Vytvořil Bitcoin tento mezinárodní drogový dealer? Uznejte sami!

0
(0)

Internetem začala kolovat nová teorie nabízející možné řešení jednoho z nejvíce lákavých digitálních tajemství minulého desetiletí, tedy skutečné identity (nebo identit), ukrývajících se pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Paul Calder Le Roux

Tento jihoafrický programátor vytvořil globální impérium v oblasti obchodu s drogami a zbraněmi. Postupem času se z něj vyklubal jeden z nejpronásledovanějších zločinců tohoto století. Začínal jako kodér zabývající se šifrováním, avšak vidina větších výdělků ho postupně dostala do světa násilí a pašování. Ještě jako kodér vytvořil online obchod s léky na předpis v hodnotě několika set milionů dolarů. Poté však do Ameriky dodával opiáty, provozoval těžbu zlata a dřeva v Africe, obchodoval s pervitinem, s jeho týmem inženýrů budoval naváděcí systémy pro íránské rakety nebo vyráběl drony pro doručování drog. Chycen byl v roce 2012.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto opustil svět kryptoměn v roce 2011. Za sebou však nechal nadčasovou technologii, která bude tvarovat budoucnost finančnictví, od peněz po kontrakty. Osoba (nebo osoby), skrývající se pod pojmem Satoshi, aktuálně vlastní zhruba milion Bitcoinů. Podle analytiků byly tyto Bitcoiny vytěženy v roce 2009 a při ceně 10,000 USD za jednu minci dohromady tvoří celkové jmění o hodnotě 228 miliard Kč. Proběhlo již mnoho pokusů o odhalení této záhady. Zatím neúspěšně.

Paul Le Roux toho mnoho vytvořil i zažil. Může však mít něco společného i s Bitcoinem?

Nedávno se na stránkách 4chan a Hacker News začaly objevovat nová vodítka. Přesněji jde o poznámku pod čarou v jednom multimiliardovém federálním sporu na Floridě. Obžalovaný v soudním procesu je australský počítačový vědec Craig Wright, který se v minulosti pokusil dokázat, že je Satoshi.

Nepodařilo se mu však přesvědčit většinu bitcoinové komunity, kteří se na něj dívali jako na podvodníka, poukazující na snadno zdiskreditované důkazy. Dnes agresivně tvrdí, že Satoshim je. Jeho společnost nChain – podporovaná bývalým online hazardním magnátem Calvinem Ayrem – dokonce vytvořila alternativu k Bitcoinu nazvanou „Bitcoin Satoshi Vision“.

V tomto sporu jde o zesnulého Wrightova společníka. Jejich společné jmění, čítající statisíce Bitcoinů si totiž Wright nechal pro sebe. Společníkova sestra se s ním proto soudí. No jo, ale co má s Wrightem společného Le Roux?

“Bezvýznamná” poznámka pod čarou

Tím se dostáváme k oné poznámce pod čarou. V dubnu letošního roku podali právníci Wrighta návrh, v němž požadovali zapečetění některých jeho odpovědí. Ty totiž mohly „ohrozit jeho i jiné osoby“ a „vyvolat obavy o národní bezpečnost“. Jména těchto osob byla tedy začerněna, stejně jako poznámky pod čarou na Wrightových odpovědích. Jeho právníci však udělali chybu a pod čarou nechali odkazy na novinový článek a stránku Wikipedie, nesoucí v nadpisu jméno Paula Le Roux.

Tento miniaturní pramínek informací se rozrostl do spekulací, že Le Roux může být Satoshim. Teorií je mnoho. Například: Craig Wright Le Rouxe znal, možná i s jeho příběhem. Věděl, že stojí za Bitcoinem. Možná s ním dokonce spolupracoval. V roce 2015 si uvědomil, že Le Roux je „incommunicado“ ve vazbě, tak začal sám vystupovat jako Satoshi Nakamoto. Spolu s Calvinem Ayrem se poté snažili dostat k Satoshiho / Le Rouxovým Bitcoinům…

Proč zrovna Le Roux?

