Banky budou moci držet 1-2 % kapitálu v kryptoměnách

5
(7)

Komerční banky po celém světě budou nyní moci na základě rozhodnutí dozorčího orgánu Basilejského výboru pro bankovní dohled (BIS) držet 1 až 2 % svého kapitálu Tier 1 v kryptoměnách.

Skupina guvernérů centrálních bank a vedoucích orgánů dohledu v pátek schválila finalizovaný standard pro expozice bank vůči kryptoaktivům.

Banky a kryptoměny

Tento standard rozděluje kryptoměny na tokenizované akcie/dluhopisy a stablecoiny (tradiční aktiva), které nemají limit, a skutečné kryptoměny, jako je Bitcoin (BTC) nebo Ethereum (ETH).

U posledně jmenovaných se v přijatém standardu píše, že:

Celková expozice banky vůči kryptoaktivům skupiny 2 by obecně neměla být vyšší než 1 % kapitálu Tier 1 banky a nesmí překročit 2 % kapitálu Tier 1 banky.

Pokud se podíváme na čísla, o jakých se vlastně bavíme, tak největší objem kapitálu Tier 1 má banka JP Morgan, a to 263 miliard dolarů. Jinými slovy to znamená, že může v kryptoměnách držet 2,6 miliardy dolarů.

Naproti tomu třeba taková Capital One má Tier 1 jen 28 miliard dolarů, takže může držet kryptoaktiva v hodnotě pouhých 280 milionů dolarů.

Výjimku však tvoří případy, kdy je krypto drženo jako zajištění. Pokud tedy banka prodává dlouhé futures na bitcoin na CME a nakupuje spotové bitcoiny (aby tento dlouhý kontrakt zajistila pro případ, že by cena skutečně vzrostla), tento Bitcoin se do této povinné rezervy nezapočítává.

Navíc se zdá, že se do limitu nezapočítává ani úschova kryptoaktiv klientů, takže jde spíše o vlastní aktiva bank.

BIS ve svém oznámení zdůrazňuje, že přímá expozice globálního bankovního systému vůči digitálním aktivům zůstává relativně nízká. Nedávný vývoj ale nastínil “důležitost existence silného minimálního rámce pro mezinárodně aktivní banky, který by zmírnil rizika”.

Nezajištěná kryptoaktiva a stablecoiny s neúčinnými stabilizačními mechanismy budou podléhat konzervativnímu obezřetnostnímu zacházení. Standard poskytne robustní a obezřetný globální regulační rámec pro expozice mezinárodně aktivních bank vůči kryptoaktivům, který podporuje odpovědné inovace a zároveň zachovává finanční stabilitu.

Kryptoměny jako pevná součást moderního portfolia?

Některé studie říkají, že určitá expozice vůči kryptoměnám poskytuje v rámci moderní teorie portfolia vyšší výnosy (očištěné o riziko).

Již v roce 2018, kdy tyto studie začaly poprvé informovat o svých zjištěních, doporučovaly, aby alespoň 1 % portfolia směřovalo do Bitcoinu. V pozdějších letech pak některé studie toto doporučení zvýšily na 10 %. Nyní tedy Basilejský výbor dává zelenou již zmiňovanému 1 %.

Za přísnějších podmínek pak mohou banky zvýšit tuto hranici na 2 procenta. Toto rozhodnutí tak potenciálně otevírá cestu k větší integraci mezi kryptoměnovým a tradičním finančním systémem.

Závěr

Za mne další dílek do skládačky, že banky a velcí hráči si příležitost, kterou kryptoměny nabízí, nenechají bez povšimnutí ujít. Nyní to chce hlavně čas, tento standard vstupuje v platnost 1. ledna 2025.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr
Hodnocení článku :
     

Gratuluji svět může být lepším místem

spot_img