Během deseti let spadne bitcoin na nulu, tvrdí nositel Nobelovy ceny. Jeho argumenty vás možná překvapí

3.1
(44)

I přes silnou globální komunitu, rozvinutou infrastrukturu a historickou odolnost bitcoinu se stále objevují pesimistické předpovědi o jeho pádu. Tentokrát přišel s tvrzením, že nejznámější kryptoměna klesne na nulu, nositel Nobelovy ceny Eugene Fama. Ten bývá často označovaný jako „otec moderního financování“. Podle něj se Bitcoin do deseti let stane bezcenným. Jak k tomu má dojít?

Proč by měl bitcoin spadnout na nulu?

Eugene Fama, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, během rozhovoru pro podcast Capitalisn’t varoval, že Bitcoin čeká „předvídatelný konec“. Podle něj je neudržitelné, aby byl celý finanční systém postaven na blockchainu. Vyžadovalo by to totiž obrovské množství výpočetního výkonu. Navíc, jak Fama zdůraznil, „vše, co víme o monetární teorii“, naznačuje, že kryptoměny by neměly přežít.

Kryptoměny jsou záhadou, protože porušují všechna pravidla platidla. Nemají stabilní reálnou hodnotu. Jejich hodnota je vysoce proměnlivá. Takové platidlo by nemělo přežít.

Zastánci kryptoměn dlouho prezentovali bitcoin jako „digitální zlato“ a ochranu proti inflaci, nikoli však jako měnu vhodnou pro každodenní platby. Fama však tento argument odmítá:

Je to digitální zlato pouze tehdy, pokud má nějaký užitek. Pokud ho nemá, je to jen papír. Ne, vlastně ani ne papír – je to vzduch.

Bitcoin se v době psaní článku obchoduje za 97 651 USD. Mimochodem cenu bitcoinu a dalších kryptoměn můžete sledovat i zde na KMC.

Na otázku, zda je připraven označit tuto situaci za bublinu, odpověděl, že nemůžu předpovědět, kdy to praskne. Doufá však, že to praskne, ale nedokáže to předvídat. Pokud se tak nestane, budeme muset začít s monetární teorií úplně od znova.

Podle jeho názoru tato bublina praskne do 10 let. Pokud by k tomu došlo, Fama spekuluje, že by se kryptosféra možná „obrátila na vládu“ o záchranu. Zároveň zdůraznil, že kryptoměny by neměly být spojovány s tradičním finančním systémem, což znamená, že by případný kolaps kryptoprůmyslu nemusel ovlivnit širší ekonomiku.

Propojení tradičních financí a kryptosvěta

I přes Fámovy pesimistické předpovědi se vztahy mezi Wall Street a kryptosférou stále prohlubují. Důkazem toho je schválení spotových ETF pro Bitcoin a Ethereum a zrušení účetního pravidla SAB 121, které odrazovalo banky od převzetí kryptoaktiv do úschovy. Tyto kroky ukazují, že oddělení obou světů by bylo velmi obtížné.

Aktuálně kryptoměny čelí výraznému výprodeji. Bitcoin se propadl pod hranici 100 000 dolarů a za poslední týden ztratil přibližně 9 % své hodnoty. I další významné kryptoměny, jako jsou XRP, Dogecoin, Ethereum nebo Cardano, jsou výrazně pod svými historickými maximy.

Zatímco někteří vidí v Bitcoinu revoluci v oblasti financí, jiní, jako Eugene Fama, varují před jeho nevyhnutelným pádem. Ať už se přikloníte na kteroukoli stranu, jedno je jisté: kryptoměny zůstávají jedním z nejdiskutovanějších a nejkontroverznějších témat současného finančního světa.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.1 / 5. Počet hlasujících 44

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
41 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fomoboy
Hodnocení článku :
     

Keďže pán Fama vychádza zo 4 nepravdivých predpokladov, takže odvodenie je neplatné:
1. prepoklad “je neudržitelné, aby byl celý finanční systém postaven na blockchainu.”
– cash, zlato, cenné papiere, akcie sa kde stratia?
2. “Vyžadovalo by to totiž obrovské množství výpočetního výkonu.”
– okrem Proof of Power blockainov existuju energeticky extrémne nenáročné Proof of Stake a iné, ktoré je dnes svojim počtom prevažujú a pribúdajú nové ako napr. Sonic.
3. Volatilita? A čo stable coiny a Pax Gold a BTC? Stačí si nakresliť graf ceny bitcoinu s 200 týždenným plávajúcim priemerom a zistíš že pekne hladko rastúca. Ten kdo dokáže držať držať štyri roky a nepredá pod tlakom, tak vyhral nad volatilitou.
4. Blockchain nemá úzitok žiadny? Pán asi blúzni. Predtým si ako mohol bez prostredníka posielať peniaz nadiaľku?

