Podle analytiků je schopnost bitcoinu fungovat jako ochrana před inflací v rozvinutých ekonomikách nejistá, zatímco v rozvíjejících se zemích je účinnější.
Po mnoho let byla inflace primárně problémem rozvíjejících se trhů, kde nestabilní měny a ekonomická nejistota způsobovaly dlouhodobý růst cen. Po pandemii Covid-19 se však inflace stala globálním problémem. Dříve stabilní ekonomiky s historicky nízkou inflací se náhle začaly potýkat s prudkým růstem cen. To přimělo investory k přehodnocení způsobů ochrany svého bohatství.
Zatímco zlato a nemovitosti byly dlouho považovány za safe haven, příznivci bitcoinu tvrdí, že jeho fixní nabídka a decentralizovaná povaha jej činí ideální ochranou proti inflaci. Obstojí však tato teorie?
Odpověď se může značně lišit v závislosti na místě, kde žijete.
Příznivci bitcoinu zdůrazňují jeho pevně stanovený limit 21 milionů mincí jako klíčovou výhodu oproti inflačním měnovým politikám. Fiat měny mohou centrální banky tisknout v neomezeném množství. Nabídka bitcoinu je však předem určena algoritmem, což brání jakékoli formě umělého navyšování. Tato vzácnost podle nich činí z bitcoinu digitální zlato a spolehlivější uchovatel ceny než tradiční státní měny.
Řada společností a dokonce i suverénních států tuto myšlenku přijala. Přidávají tak bitcoin do svých rezerv jako ochranu před rizikem fiat měn a inflací. Nejznámějším příkladem je země El Salvador. V roce 2021 se dostala do globální pozornosti jako první země, jež přijala bitcoin jako zákonné platidlo.
Od té doby vláda Salvadoru bitcoin pravidelně akumuluje, čímž z něj činí klíčový prvek své hospodářské strategie.
Podobný krok následovaly i společnosti jako Strategy v USA nebo Metaplanet v Japonsku. Aktuálně také Spojené státy pracují na vytvoření své vlastní Strategické bitcoinové rezervy.
Investiční strategie založená na bitcoinu se zatím vyplácí
Dosavadní firemní a vládní investiční strategie zaměřená na bitcoin se prozatím vyplatila. Bitcoin od začátku roku 2020, tedy ještě před prudkým nárůstem inflace v USA, překonal index S&P 500 i futures na zlato.
V poslední době však tato silná výkonnost začala vykazovat známky zpomalení. Bitcoin za posledních 12 měsíců nadále přinášel silné výsledky a jeho zisky předčily spotřebitelskou inflaci. Ekonomové i tak upozorňují, že minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.
Některé studie skutečně naznačují, že korelace mezi výnosy kryptoměn a změnami inflačních očekávání se v průběhu času značně mění a rozhodně není stabilní.
Role bitcoinu jako ochrany před inflací zůstává nejistá
Na rozdíl od tradičních způsobů ochrany před inflací, jako je například zlato, je bitcoin stále poměrně novým aktivem. Jeho role jakožto ochrany před inflací podle analytiků zůstává nejistá. Zejména proto, že jeho širší přijetí získalo na síle teprve v posledních letech.
Navzdory vysoké inflaci v nedávném období cena bitcoinu výrazně kolísala. Častěji vykazovala korelaci spíše s rizikovými aktivy, jako jsou technologické akcie, než s tradičními aktivy zajišťujícími proti inflaci, jako je zlato.
Nedávná studie zveřejněná v časopise Journal of Economics and Business zjistila, že schopnost bitcoinu chránit před inflací postupem času slábne. Zvláště s růstem institucionálního zájmu. V roce 2022, kdy inflace v USA dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 40 let, ztratil bitcoin více než 60 % své ceny, zatímco zlato, tradiční inflační ochrana, zůstalo relativně stabilní.
Z tohoto důvodu někteří analytici tvrdí, že cena bitcoinu může být mnohem více ovlivněna náladou investorů a podmínkami likvidity než makroekonomickými faktory, jako je právě inflace. Když jsou investoři ochotni více riskovat, cena bitcoinu roste. Naopak, když panují na trhu obavy, bitcoin obvykle klesá společně s akciemi.
Autoři studie v Journal of Economics and Business, Harold Rodriguez a Jefferson Colombo, uvedli následující:
Na základě měsíčních dat od srpna 2010 do ledna 2023 výsledky naznačují, že výnosy bitcoinu se výrazně zvyšují po pozitivním inflačním šoku. To potvrzuje empirické důkazy o tom, že bitcoin může sloužit jako ochrana před inflací.
– Harold Rodriguez a Jefferson Colombo, zdroj: studie v Journal of Economics and Business
Nicméně, autoři studie také uvedli, že schopnost bitcoinu zajišťovat proti inflaci byla silnější v jeho raných letech, kdy institucionální přijetí bitcoinu nebylo ještě tolik rozšířené. Oba výzkumníci se shodli, že:
[…] vlastnost bitcoinu jako ochrany před inflací je závislá na kontextu a pravděpodobně slábne s tím, jak je stále více přijímán a integrován do hlavních finančních trhů.
„Dosud bitcoin fungoval jako ochrana proti inflaci. Ale vzhledem ke své parabolické povaze je jeho výkonnost v čase velmi asymetrická,” uvedl analytik Robert Walden, který je vedoucí trader ve společnosti Abra.
Walden dále dodává:
Aby bitcoin mohl dlouhodobě fungovat jako ochrana proti inflaci, musel by být jeho výkon stabilnější. Kvůli svému parabolickému charakteru však vykazuje velmi asymetrické pohyby v čase.
Podle Waldena je současný pohyb bitcoinu více ovlivněn tržní situací než zajištěním proti inflaci. Spíše jde o kapitálové toky a úrokové sazby.
Investice do bitcoinu se vyplácí zejména v Argentině a Turecku
Bitcoin se ukázal jako efektivní nástroj pro uchování bohatá zejména v zemích s vysokou inflací, mezi které patří Argentina a Turecko. Obě země, které v posledních desetiletích čelily trvalé inflaci, ilustrují dynamiku využití kryptoměn v praxi.
Argentina dlouhodobě zápasí s opakovanými finančními krizemi a prudkou inflací. Přestože se inflace v poslední době mírně zlepšila, místní obyvatelé historicky využívali kryptoměny jako způsob, jak obejít finanční omezení a chránit svůj majetek.
Země s 45 miliony obyvateli se stala epicentrem adopce kryptoměn. Coinbase uvádí, že až pět milionů Argentinců denně používá digitální aktiva. Podle nedávné zprávy Coinbase se Argentina stala místem, kde kryptoměnám důvěřuje stále větší část populace.
Julián Colombo, analytik z burzy Bitso, významné latinskoamerické kryptoměnové burzy, řekl pro v rozhovoru pro server Cointelegraph následující:
Ekonomická svoboda je klíčová pro prosperitu, Jsme hrdí na to, že můžeme přinášet do Argentiny bezpečné, transparentní a důvěryhodné služby v oblasti kryptoměn.
– Julián Colombo, zdroj: cointelegraph.com
„Bitcoin a stablecoiny umožňují lidem obejít kapitálové kontroly a ochránit své úspory před znehodnocením,” doplnil dále Colombo.
Bitcoin a stablecoiny v Argentině využívají také firmy a zaměstnanci
V Argentině využívají bitcoin a stablecoiny nejen jednotliví investoři, ale i firmy, které s jejich pomocí chrání své příjmy a provádějí mezinárodní transakce. Někteří zaměstnanci dokonce volí možnost přijímat část svých mezd v kryptoměnách, aby tak ochránili své výdělky před znehodnocením fiatu.
Podle ekonomů se sice stále diskutuje o tom, nakolik je bitcoin skutečně efektivní ochranou proti inflaci, ale stablecoiny se v ekonomikách s vysokou inflací ukázaly jako praktičtější řešení – zejména ty navázané na americký dolar.
Ekonomka a kryptoměnová analytička Natalia Motyl uvedla:
Měnová omezení a kapitálové kontroly, které byly v posledních letech zavedeny, ztížily přístup k americkým dolarům. Situaci dále zhoršila vysoká inflace a krize důvěry vůči argentinskému pesu. V tomto prostředí se kryptoměny staly životaschopnou alternativou pro uchování peněz, protože umožňují jednotlivcům i firmám obejít omezení tradičního finančního systému.
– Natalia Motyl, zdroj: cointelegraph.com
Vzhledem ke své ekonomické velikosti se Turecko stalo výrazným centrem transakcí ve stablecoinech. Jen v období do března 2024 objem nákupů stablecoinů v Turecku odpovídal 4,3 % tamního HDP. Tento boom digitálních měn, podpořený roky trvající dvoucifernou inflací (která v roce 2022 dosáhla vrcholu na úrovni 85 %) a více než 80% poklesem hodnoty turecké liry vůči dolaru za posledních pět let, ještě zesílil během pandemie.
Přijetí bitcoinu v Turecku dokazuje, že adopci kryptoměn razí občané, nikoli vlády
Přestože Turecko umožňuje svým občanům nakupovat, držet a obchodovat kryptoměny, jejich využití pro platby bylo od roku 2021 zakázáno. Turecká centrální banka tehdy zakázala jakékoli přímé či nepřímé využití kryptoaktiv v platebních službách a při vydávání elektronických peněz.
Přesto je přijetí kryptoměn v Turecku stále patrné. Roste počet tureckých bank nabízejících kryptoměnové služby a také počet obchodů a bankomatů umožňujících směnu kryptoměn.
Vysoká inflace způsobila prudké oslabení hodnoty turecké liry, která mezi lety 2021 až 2023 ztratila téměř 60 % své kupní síly. Inflace vystoupala až na 85,5 %. To vedlo mnoho tureckých občanů k tomu, že se obrátili k bitcoinu jako k uchovateli hodnoty a prostředku směny.
Zatímco někteří argumentují, že omezená nabídka bitcoinu je příslibem dlouhodobého zhodnocení, které by mohlo překonat spotřebitelskou inflaci, jeho vysoká volatilita a opakující se korelace s technologickými, rizikovými indexy, jako je Nasdaq, v poslední době naznačují, že jeho výkonnost jako čistého inflačního zajištění zůstává prozatím smíšená.
Nicméně v zemích s vysokou inflací, jako jsou Argentina nebo Turecko, kde se místní měny dramaticky propadly, slouží bitcoin jako klíčová alternativa pro zachování kupní síly způsobem, jakým tradiční fiat měny nemohou.
I když je bitcoin stále novým aktivem a jeho efektivita jako zajištění proti inflaci vyžaduje další studium, jedna věc je jasná. Dosud výrazně překonal spotřebitelskou inflaci. Pro nadšence do bitcoinu je už jen tohle dostatečným důvodem k optimismu.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025