Le Roux byl zběhlý v jazyce C++, ve kterém je také napsán software Bitcoinu. Podle mnoha lidí to byl velmi talentovaný programátor. V roce 1999 vypustil open-source software „Encryption for Masses“ na internetové stránce e4m.net. Několik následujících let poté přijímal námitky k tomuto softwaru a odpovídal na technické dotazy. S Bitcoinem to bylo podobně. Na podzim roku 2008 se objevil jeho whitepaper. Spolu se softwarem byla vytvořena internetová stránka bitcoin.org a několik následujících let po jeho spuštění ještě Satoshi trpělivě odpovídal na technické dotazy a návrhy. A tím shody teprve začínají.

Styl psaní

Předpokládá se, že Satoshi byl rodilý mluvčí, narozen v jedné ze zemí CommonWealthu. Používal britské výrazy jako „colour“, avšak občas využil i americkou psanou verzi slov. To by sedělo i k Le Rouxovi, který byl vychováván jak v Zimbabwe, tak v Jihoafrické Republice. Několik let bydlel v Austrálii, a na počátku dvacátých let strávil také mnoho času v USA. Někteří z jeho příbuzných dokonce tvrdí, že občas nasadil přízvuk podobný tomu americkému.

Kód ukrytý v Bitcoinu

V prvním vydání bitcoinového softwaru se nacházel „temný kousek kódu“. Ten mapoval základní rozhraní nějaké online pokerové aplikace. Le Roux fušoval do online hazardních her a dokonce si vytvořil i vlastní software pro kasino. Mohl tedy zbloudilý kód naznačovat nějaké spojení?

Postoj k vládě

Všechno ale není jen o porovnávání vzorců a kódů. Jde také o filozofickou část. Satoshi totiž vyzařoval nechuť být kontrolován vládou, nedůvěřoval bankovním systémům a toužil po digitálním způsobu obchodování. To k Le Rouxovi také přesně sedí. V online fórech a také v poznámkách při spuštění E4M se totiž Paul také trápil vládními kontrolami. Ještě aby ne, když vlastnil mezinárodní drogový kartel.

Zájem o digitální měnu

Člověk, který měl na starosti Le Rouxovy projekty na Filipínách se zmínil o jednom setkání.

„V kanceláři měl skupinku rumunských programátorů. Bavili se o online měně. Bylo to někdy v letech 2007-2008, tedy těsně před spuštěním Bitcoinu.“

Jiný jeho bývalý vysoce postavený zaměstnanec si pamatuje tato slova, která Le Roux vyslovil:

„Pokud chceš vydělávat peníze – mám na mysli pořádné peníze – musíš to udělat jako Severokorejci, kteří si je vytiskli. Nebo si můžeš vytvořit vlastní měnu.“

Anonymita

Skutečnost, že Satoshi je pro celý svět stále záhadou je jen díky jeho snaze o mimořádnou anonymitu. A ukrývat svou identitu již více než deset let – to je velký oříšek. Anonymita byla věc, kterou i Le Roux kultivoval celý svůj život. Svým zaměstnancům posílal podrobné instrukce týkající se šifrování, e-mailů nebo nesledovatelných proxy serverů. Postavil si vlastní šifrované e-mailové servery, mimo dosah vlády. Pracoval také pod několika identitami. Svědčí o tom fakt, že ani někteří z důvěryhodných zaměstnanců neznali jeho pravé jméno.

Pasy

Jako součást ukrývání své identity používal i falešné pasy. Jeden z nich však svým možným skrytým významem stojí nad ostatními. Je to pas z Demokratické Republiky Kongo vystavený na jméno „Paul Solotoshi Calder Le Roux“. Solotoshi a Satoshi. Tato dva jména si jsou velmi podobná. Lidé na to v diskuzích poukazovali již v roce 2016. Možná tak své falešné prostřední jméno Le Roux trochu pozměnil a znovu využil.