Prečo títo ľudia, ktorí kryptu nerozumejú vôbec snažia k veci vyjadrovať a predpovedať? Znižuje im to rating IMHO.

Na záver prečo hovorí o 10.rokoch,.prečo nie o 5 o 15? Nemáte pocit, že „poněkud žvaní“?

Poslední editace 1 měsíc před přes Fomoboy
Jiří

Vůbec bych se nad tím nepozastavoval ten člověk evidentně absolutně nerozumí kryptu a vůbec neví o čem mluví.

Viktor Kožený

Je to jen další Nassim Taleb, nic víc.

Vojtěch
Hodnocení článku :
     

Neskutečný!BTC ztrácí 11% na ATH a už se tu mluví o propadu,já bych tomu řekl spíš mírná zdravá potřebná akumulační korekce.Je třeba si uvědomit na jakých hodnotách byl Bitcoin před rokem, třema, pěti nebo deseti lety,pan Eugene Fama je starý senilní dědek něco jako Warren Buffett který vyrůstal na starých principech a jako takový nikdy nepřipustí pokrok.Pro mě je vzduch zase naopak fiatměna ničím krytá a pokud Bitcoin půjde na nulu tak jedině v případě že bude pád veškerých světových ekonomik a právě díky Fiatměnám.

Api

Pokud všechny fiat měny půjdou na nulu , nebo státy jako usa zkrachují (příliš velký dluh který se nedá splatit) tak naopak si myslím že BTC bude na vzestupu ,protože něčím se platit musí a když nic jiného nebude tak všichni přistoupí na menu bitcoinem .

Mil

Jen zajímavost , bitcoin si koupíš za dolar, a prodáš za dolar , čili řečeno , jak by pak měl bitcoin hodnotu 😀, to by byla cena elektřiny ve vesmíru kdyby zkrachovala USA , pochybuji že by někdo pak chtěl nějaký data na flash disku když za to nebude moct vyměnit ani jídlo , jako já nevím , berte to jako investiční věc jako akcie atd , ale ne světovou měnu 😂, furt je to gold a bude to gold.

Ondřej

Data na flesh disku ? Myslíte trezor ? To fakt flesh disk není sorry.. ke zbytku se vyjadřovat nebudu cenu to nemá .. něco si nastudovat zkusit pochopit … Pak se pokoušet argumentovat jinak pak ze sebe člověk dělá hlupáka

Mimo
Hodnocení článku :
     

Za mě takovýmto článkem web ztrácí pro mě jakoukoliv hodnotu. Nezlobte se ale takové s prominutím ho*na nějaká starého dědka.. Úplně mimo , palec dolů tomuto článku

Viktor Kožený

Nikoliv. Je dobré znát i pomatené názory.

J K

Boží nick. 😀 Mimochodem, v první polovině 90. let bydlel Viktor Kožený u mého spolužáka v Praze 6. Měl pronajaté celé patro, tuším za 60 litrů měsíčně. To ještě spolužákovi rodiče netušili, co je to za člověka.

Marty
Hodnocení článku :
     

Fama prostě jen šíří fámy 😀

ptr

z posledního kreditu co mu ve financích zbyl dělá předpovědi o něčem čemu nerozumí a jenom se tím před zbytkem světa ztrapňuje je zkratka smutné a úsměvné zároveň.

vše běží jak má a myslím si že takto poběží ještě několik let ve stejných kolejích – fiat měny tady s námi budou stejně tak dobře jako ostatní finanční nástroje a crypto se pomalu bude začleňovat do tohoto systém a bude ho vylepšovat a pomáhat mu s tím že si z každé jeho částí ukousne nějakou část.

z hlediska 50letého cyklu jsme právě ve fází institucionální adopce a vše se začíná zrychlovat a ani finance nemohou být pozadu. si připadám jak blázen když v 2025 posílám peníze číňanovi přes SWIF s nehorázným poplatkem. nebo když se drancuje zem aby se z ní vytáhlo zlato, které pak leží v sejfu. běžným spotřebitelům bude nějaké crypto jedno až do doby kdy jim to nabídne jejich bankéř v bance kam chodí už 20let kdežto lidé co už teď chápou co se začíná dít z toho budou profitovat více a dříve.

víc takových článku! jen ať se lidi zajímají! díky pane Eugene Fama za tradiční finanční systém, BTC vám jej pomůže vyléčit!

