Bitcoin nás s ukončením předešlého týdne příliš nepotěšil, protože se ukázalo, že se červnový vývoj nezopakuje. Tehdy hned po slušném otestování supportu následoval solidní odraz k 31 000 USD. Trh se o to sice pokusil, ale tentokrát to nevyšlo. Pravděpodobně nás proto čeká ještě delší konsolidace. Zároveň vzrostla pravděpodobnost, že se kurz bitcoinu vylije pod 25 000 USD. Situace opravdu není zase příliš příznivá. I když to vypadalo nadějně.
Nemovitostní bublina a její pomalé vyfouknutí
Americká nemovitostní bublina se nafukovala až do roku 2021 a vlastně všude po světě to není jiné. V posledních pár letech se čím dál častěji objevují v rozhovorech a podcastech noví nemovitostní gurůové, o kterých ještě donedávna nikdo nic neslyšel. A z těchto rozhovorů má člověk pocit, že nemovitosti mohou jenom jedním směrem a to samozřejmě nahoru. Až na to, že je to naprostý klam. Nemovitostní trh je specifický tím, že má dlouhé cykly a zároveň nevidíme kurzy v reálném čase. Proto si člověk začne uvědomovat pokles cen, až když je opravdu výrazný.
Ceny na nemovitostním trhu jsou proto skvělý barometr pro budoucí výkon ekonomiky (HDP). Jakmile dojde k markantnímu poklesu cen, je to potvrzení minimálně pro ekonomickou recesi. Z grafu vyplývá, že máme za sebou už vrchol, ze kterého může cena klesat stejnou rychlostí jako lavina. Důkazem je období po roku 2008, kdy ceny nemovitostí klesaly po několik let. A vcelku rychlým tempem.
Tentokrát to může být ještě horší. Proč? Jakmile bylo každému jasné, že udeřila finanční krize, Fed začal okamžitě snižovat rokové sazby a dokonce poprvé použil tehdy nový nástroj v podobě kvantitativního uvolňování. Stručně řečeno, americká centrální banka byla hodně agresivní ve své pomoci tamní ekonomice. U jiných centrálních bank to nebylo jiné. Vtip je ale v tom, že tehdy si to mohly centrální banky dovolit, protože inflace nebyla nijak vysoká. Dnes by tomu musely boj s inflací obětovat.
Bitcoin zřejmě čeká další cenový pokles
Jak jsem řekl v úvodu, bitcoin nás podobou týdenního close dost zklamal. Předposlední podoba týdenní svíce totiž nasvědčovala tomu, že by se mohlo zopakovat price action z z června. Nicméně toho trh tentokrát nebyl schopen využít. Výsledkem je, že následující týdenní svíce má zamítavou podobu. V blízkosti 28 000 USD kurz bitcoinu čelil mnoha rezistencím, které prostě nebyl schopen překonat.
Proto nyní spíše počítám s tím, že se cena bitcoinu vrátí zpátky k blízký cenový support kolem 25 000 USD. A nová kurzová reakce nám mnohem více napoví, co se chystá. V těchto chvílích jsme skoro slepí. I když osobně to vnímám tak, že trh nebyl dostatečně iniciativní a proto je větší šance na prolomení obrany. Tím pádem by se začala naplňovat můj dřívější tip, že nás čeká do konce roku pokles k tržnímu minimu z roku 2022. Tím nechci ale nikoho strašit, jedná se pouze o můj osobní tip, který mám už od začátku letních prázdnin.
Závěrem: berte trh vždy v kontextu
Cenové grafy jsou skvělé v tom, že víme, co se právě děje na trhu. A můžeme na to díky tomu pohotověji zareagovat. Nesmíme být ale otroky grafů a vnímat i celý tržní kontext. Bez toho se prostě investor v žádném případě neobejde. Bitcoin jednoho dne zase zazáří, protože je to skvělá inovativní technologie. A my to musíme brát tak, že nás čekají skvělé příležitosti pro postupné nakupování za nižší ceny. Nevím jak vy, ale já se těším na to, až si koupím za pár tisíc USD celý bitcoin. A pak to budu do smrti hodlovat. Každý pokles proto vnímejte jako příležitost, nikoliv jako tragédií.
Děkuji autorovi za další pěkný článek s dobře zpracovaným hodnocením současné situace. Přesto si neodpustím následující komentář a neberte to prosím ve zlém.
Na konci článku autor uvádí: “Nevím jak vy, ale já se těším na to, až si koupím za pár tisíc USD celý bitcoin. A pak to budu do smrti hodlovat.”
Předpokládám že to je psané s určitou nadsázkou. Opravdu se neobáváte, že existuje nějaká pravděpodobnost že se nakonec prohodlujete až na nulu, tedy že bitcoin ve své misi ať už jako platební síť nebo uchovatel hodnoty neuspěje?
Já to naopak považuji za velice pravděpodobné. Tedy věřím, že bitcoin opravdu ještě zazáří a to především po schválení spotových ETF a nastartování nového FOMO. Pak ale vyhasne. Důvody proč si to myslím uvádím ve svém komentáři ke staršímu článku – viz odkaz níže.
https://kryptomagazin.cz/meli-byste-koupit-bitcoin-10-duvodu-proc-investovat-do-btc-v-roce-2023/
Já sice nevím, jestli Bitcoin půjde na nulu (ale stejně nevím, jestli a jak velké ATH ještě udělá), ale i u něj platí základní poučka, že investor musí s možností, že to může jít až na nulu, počítat u každého aktiva, a proto do něj vložit jen tolik peněz, kolik si může dovolit ztratit. Proto jsem do Bitcoinu, ale i do všech ostatních aktiv, ochoten vložit jen tolik peněz, abych jejich případnou ztrátu dokázal ustát (finančně i psychicky). Takže jestli se někdy proholduju na nulu, tak si řeknu, hm, nevyšlo to, ale život půjde dál. 🙂
Souhlas, že přát si ceny pod 10tis je už fakt kravina, to už bych viděl jako selhání a velký otřes reputace. Nicméně si myslím, že to tam spadnout ani nemůže, poslední beton bude někde kolem oněch bájných 12k, kde mají své megaordery vysoké bambiliony hodlerů 😀 .
No každopádně chytřejší budeme až po pádu Binance 😀 .
Nikdy bych neříkal nikdy, i když Bitcoin je v posledních dnech až překvapivě stabilní. Zatím se tváří, že se ho velké poklesy na akciových trzích v posledních několika dnech vůbec netýkají. Uvidíme, jak dlouho mu to vydrží. 🙂 Není však až tak důležité, co si myslím, že se může nebo nemůže stát, důležité je, že jako investor musím být připraven na každou eventualitu, i tu nejméně pravděpodobnou.
Jsem spise presvedcen ze Binance nepadne, ale samozřejmě mozne je cokoli v mocenskem boji o prachy 🙂
Dokud BTC bude drzet v zebricku kryptomen cislo 1, tak si myslim ze o jeho pripadne ceste k nule nemuze byt ani řeč. Pokud svoji zcela dominantní pozici zacne ztrácet, pak se teprve muzeme bavit, ze to leze do kopru.