Mohlo to být i naopak. Le Rouxovi došla fantazie a potřeboval něco japonsky znějícího tak mu stačilo trochu upravit jméno tvůrce Bitcoinu. To však vyvrací datum vydání pasu, kde je zaznačeno září 2008, tedy dva měsíce předtím, než Satoshi poprvé někoho kontaktoval.

Zmizení z fóra

Satoshi zmizel z bitcoinových fór v prosinci 2010, krátce potom co server Wikileaks začal přijímat příspěvky v Bitcoinech. „Wikileaks kopli do hnízda sršní a roj teď míří proti nám,“ napsal Satoshi v jednom ze svých posledních příspěvků na fóru.

Le Rouxovi došlo, že Wikileaks by mohla přinést měně hodně pozornosti. Od placených zvědů uvnitř americké ambasády v Manile navíc věděl, že americká vláda je mu na stopě. Naposledy byl slyšen v polovině roku 2011, kdy předal většinu povinností Gavinovi Andersonovi, vývojáři z Massachusetts. Když v dubnu napsal Anderson Satoshimu, že má v plánu probrat Bitcoin s CIA, Satoshi navždy zmizel z online světa. Pokud bychom měli vyjmenovat jednu osobu, která by ze CIA měla strach, byl by to právě Le Roux.

Netknuté stovky miliard

Poslední věc, na kterou se dnes zaměříme, je majetek, který po sobě Satoshi zanechal. Proč nikdo nikdy neposlal ani neutratil jedinou minci z adresy? Předpokladem bylo vždy to, že Satoshi musel být postavou bez touhy po penězích nebo si své privátní klíče vzal s sebou do hrobu.

S Le Rouxem přišla třetí možnost. V září 2012 by Satoshiho adresa měla hodnotu kolem 12 milionů dolarů. Taková suma byla pro Le Rouxe oproti jeho byznysu docela směšná. Navíc bylo téměř nemožné vyměnit mince za fiat. Ještě v roce 2012 byl zajat a soukromé klíče šly s ním do cely.

Závěr

Na konec všech těchto „pro“ bych jen chtěl říct, že existuje nespočet malých „proti“. Satoshi například za tečkou dělal dvě mezery, Le Roux jednu. Pokud by se však jednalo o stejnou osobu, mnohé by to v jejich životech vysvětlilo. A i když to nemusí být pravda, tak uznejte že tyto osoby mají mnohé společné. Navíc se jedná o zajímavou teorii. Napište nám, co si o tom myslíte 🙂

Co číst dále?

[Seriál] Po stopách kritiků kryptoměn – Jamie Dimon – část 3.

Zdroj: wired.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kokršpaněl

Bitcoin má jednu výhodu a to anonymního tajemného tvůrce co se nikdy nedotkl svého bohatství což u žádné jiné kryptoměny co vznikly po Bitcoinu není a to právě dělá z Bitcoinu výjimečně vzácnou kryptoměnu .Proto se bojím dne kdy bude (doufám že nikdy se to nestane) pravá identita Satoshiho Nakamota odhalena . Důvod ? když bude odhalen Satoshi Nakamoto ovlivní to hodně cenu Bitcoinu a troufnu si říct brutálně a proto doufám že se to nikdy nestane a Bitcoin navždy zůstane tajemně záhadným tak jak ho známe protože tohle Bitcoinu může hodně uškodit či ho dokonce i zahubit ať je Satoshi Nakamoto kdokoliv protože ztratí už tu vyjímečnost co dělá z Bitcoinu tu záhadu a tajemno .A TED MŮŽETE MÍNUSKOVAT A POSRAT SE CO TO JE ZA BLUD !!

Honza

Jo, tak teď už mi to číslo 21 dává smysl 🙂

spot_img