„The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks“

Jan.H

Naprosty souhlas. S tim zlatem mega trefa

Faust

Myslím že funkcí novinářů, by mělo být nejen papouškovat „někdo řekl něco“ ale přidat k tomu i dodatečné informace, ve stylu:
někdo řekl něco, podívejme se teď, jestli ten výrok dává smysl, jestli je založený na reálných datech a jestli je nebo není v rozporu s realitou.

Např. „Obrovské množství výpočetního výkonu“ ukazuje, že pán vůbec neví, jak kryptoměny fungují, protože propustnost bitcoinu je dána jeho architekturou, nikoliv množstvím těžících strojů.

Kenny

Takovych krypto-debilku jako je pan Fama, tu uz bylo a evidentně stale přežívají. Furt ty samé hloupé argumenty spíše povahy zbožného přání než inteligentního argumentu. Nevim jestli tyhle senilní dedky jeste nekdo posloucha, dedci co zatuhli někdy jeste v minulem stoleti, neschopni si pripustit ze tu mame nejaky technologicky vyvoj. Podobne se tito lide vysmyvali, ze 100k u BTC zustane navzdy jen snem. Jojo ted to vidime ten sen 😀

Jindra
Hodnocení článku :
     

Být autorem článků na tomto webu je skvělý job (pokud na to máte žaludek). Kdokoliv známý cokoliv plácne, tak se to hodí do překladače a je to z toho článek. To je novinářská práce jak stehno.
A k tématu… je to názor 85letého dědečka. Tenhle člověk měl své zlaté období v době, kdy já jsem si myslel, že mám pindíka jenom na čůrání.

Poslední editace 1 měsíc před přes Jindra
Viktor Kožený

Už jsem to psal vedle. Pluralita názorů je fajn. Každý si udělá vlastní soud nad tím, co ten pán vymyslel.

Nemam

Každý si udělá názor, že to ten pán bez špetky rozmyslu švihl do překladače a mohla tak být splněna denní norma na počet článků 😀

Tomáš

Má to hodnotu jen pokud to má nějaký užitek? Zase debatujeme o vnitřní hodnotě? Jako by fiat měny nějakou měli? A zlato? Jakou má vnitřní hodnotu když leží v centrální bance jako uchovatel? Stejně jako bitcoin? Kolik % zlata se reálné používá v průmyslu a kolik na obchodování? Asi 1% se používá v průmyslu, se zbytkem se kšeftuje. Tolik k vnitřní hodnotě…

Poslední editace 1 měsíc před přes Tomáš
Rob

Vnitřní hodnota Bitcoinu je samozřejmě obrovská. Vývojáři, ověřovatelé i uživatelé to moc dobře vědí. Navíc oproti MySQL tabulce v ČNB (předpokládám, že nic lepšího nepotřebuji), kolik má která banka jakoby peněz, se jedná mírně řečeno o pokrok. 🙂

No1soul3

Tak nějak jsem myslel že Bitcoin není závislí na ekonomice žádného státu. A že pro to stoupá či klesá nezávisle na momentální situaci… No co, ale vím o to prd

Mamlasman

Souhlasím….

Bitcoinguru
Hodnocení článku :
     

Kryptomagazín je jako Blesk (ten bulvární plátek). Články jsou většinou slabé až hloupé a co mě sere nejvíc, že mezi články jsou nenápadně zařazované „propagované“ články, zkrátka reklamy, které ale na první a skoro i druhý pohled vypadají jako jinak normální články z redakce. Jen drobným písmen je označeno za „propagováno“. To je podraz a vysloveně to nenávidím. Přestože o tom vím, pořád se občas nachytám. A dochází mi trpělivost.

Nasa1234

Když tenhle vocas muže mít nobelovku za ekonomii .. Tak asi každý…

quntum
Hodnocení článku :
     

neco tam chybi – hlavni rozdil mezi ponzi a krypto-ponzi (tj krytopmeny obecne) je udajne zabezpeceni – ktere bude v bufoucnu out az se quantove pocitace daji do prace 🙂 – zadny kod nevydrzi vecnost – a pak zustane uz jen to ponzi a velka 0 a taky negativni bilance snad ve vsem – zmarena energie a priroda a devastace socialnich modelu jen proto aby par gauneru mohlo relativne vklidu prodavat drog a zbrane a planovat statni prevraty aj hybridni operace pro destabilizaci spolecnosti

