Zatímco bitcoin opětovně stoupá nad 92 000 dolarů, čímž rozhodně trh předvádí nemalou sílu, akcie až do středy čelily dost agresivnímu výprodejnímu tlaku. Třeba na indexu S&P 500 se kurz vrátil na úrovně, kde je více robustní podpora.
Technicky vzato je nějaká míra korekce v rámci trendu naprosto přirozená. Navíc s ohledem na to, že indexy byly značně natažené a momentum se v posledních týdnech zpomalovalo. Klíčové však je, zda se aktuální pokles zastaví v rámci zdravé tržní rotace, nebo zda je to jen začátek hlubšího propadu.
Vliv na další vývoj bude mít logicky především makroekonomická situace a nadcházející earnings sezóna. Pokud budou data nadále silná a firmy reportovat robustní výsledky, může jít pouze o přechodnou korekci v rámci dlouhodobého uptrendu.
Naopak, pokud by se objevily signály ochlazování ekonomiky nebo slabší korporátní výhledy, může být trh náchylnější k hlubšímu propadu. Z toho důvodu se vyplatí sledovat tržní výnosy na dluhopisech.
Stream: Vliv obchodních válek pro bitcoin
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Akciový trh je nejdražší v historii
Vzhledem k současné volatilitě na americkém akciovém trhu se jedná o daň za to, když se kurz obchoduje výrazně nad středem dlouhodobého trendu. Od října 2022 až do začátku letošního roku trh v podobě indexu S&P 500 v podstatě jenom kontinuálně rostl, a to i přes menší krátkodobé korekce.
Takový pohyb byl sice fundamentálně podpořen lepšími makroekonomickými daty a silnými earnings, ale otázka udržitelnosti této dynamiky visela ve vzduchu už delší dobu. Logicky, po tak dlouhém nepřetržitém růstu přichází bod, kdy se nabídka dostane do převisu nad poptávkou a dojde ke stažení dolů. Stačí k tomu malé zaškobrtnutí u earnings, horší očekávaní způsobené novými informacemi.
CAPE pro index S&P 500 se nachází extrémně vysoko nad dlouhodobým průměrem. Přibližně 3 směrodatné odchylky od historického průměru už je solidní extrém a připomínají situace, kdy trhy dříve čelily zásadním korekcím.
Ani forwardové price to earnings na úrovni 21 bodů není rozhodně žádná levná záležitost. Což znamená, že současné valuace jsou výrazně vysoké. Akciový trh je v takovém prostředí jako sud se střelným prachem – stačí malá jiskra a může dojít k razantnímu výprodeji.
Jakákoliv makroekonomická nejistota nebo horší než očekávané korporátní výsledky mohou spustit silný odprodej, protože na těchto valuacích investoři nemají prakticky žádný bezpečnostní polštář.
Ve chvíli, kdy valuace postrádají prostor pro jakékoliv zklamání (bezpečnostní polštář/rozpětí), trhy se stávají vysoce citlivými na jakékoliv negativní zprávy. Pokud se například ukáže, že ekonomický růst zpomaluje rychleji, než se čekalo, nebo že zisky firem nebudou dostatečně vysoké, může trh reagovat prudkým poklesem.
Nejen u spekulativních titulů, ale i u těch největších technologických gigantů, které byly donedávna považovány za relativně bezpečné investice. Pak už stačí jen pár horších čísel a i ty nejvíce kvalitní akcie se mohou proměnit v klasické P&D schéma – napumpované valuace vystřelí k nebi, ale jakmile se změní sentiment, přichází prudký výplach.
Bitcoin pokračuje v nerozhodnosti
Bitcoin se aktuálně nachází v situaci, kdy to vypadá, že zavřeme další týdenní svíci ve formě pin baru. Což v současných okolností naznačuje pokračující nerozhodnost na trhu.
Trh se totiž pohybuje v absurdních vzorcích, kde se zřejmě střetávají zcela odlišná očekávání. Což vytváří velmi nestabilní prostředí. Na jednu stranu jsou zde býčí faktory, jako je narůstající institucionální poptávka a federální rezervy. To působí jako silný katalyzátor růstu.
Na druhou stranu tu máme makroekonomické tlaky, možnou dlouhodobější přísnou měnovou politiku a obecnou nervozitu na finančních trzích, která může bitcoin táhnout dolů. Situace je dosti nepřehledná a dovolil bych si tvrdit, že je hodně těžké nové informace, v kontextu, interpretovat. Proto se bitcoin chová tímto způsobem.
Závěrem: Kam trh dospěje?
Přestože by se napětí dalo krájet, volatilita je na maximech, nevím absolutně směr, jakým se chce bitcoin vydat. Jakmile se většinou objeví volatilita, nějaký průraz, trh tím dá najevo, jakým směrem se chce ubírat.
S tím průlomem dolů skrze 92 000 dolarů jsem to osobně vnímal jako potvrzení pro distribuci dle Wyckoffa. Nicméně 2násobné návraty kurzu do stranové struktury, hypotézu vážně narušují. Jenomže problém je v tom, že v tom chaosu se jednotlivé kurzové pohyby strašně špatně interpretují.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB