Bitcoin – Jaká bude jeho cena?

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Začnu definicí: Bitcoin je nezávislá decentralizovaná deflační internetová měna, která je vytvořena tak, aby ji nebylo možné ovlivňovat. V síti probíhají platby za minimální nebo nulové náklady. A právě tato definice z velké části ovlivňuje cenu Bitcoinu. Lépe řečeno, tuto cenu ovlivňují ne zcela pravdivé informace z této definice.

Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně

Tento článek nám poslal náš čtenář Andrej. Děkujeme!

Hrozby a problémy

Začnu tedy od „minimálních nebo nulových poplatků“. To byla pravda, dokud byl Bitcoin jen málo rozšířený, ale dnes je poplatek za několik centů. Dokonce koncem roku 2017 byl poplatek ve výši několik EUR. Při nulových poplatcích byste čekali dny a možná až týdny, než by vaši transakci síť uskutečnila. Takže poplatky jsou tu! Pokud míním poslat Bitcoin v hodnotě 100 EUR na druhý konec světa (Austrálie, Čína, Rusko, USA…), tak jsou tyto poplatky přijatelné a rychlost v porovnání s běžnou bankovní transakcí nesrovnatelně rychlejší.

Problém nastává, pokud si chci za Bitcoin koupit např. jednu kávu: Jestliže mám při koupi kávy ještě zaplatit poplatek ve výši několika centů, tak to už raději zaplatím v hotovosti (nemluvě o problému rychlosti potvrzení mé transakce). Takže, dospěli jsme k tomu, že Bitcoin je na převod peněz dobrý, ale na platbu za zboží a služby je to již nedostačující. Bitcoin může fungovat jako Western Union, ale jako VISA karta už ne (zatím).
Zde vidíme, z jakého ekonomického koláče si Bitcoin může ukrojit a z jakého zatím ne.

Dalším problémem je možnost ovlivňování. I když je pravda, že zatím nějaké velké ovlivnění nebylo, přesto je tu hrozba, která snižuje cenu. Vždyť přece, co když přijdu o všechny vložené peníze? Bitcoin je prozatím jen batole a nikdo neví, co ho čeká.
Hrozby, které zde existují, ale cenu ovlivňují jen minimálně, jsou:

  • 51% útok,
  • chyba v kódu, které si ještě nikdo nevšiml,
  • útok kvantovým počítačem…

Hrozby, které zde jsou, a dokonce už i ovlivnily cenu, jsou též z této oblasti, i když si to většina lidí ani neuvědomuje. Jedná se hlavně o zákaz a rušení burz, hackerské útoky na burzy, zákaz používání Bitcoinu v nějaké zemi, rušení bankovních účtů pro firmy, které obchodují s Bitcoinem… Je zajímavé, že i přesto, že tato ovlivňování nejsou „pravá“ (neovlivňují funkčnost Bitcoinu nebo jeho síť), mají mnohem větší vliv na jeho cenu.

Mohlo by vás zajímat: [HOT NEWS] Další „úspěch“ hackerů – vykradli burzu Bithumb!

A nyní k tomu, co cenu Bitcoinu ovlivňuje nejvíc

Skoro všichni si myslí, že Bitcoin je deflační měna, ale to není pravda! Bitcoin není deflační měnou, Bitcoin je málo inflační měna. Co to znamená? Počet Bitcoinů neustále stoupá, takže při stejném zájmu by jeho cena klesla (to se mimochodem i nyní děje). Ukažme si to názorně, abychom to lépe pochopili:
Každých 10 minut vznikne 1 blok a s ním i 12,5 BTC, za den je to 144 bloků, což je 1 800 BTC.
1 den = nových 1 800 BTC
1 měsíc = nových 54 000 BTC

Při ceně 5 000 EUR za 1 BTC je to 270 000 000 EUR! Ano, je to 270 milionů EUR, které je třeba měsíčně dát do BTC, aby se cena nesnížila. A tady je zakopaný pes. Vloni se zvýšil zájem o Bitcoin. Většina lidí ho koupila a už neprodává, takže by jeho cena minimálně neměla klesat, ale klesá. Proč? Většinou za to dají odpovědnost buď regulaci, nebo nějaké jiné špatné zprávě. Pravda je však taková, že zájem se snížil a lidé již nejsou ochotni dávat měsíčně přes 1 miliardu do BTC, dokonce již nejsou ochotni dát ani 500 milionů, a vypadá to tak, že nebudou ochotni dát ani 200 milionů. Zvýšení ceny by pomohlo větší rozšíření Bitcoinu nebo snížení inflace (ta nastane někdy v roce 2020).

Shrnutí

Cenu určuje nabídka a poptávka. O nabídce víme, že bude minimálně ve výši nově vzniklých BTC (těžaři potřebují fiat měnu, aby zaplatili elektřinu a jiné náklady). Poptávka bude záležet na rozšíření Bitcoinu a víře v lepší zítřky.

Osobně si myslím, že nás čeká období, ve kterém Bitcoin ze své ceny ještě něco ztratí. Očekávám cenu 2 000 až 5 000 EUR s možností poklesu pod 1 000 EUR (pokud nastane, neočekávám, že tam zůstane dlouho). Další nárůst ceny očekávám nejpozději v roce 2020, kdy se sníží ohodnocení za nalezený nový blok. Tento nárůst pravděpodobně začne již v druhé polovině roku 2019 a je více než jisté, že maximální cena bude vyšší než 20 000 EUR za BTC (a kdyby to bylo více než 100 000 EUR za BTC, tak bych se nedivil).

Doporučujeme::Predikce: Cena Bitcoinu se vyšplhá na 60 000 dolarů

Na závěr už jen formalitky. Abych se nedostal do problémů, tak všechno napsané je jen můj osobní názor. Určitě to není návod k investování! A samozřejmě všechny vaše ztráty (při investování) nebo vaše ztracené zisky (při neinvestování) jsou jen důsledkem vašeho rozhodnutí.
17. 6. 2018 (1 BTC = 6 552 USD = 5 650 EUR)

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img