Rob

Promiňte, pane, ale víte, že už je schválený standard pro post kvantové šifrování? A víte, že Bitcoin je potvrzován převážně energií z obnovitelných zdrojů, protože PoW k tomu zkrátka nutí? Neboť v naprosté většině lokalit se nevyplácí vyřizování konsensu tradičně získanou „parní“ energií, ať už topíte jakýmkoliv kotlem? Víte, že PoW výrazným způsobem motivuje k vývoji technologie šetrného a obnovitelného získávání energie? Víte, že prodej drog a ilegální činnost skrze Bitcoin je absolutně nevhodná, protože právě díky technologii blockchainu vás dříve či později chytí? Víte, že společnost se destabilizuje sama i v demokracii, protože se jí neustále lže? Rozpor ve společnosti vzniká tím, že část společnosti tu lež odhalí (bohužel menšina) a další část se nechá vodit na nudli? Nebýt neustálých lží z vyšších pater společnosti, byla by tato mnohem soudržnější, protože je mnohem více obyčejných lidí, kteří „to“ mysli dobře, než těch druhých? Dokonce i mezi lidmi, kteří volí zjevné gaunery typu Babiš, Fico, dříve Zeman atd? Nejsou to zlí lidé. Jen neumí odhalit lež. Je tedy jejich vina, jak to tady vypadá? Nemyslím si. Společnost prostě potřebuje projít krizí. Víte… Že vám politici lžou, poznáte především podle toho, že společnost není soudržná. To je ten nejjednodušší ukazatel míry lhaní ve vysokých politických patrech. A konečně… Tradiční, falešný, energeticky mnohem náročnější, primitivní systém digitálních peněz s nuceným oběhem, který asi používáte, je především zdrojem financování terorismu. Blockchain se na to prostě nehodí. Nejvíce anonymní je samozřejmě hotovost. Proto vám dávají všichni dnes slevy na produkty za to, že vám dají plastovou kartičku s id, které vás pak dokáže identifikovat, i když platíte hotovostí. Nabízí tuto možnost samozřejmě každému, aby to hned nebylo jasné úplně všem. Ano, dělají z lidí blbce. Přitom stačí si položit jen otázku: „Za co tu slevu mám?“. Proto není jiné východisko, než krize společnosti. Pak si snad už tu otázku lidé dokážou položit, pokud tu někdo vůbec zůstane…

Krásným důkazem lhaní v politice a absurdností této scény je například nesebevědomé hajlování Elona Muska s následným popřením toho, co udělal. Nelze se tedy dnes už opravdu ničemu divit. Podle mě ho někdo vydírá. Ale to je jen moje spekulace…

Poslední editace 1 měsíc před přes Rob
quntum

vykupne z unosu nebo na vydirani u nejake hacknute site a jejich pocitacu (ktera uchovavaji napr. zdravotni dokumentace a RTG) je bitcoin atp skvela volba – musk i trump je riziko pro vsechny i bez moznosti je vydirat (trump a jeho schuzky v moskve a puvodu nekterych penez pro rozjezd muska ukazuji ze vydiratelni pravdpodobne jsou oba) – a je zajimave ze oba maji svoje kryptoponzi

Rob

No není to úplně skvělá volba, protože Bitcoin není anonymní. Akorát v tom nefiguruje třetí strana. Problém je pak jen v tom „co s tím“..

Poslední editace 1 měsíc před přes Rob
ptr

nebuďte naivní, Musk nikde nehajloval blázne. Proč myslíte, že zablokoval učet Kanyeho Westa? Lidi jako jste vy to mají už trochu popletené v hlavě ze sledování zpráv na TV Nova.

Rob

Dobře, tak nehajloval. Ok. Já viděl hajlování… Jinak já nekonzumuji zprávy televize Nova. Vlastně nekoukám vůbec na žádnou televizi.

Poslední editace 1 měsíc před přes Rob
quntum

staci pohled na obrazek a je jasno – a kdyz se k tomu vyjadri i nekdo kdo muska zna muska velmi dobre tak se muzem asi bavit jen o tom proc to musk dela, jestli je to v souladu s jeho longtermismem, atp

Jan.H

Za co ten borec dostal nobelovu cenu? 😀
uz vidim…za empirické analýzy cen akcií, úvěrů a nemovitostí 😀

Poslední editace 1 měsíc před přes Jan.H
Jan.H

Stary muz nadava na mraky 😀

Rob

Pardon, ale tentokrát musím reagovat. Takže:

1.) Neexistuje žádná úměrnost mezi výpočetním výkonem a výkonem pro zpracování transakcí. Celý Bitcoin by utáhly klidně dva laptopy a výkon sítě by byl pořád naprosto stejný. Síť by byla jen zranitelná. Takže Bitcoin si bere tolik výkonu, kolik mu dáme. A je to jen a čistě na nás. Ono se to krásně samo reguluje.

