nafouknuta centrální bankou.

Závěr

Skutečnost, že Bitcoin nemá žádnou reálnou hodnotu, neznamená, že směřuje k nule. Znamená to jen, že se zcela uvolnil ze svého původního účelu. To, co mělo způsobit revoluci v každodenním finančním životě lidí, nabídlo lidem možnost, jak rychle zbohatnout (nebo přijít o vše), nebo v ideálním scénáři, jak si chránit své bohatství před inflací. Bitcoin začínal jako kryptoměna, ale skončil to jako kryptoaktivum.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš

Bitcoin dnes slouží především jako udržitel hodnoty. Digitální zlato
Nechápu, jak se investice do něj může někomu nevyplatit. Ten kdo ho prodá pod cenou je pouze netrpělivý nebo se bojí. Pevně věřím, že současná cena Bitcoinu je pouze malým zlomkem jeho budoucí ceny. #hodl Buďte trpěliví!

XRP.observer
Hodnocení článku :
     

Pak se nabízí otázka, co tvoří hodnotu bitcoinu? Jenom to, že někteří lidé věří, že jeho hodnota poroste? Že když ho koupí, tak ho od nich někdo později koupí za víc peněz?

Libor

no zatim to tak funguje, na placeni se podle me az tak moc nepouziva, takze jake je jeho prakticke využití?

ppetr1

ze by se k nakupovani nekde v kramu pouzivalo zlato jsem si jeste nevsiml.
jde si snad s cihlou zlata koupit auto?s BTC to lze hrave.

Libor

kdo tu mluvi o cihle zlata, mimochodem auto musim zaplatit prevodem a neznam autosalon kde lze zaplatit BTC

pietro

To bude asi ten problem, proc se s bitcoinem zatim masove neplati – zatim malo obchodu ho prijima. Dale BTC nepomahaji nejasna pravidla ohledne dani atd.. Ale neni vsem dnum konec.

hal
Hodnocení článku :
     

Bitcoin nema ziadnu hodnotu?:))Ked si chces kupit blbu pizzu,pouzi shitcoin,alebo cečka
Ach jaj to je opät clanok ako od Petra Schiffa/-5

Libor

a v cem nema autor pravdu, vsichni doporucuji btc syslit s prislibem budouciho pohadkoveho zbohatnuti, to opravdu neni mena

Apas

Lidé se chovají racionálně, zejména teda ti co mají milionový kapitál a z velké části určují cenu Bitcoinu. Proč by jej teď utráceli, když má cena růst? Tohle není chyba Bitcoinu, ale pouze charakter nevyhnutelné fáze jeho vývoje. Až bude stát Bitcoin stovky tisíc dolarů a potenciál dalšího zhodnocení nebude velký, pak teprve začnou lidi Bitcoin utrácet. Ale ani potom nebude Bitcoin měna, ale spíše jak už tady někdo psal digitální zlato, uchovatel hodnoty, nad kterým budou klasické finanční služby poskytovat další vrstvy. Teprve tento ekosystém půjde považovat za peníze.

pietro

BTC je penězi už dnes, mnohem víc než měnou..

Apas
Hodnocení článku :
     

S lecčím by se dalo souhlasit – až na to, že BTC nemá reálnou hodnotu. BTC směřuje k tomu být definicí hodnoty – skutečnými penězi. Říct, že BTC nemá reálnou hodnotu je jako říct že Visa nemá reálnou hodnotu. Jediné, co skutečně nemá žádnou trvalou hodnotu a především to nejsou peníze jsou současné fiat měny – proto místo v nich lidi spoří ve zlatech a nemovitostech, což je samozřejmě špatně, protože zlato se má používat v průmyslu a v nemovitostech se má bydlet.

Libor

visa ma hodnotu, protoze je to normalni firma co ma hmotny i nehmotny manetek, generuje zisk, btc ma co krome viry ?

Apas

Nejde o hmotný a nehmotný majetek, ale o služby, které poskytují. Jak Visa tak BTC jsou transakční sítě – ale BTC je transakční síť nad vlastními lepšími penězi s nesrovnatelně vyšším potenciálem a lepšími parametry. A mimochodem ani s tím majetkem nemáte tak úplně pravdu. Decentralizovaná povaha BTC sice klame, ale Coinbase, Binance, ASIC minery, Bitcoinmaty – to všechno je Bitcoin. Velmi reálné instituce s miliardovým majetkem a tisíci zaměstnanci.

