Analýza: Bitcoin zřejmě čeká korektivní pohyb na 30 000 dolarů, jak hluboko cena klesne?

4.1
(22)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin se skoro měsíc víceméně nepohnul z místa, takže vzrůstají obavy, že se jeho cena může v dohledné době zase podívat o něco níže. Logicky není nic jistého, protože situace na trhu se může vždy, vlivem okolností, dramaticky změnit. Nicméně za současného stavu je vidět, že trh ztratil své momentum. Proto se musíme ptát, jak nízko můžeme klesnout, když se cena bitcoinu obrátí dolů. Na to si v dnešní analýze zkusíme odpovědět.

[ays_poll id=4]

Vliv růstu úrokových sazeb se projeví se zpožděním, rozhodující je rok 2024

Ještě než se vrhneme na cenový graf bitcoinu, musíme si rozšířit obzory ohledně kontextu. Je nutností opakovat jeden fakt, na který se často zapomíná. A to jest, že restrikce centrálních bank se plně projeví až s jistým zpožděním. Obecně vzato se udává časové rozmezí od 0,5 až do 2 let. Americký Fed začal zvyšovat úrokové sazby před 21 měsíci. Kvantitativní utahování o pár týdnů později. Avšak na restriktivní úrovně úrokových sazeb se Fed dostal až ke konci roku 2022. To znamená, že dřívější restrikce na trhy a reálnou ekonomiku nemohou mít plný účinek.

Proto celý rok tvrdím, že se restrikce zcela propíší až v roce 2024. Vlastně se ukáže, jestli se americká ekonomika propadne do recese. Zároveň by se výše úrokových sazeb měla i úplně propsat do kurzů na trzích. Dovolil bych si tvrdit, že zatím je to pouze částečné.

Rok 2024 zkrátka bude takovým očistcem. Úplně samozřejmě nelze vyloučit, že se s tím třeba reálná ekonomika a trhy vyrovnají. Já jsem ovšem v tom táboře, který předpokládá, že rok 2024 bude z investičního pohledu dost náročný a proto podle toho investuji. Respektive investuji defenzivním způsobem.

Investujete spíše agresivně? Pokud ano, jaká strategie nebo logika vás k tomu vede? Musíte mít v hlavě srovnané, proč investujete tak, jak investujete. Pokud to nevíte, jednoduše gamblíte. Mějte na paměti, že pokud nechráníte svůj kapitál, nevážíte si své vlastní práce. Protože příliš snadno riskujete své výdělky, kterých jste dosáhli svou prací.

Bitcoin asi čeká korekce, jak nízko může cena jít?

Nyní konečně navážeme na úvod, kdy jsme si vysvětlili, že bitcoin zřejmě čeká korektivní pohyb na nižší cenové úrovně. Při pohledu na týdenní graf ihned vidíte, že trh pořád zůstává u klíčové rezistence kolem 38 000 dolarů. Proto si musíme připomenout, že kromě cenové rezistence se zde nachází i point of control volume profile. Bitcoin ztratil tu předešlou setrvačnost a tudíž je nemalá pravděpodobnost pro korekci.

Prismatem toho týdenního grafu se nám jeví jako ideální úroveň pro otestování až level kolem 30 000 dolarů. Na řečené úrovni je totiž hodně robustní supportní konfluence. Nachází se zde high volume node, jednotlivé klouzavé průměry, cenový support. Vyloženě ideální hladina pro otevření dlouhé pozice. Pokud by cena bitcoinu klesla na 30 000 dolarů a kupci by úspěšně hladinu ubránili, osobně bych to považoval za signál, že se k těm 48 000 dolarům během několika týdnů dostaneme.

Mnohé by mohl však propad na 30 000 dolarů vyděsit, protože je to v relativním vyjádření pokles o 20 %. Propady kolem 20 % jsou ovšem zcela v pohodě. Trh se jen pročistí a vytvoří se tím nová síla pro kurzový růst. Kromě toho se týdenní RSI stále nachází na vysokých hodnotách, nad 70 body. Když klesneme na cca 30 000 dolarů, týdenní RSI se propadne zhruba na 50-60 bodů. To je též nákupní signál. Problém může nastat ve chvíli, kdy se hodnoty indikátoru dostanou pod 40 bodů.

Co se týče denního grafu, cena bitcoinu na zmíněném časovém rámci tvoří negativní podobu patternu. Respektive podobu rostoucího klínu, kdy vrchol útvaru zrovna končí v rámci rezistence kolem 38 000 dolarů. Jakmile se objeví na vrcholu růstu podobný pattern, je hodně ve hře brzký obrat ve vývoji ceny. Nic logicky není jistého. Hrajeme si jen s pravděpodobnostmi.

Pokles na zmiňovaných 30 000 dolarů by se na RSI projevilo propadem na hodnoty zhruba 30 bodů. V tom problém nevidím, když hodnoty indikátoru neklesnou níže. Leč je pravda, že ideální jsou odrazy zhruba kolem 50 bodů.

Závěrem: Minimálně korekce na bitcoinu je skutečně velmi pravděpodobná

Minimálně korekce je skutečně velmi pravděpodobná. Už jen z důvodu vývoje na dolarovém indexu. Dolarový index se v posledních týdnech strmě propadal a všimněte si toho, že bitcoin toho příliš nevyužil. Nyní se ovšem dolar nachází na klíčovém supportu a proto spíše očekávám odraz nahoru. Tudíž může bitcoin skončit pod velkým tlakem, což cenu srazí právě na těch 30 000 dolarů. Nemyslím si ovšem, že přijde hlubší propad než sem. Mně to z technického hlediska alespoň dává smysl. Nebo se kloníte k jinému scénáři? Klidně se s námi podělte v komentářích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
26 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lukáš

Tak na co čekáme, hurá dolů. Byl by to hezký dárek před vánoci.

Čumsem

Nečekej, prodávej a když vás bude hodně, cena spadne 😉

pietro

Přesně tak. Bez prodejů to dolů nepůjde.. 🙂

Lukáš

Moje portfolio by nešlo vidět ani na sekundovém grafu. Uvidíme jak se vyspí velryby a jaké mají plány.

tomas

retail nema zadny vliv na kurz btc, kdyz vas bude hodne tak velrybam akorad vyplnite velky limit buy ordery a cena poleti dal nahoru ale bez vas

Libor

nechci býti rýpalem, ale aby to nebylo opačně

Milan

Ano, Bitcoin má totiž pořád jedno eso v rukávě, spot ETF pumpu. Do té doby se nikomu moc prodávat nebude chtít..

Čumsem

Taky to vidím spíš až na sell the news 🙂

Jan H.

Přesně tak 🙂

Rastislav Brna

Respektive podobu klesajícího klínu.
Nemá tam být rostoucí klín?

Čumsem

Kromě toho, že graf nezačíná nulou, se zobrazují v pohodě.

Petr Hejlek

Ano

ZemikosaZ

Ano

Drny

Ano

Čumsem

Hlasoval jsem ne, aby mělo víc hlasů, protože většina se obvykle mýlí a přeju si ano 😀 , ale moc to nepomohlo… Fakt to většinově vidíte na korekci ještě před jakoukoliv info o ETF?

pietro

Bitcoin na 30k? To by bylo hezké.. 🙂 Krásná šance na dokup. Ale opravdu se objeví dost prodejců na to, aby ho tam dokázali poslat?

Jan H.

Nikdo nevi kam to pujde, to je ta krasa na tom. A proto je to raj pro vsechny gamblery 🙂 Muzete to jen urcovat s nejakou pravdepodobnosti a to je taky na tom vlastne ta pecka. Protoze kdyby to nekdo vedel na 100 procent, tak to nefuguje 🙂

David Babor

Tak už jdeme ale nahoru

Petr Kovářř

Jo jo každej ví 💩🤣 jediné řešení je hodl

Vojtech
Hodnocení článku :
     

Díky za výzvu k diskusi. Taky se vyjádřím. Je to otázka za milion, ani já neznám odpověď. Mám ale strategii. Když půjdeme ku 30k (tipoval bych v tomto případě, že by nás mohlo udržet pásmo cca 31,8 až cca 33k) nebo i níž, třeba až k těm 12ti, tak ještě i něco málo (30+k) nebo i víc (čím níže, …) prikoupim. Osobně si ale aktuálně moc neumím představit, že by na to došlo jen kvůli technice vývoje kurzu. Ani k těm 31,8-cca33k. Spouštěčem by v takovém případě nejspíš byla nějaká fakt blbá zpráva o vývoji kauzy spot ETF. Na což ovšem může dojít, ba říká si to o to. I kdyby šlo nakonec o fake news. Může to být fakt rychlé. Stejně tak v opačném směru. Ostatně když se aspoň co pamatuju btc rozjel, obvykle šlo o rychlé pumpy bez slušné šance naskočit. Ale taky si umím představit, že do cca 10.1. se bude trh mrdat do strany v pásmu max cca 36-39k a pak to dle rozhodnutí sec udělá mrdu hore nebo naopak sotva uhajime 25k. Myslím zkrátka, že nejmíň do té doby bude trh hlavně o psychologii a hlavní váhou ji bude určovat právě kauza ETF. Ani široké makro nebude mít takovou váhu, jakkoliv bude příznivé nebo naopak. Natož nějaký dolar🙂

Lukáš

Jojo falešné zprávy to vyhnaly nahoru tak by mohly i dolů bylo by to fér.

Jan H.

Souhlas, podtrhuji

pietro

Je to tak. Šance na nejlevnější nákup je už pryč..

Lubos

Korekce by byla pekna. Ale menova politika se propisuje za 1-1,5 roku do realne ekonomiky, na financnich trzich ihned. Proto bylo vsechno od lonska v kopru

spot_img