2.) Síla Bitcoinu je hlavně v tom, že pořád funguje. Je mu jedno, co si kdo myslí. Pořád funguje. Je mu naprosto jedno, za kolik dolarů nebo i něčeho méně nesmyslného jej někdo vymění. Prostě jenom pořád funguje. Bude fungovat, i když bude jeho cena na úrovni rohlíku. A dokud bude fungovat, jeho cena nespadne na nulu. Hodnota Bitcoinu je především v tom, že stále bezchybně funguje. A tato hodnota může být i zatraceně vysoká. Ne, že by to Bitcoinu nebylo šumák, kolik něčeho jiného stojí. 😉

3.) Ideální platidlo je takové, které nemá další využití. Například zlato není ideální, protože nachází využití v elektronice, šperkařství atd. Dokonce i u bankovek a mincí je tu nebezpečí estetiky, které ve finále vede k tomu, že než aby se tyto navrátily do oběhu, jejich majitel si je ponechá, protože se mu líbí – nachází postranní využití. Ze zmíněného zlata se dokonce vyrábí. Zlato je komodita, ale jako platidlo naprosto nevhodná. Naproti tomu Bitcoin: Není tu nebezpečí sentimentu k mincím Bitcoinu, k ničemu jinému než k transakcím neslouží. Je to takové perfektně fungující nic, ovšem s ohromnou vnitřní hodnotou, ať už duševní (vývoj) nebo technologickou (provoz). Takové nic, které se dá dělit na přesný počet mincí, nelze jej falzifikovat, dá se jednoduše a globálně přenášet z peněženky na peněženku a přitom funguje bezchybně, je naopak ideální kandidát pro měnu budoucnosti, když se jí přítomnost tak urputně brání.

Pana nobelisty je mi líto, protože nejspíš nakonec pochopí, že šířil nesmysly o věcech, kterým, bohužel, nerozuměl. V jeho případě je smůla, že je tak veřejně známý, protože jinak se to občas stává každému. Mějte se všichni krásně ahoj! 🖐️🙂

Rob

Mimochodem všimli jste si, že on „doufá, že to praskne?“. Ano… Tak on jen doufá. Tak to je.

LETICO
Hodnocení článku :
     

Bitcoin je geniální myšlenka.

Je to novinka ve finančním systému….

Každá měna má své výhody a nevýhody…

Dobré vědět:
– Elektronických peněz na bankovních účtech je 5,5krát víc než fyzického oběživa v podobě bankovek a mincí.

Bart.

Novinka? BTC je zastaralý dinosaurus. Jsou mnohem lepší krypotomeny, technický lepší, ekologičtější, stabilnější. Btc je dobrý jen na spekulaci, to je bohužel fakt. Na placení to fakt není a nikdy už nebude. Kdyby mel potenciál, uz se pouziva, času bylo dost.

Hodnotu bude mít, pokud to bude lidi bavit a nelze vyloučit, ze to nekdy bavit prestane. Ale technologický už nedává smysl ho někde používat To je jako vracet se k 8bit počítačům a tlačítkovym mobilům.

Kdyby se používal na placení, tak by měl mnohem větší potenciál. Ale takhle má výhodu jen v tom, že byl první a pak ještě pvni v ETF. Ale v čem bude první dal?

Mamlasman

Dneska dostane Nobelovku každý blbec… Ale asi vymyslel nějaký dobrý ponzi, jako správný Ital…

Pavel

Netuším jestli má pán pravdu nebo ne, jisté je ale jedno, podle fanatiků s pěnou u huby, kteří zběsile mlátí do klávesnice aby tady vyblili co nejvíc nenávisti vůči němu je jasné, že mejdan skončil a tato mánie je jeho vyvrcholením :-)).

Jan Dittrich

Naposledy kdy byl bitcoin na nule bylo v dobe tesne pred jeho vznikem 😜

Jirka73
Hodnocení článku :
     

V USA už není plno fa přes Krypto. Kdo se tomu diví? Mají honosné neb prostory, auta na leasing, platy, odvody. Platí si to penězi od klientů . Vše je otázka času. Kryptoměnnou nezaplatíte energie ani mzdy svým zaměstnancům…..

spot_img