Libor

kdyz si koupim btc ziskam tim snad podil na coinbase, binance, asic minery, bitcoinmaty? ne, tyhle realne instituce jsou soukrome spolecnosti napojene na busines s btc, koupis-li akcie visy ziskas podil na majetku danne firmy

Apas

Podíl na té infrastruktuře přímo nezískám, to jsem se ani nesnažil tvrdit. Snažil jsem se zdůraznit, že když si člověk kupuje Bitcoin, tak jeho hodnota se odvíjí od toho, že jsou to peníze v platební síti, která má potenciál stát se dominantní na globální úrovni. Nelze to vnímat odděleně. Kdyby neexistoval Bitcoin, tak jsou ASIC minery a Coinbase bezcenné a naopak. To je jako říkat, že fiat měna nemá hodnotu, protože když je od někoho dostanu, tak nezískám podíl na státní bance. Hodnota je subjektivní a klíčovým kritériem je vedle emocí právě použitelnost. Druhá věc je vzácnost Bitcoinu, která z něj ježte nadto dělá nejlepšího kandidáta nejen na globální měnu, ale i na globální peníze – uchovatele hodnoty… je to komplikované, a vlastně to ani není dogmatické – různé ekonomické školy definují hodnotu jinak, Marx by se mnou například určitě nesouhlasil. V kontextu té rakouské je ale výrok “Bitcoin nemá hodnotu” naprosto nesmyslný.

Fantom

Nemá vnitřní hodnotu, ale má obrovskou cenu 🙂 Akcie je podíl na firmě, komodita je hmotná a je k něčemu užitečná, dluhopis je závazek emitenta v budoucnu uhradit smluvenou částku. Všechny mají tuto vnitřní hodnotu a současně nesou nějaké riziko. Např. úpadek firmy nebo snížení ceny komodity nebo její znehodnocení. Bitcoin stejně jako fiat peníze vnitřní hodnotu nemá. Za fiat měnou stojí stát a jeho schopnost/neschopnost udržovat stabilitu měny a dlouhodobou udržitelnost státního rozpočtu. U BTC je jeho vysoká cena nyní založena na tom, že jeho držitel nebo kupující je přesvědčen že jeho cena bude v budoucnu stoupat – měřeno ve fiat měnách. Tedy cena BTC je determinována jen a pouze POPTÁVKOU po něm. To není nic špatného, je to prostě fakt. Můžete namítnou že to platí pro všechny statky, ale např. u potravin a spotřebního zboží bude poptávka vždy u BTC to není jisté.

pietro

Vnitřní cena BTC tkví v jeho použitelnosti s vysokým potenciálem do budoucna. Víra držitelů v udržení jeho hodnoty je jasně podložena jeho vzácností – jeho jasně definovaným omezeným množstvím. Víru v hodnou FIAT udržují centrální banky svojí monetární politikou.. Je dnešní celosvětový trend kvantitativního uvolňování a záporných úrokových sazeb důvěryhodnou monetární politikou?

Fantom

Jistěže není. To ale nic nemění na tom, že cena BTC je determinována pouze poptávkou po něm a ta zase závisí na důvěře v něj. Časem se pro BTC objeví konkurence v podobě jiných kryptoměn.

Arnost

To se ale říká už roky.

Rob

Co má kromě víry? Ale no tak… Například hromadu vývojářů a úsilí jejich mozků, tisíce těžebních uzlů (na zemi, v zemi i ve vesmíru), které je třeba krmit reálnou elektřinou, fyzickou infrastrukturu s tím související, potenciál přežít téměř cokoliv (dokud jsme jen na Zemi, je tu riziko dopadu velkého asteroidu, který spolu s životem lidí může skutečně ohrozit i Bitcoin) a ve finále schopnost provádět jednoduše a důvěryhodně například i meziplanetární transakce. Na to nemusím být ani BTC maximalista, což nejsem. Jo a pak ta víra, co zmiňujete, to je také důležitý prvek. Dokonce jedna z nejdůležitějších hodnot, kterou BTC disponuje.

Dále je třeba doplnit, že za BTC a jiné kryptoměny lze již dnes nakupovat prakticky cokoliv kdekoliv. Sice je potřeba se přizpůsobit archaickým terminálům, které vyžadují potřebu zprostředkovatele okamžitého převodu kryptoměny na fiat, ale na druhou stranu právě to je patrně nejvíce hmatatelným důkazem faktu, že z kryptoměny lze kdykoliv vydolovat hodnotu k nákupu čehokoliv. I krkolomnost tohoto procesu se zaplatí. A až si Svět zvykne, pouze se vyhodí terminály a plastové kartičky. To bude jediná technologická proměna. Nebude potřeba tolik fyzických přístrojů, což je vlastně další hodnotou Bitcoinu. Mám pokračovat?

Micka
Hodnocení článku :
     

Otřesnej překlad. Ta záplava anglicismů (“Existuje zhruba miliarda transakcí s kreditními kartami za stejný čas.”) a doslovných překladů. Dnes už může novináře fakt dělat kdejakej šimpanz. A odnáší to nejen čeština, ta ake v první řadě.

Síma
Hodnocení článku :
     

Nejhorší článek na tomhle webu…

Fantom

Věc názoru. Za mě jeden z nejlepších! BTC jako měna vůbec nefunguje, snad jako uchovatel hodnoty. To ale musí prověřit čas. Cena je určena pouze poptávkou. To je fakt který mnoho lidí nechce slyšet.

N E O C H O P E N I

Co takhle premyslet?
A cist?
https://odlukapenez.cz

Kazde (nevynucene nasilim, prirozene vznikle) penize musi NAPRED byt uchovatelem hodnoty a AZ POTOM se mohou stat prostredkem smeny. Protoze nikdo dobrovolne neprijme jako protihdnotu ve smene neco, co nema hodnotu, neuchovava ji.

Neni zadny problem pouzivat bitcoin jako prostredek smeny. Pohledme na Lightning Network. A nad bitcoinem jde postavit dalsi a lepsi decentralizovane platebni nadstavby. A zaroven vznikaji centralizovane nadstavby (Bitwala, Revolut, PayPal, platebni brany, brzy Visa) – ty umoznuji bitcoinem v pohode platit.

Jediny problem je, ze DNES bitcoinem nikdo moc platit nechce (coz i brzdi rozvoj tech platebnich nadstaveb – malokdo je DNES chce pouzivat). A to proto, ze funguje Greshamuv zakon (dalsi vec, kterou by si autor clanku mel dostudovat).
Dokud nam je nekdo ochoten prodat jidlo, auto, byt, … za statni potistene inflacni papirky, tak LOGICKY budeme prednostne utracet tyto HORSI penize a vedle toho budeme HODLovat lepsi penize (zlataky, stribrnaky, bitcoiny, ….).

Nikdo soudny si preci dnes nekoupi bitcoin ci zlatak proto, aby s nim za hodinu sel zaplatit nakup v supermarketu. Proc by to delal? Zaplatit muze rovnou fiatem.

Lidi zacnou (chtit) platit bitcoinem (ci zlatakama a stribrnakama) az v momente, kdy fiat zcela ztrati hodnotu. Az kdyz si pujdete koupit novy dum a prodejce vam rekne, ze svuj hodnotny dum nevymeni za inflacni papairky, ale jen za neco podobne “tvrdeho”, jako je i ten dum. A vy obratem zajdete za svym zamestnavatelem ci za svymi zakazniky, ze za svou praci uz taky nechcete fiat (protoze za nej nic poradneho nejde koupit), ale bitcoin ci zlatak.

Rob

Před nějakou dobou jsem kdesi četl příspěvek v diskusi o Bitcoinu a jeho (ne)přínosu pro lidstvo, který mne zaujal natolik, až jsem cukl koutky. Psal jakýsi klučina něco v tomto duchu:

“Tak jelikož mi je teprve čtrnáct, nemůžu mít účet v bance a bitcoin je pro mě ideální. Všechno s tím platím.”

I šestileté dítě může mít Bitcoin, normálně ho vlastnit a nakládat s ním. Nevidím v tom vůbec žádný problém. Navíc mladí lidé budou všechno chápat ještě mnohem líp, než my. Jo jo, mládí vpřed. 🙂

Krtecek71

Takový článek může napsat jen někdo kdo vůbec nic neví

Krtecek71

A druhá věc je tam hodně velká cena a elektřiny a minery bez kterých by to prostě fungovat nemohlo ale to hodně lidí vůbec nevím jak vzniká a co se kolem celé sítě děje jak ty transakce vůbec vznikají bohužel

spot_img