Americký kávový gigant Starbucks se obrací na blockchain

3.7
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Američtí zákazníci řetězce Starbucks mohou nyní sledovat, jak k nim káva cestuje přímo z farem. Stejně tak si mohou zemědělci ověřit, zda jejich kávová zrna skončila na správném místě.

Starbucks jde cestou blockchainu

Společnost Starbucks, jeden z největších kávových řetězců na planetě, nasazuje novou aplikaci pro trasování kávy pomocí blockchainu ve všech obchodech v Americe, aby zákazníkům umožnila sledovat jejich nákup a jeho cestu od zemědělců.

Spotřebitelé se v posledních několika letech stále více zajímají o to, odkud pochází jejich jídlo, jak se pěstuje a zda se vyrábí udržitelným a etickým způsobem.

To způsobilo, že některé globální společnosti zavedly transparentnější postupy, aby bylo lépe vidět, odkud jejich produkty pocházejí. Blockchainová technologie je v tomto případě vhodným řešením.

Nový nástroj, zazaložený na této technologii, pomáhá zákazníkům ověřit, zda balíček, který například o sobě říká, že pochází z Columbie, skutečně z této země také přišel.

Aplikace je poháněna podnikovými blockchainovými službami společnosti Microsoft, které společnosti Starbucks umožní sdílet se svými zákazníky údaje o sledovatelnosti, které kávový gigant shromažďuje více než deset let.

 

Od úterý bude každý balíček kávy opatřen kódem, který zákazníka odkáže na informace, odkud kávová zrna pochází, kde probíhalo pražení a dokonce získají i typy od baristů, uvedla Michelle Burnsová, viceprezidentka pro globální prodej kávy a čaje.

Burnsová dodala:

“nyní jsme vytvořili uživatelsky přívětivý nástroj orientovaný na spotřebitele, který buduje důvěru mezi zákazníky a naší kávou, o které víme, odkud pochází.”

Výzva k udržitelnosti

K tomuto kroku muselo dojít, jelikož mladá generace si začala připlácet za udržitelné výrobky balené po malých šaržích. To vedlo v posledních několika letech k vzestupu menších pražíren, kde si lidé kupovali kávu namísto od velkých společností, jež mají továrny za městy.

Starbucks není první pražírna kávy, která se obrátila na blockchain. V roce 2019 se společnosti JM Smucker Co. a Jacobs Douwe Egberts připojily k iniciativě blockchainu, která byla vyvinuta ve spolupráci s IBM .

Sledování kávy však není lehkým úkolem, zejména pokud se na procesu podílí několik prostředníků. To znamená, že pražírny jako Starbucks mohou některé balíčky sledovat pouze na úrovni země, zatímco jiné produkty, při jejichž výrobě nefigurují další prostřednící, lze vysledovat až po zemědělce.

Závěr

Blockchainová řešení se implementují v různých odvětví po celém světě. Díky zavádění nejmodernějších technologií se může nejenže zlepšit transparentnost, ale také snížit náklady, zvýšit efektivnost a narůst důvěra v dané odvětví. Tento krok je pro společnost rozhodně skvělým marketingovým tahem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Člověk na to čeká léta a už to tedy snad pomalu přichází. Tak sláva!

Kdo udržuje uzly sítě?

Tohle musí být v rukou svobodných nodů s kryptoměnou, která zajistí odměnu potvrzovatelům transakcí, mezi nimiž mají být naprosto různí lidé a instituce, kteří vzájemně nemohou nijak významně kooperovat ve smyslu “teď se všichni vypneme, aby se platný blok vytvořil tam a tam a pak se zase zapneme a provedeme replikaci záznamu, který jsme si vymysleli”. To mě zajímá. Jinak blockchain pod záštitou jedině organizace sice vypadá krásně, ale je napadnutelný. Respektive lze jej koordinovaně zcela falšovat, ikdyž poněkud obtížně, když je to ten blockchain. On se pro to opravdu hodí i centralizovaně, ale opravdová síla a nezpochybnitelný smysl blockchainu spočívá především ve vyřešení jeho decentralizace a konsensu při ochraně nejnovějšího bloku. Tím se stává bezpečným. Spíše než centralizovaný blockchain by totiž byla nakonec lepší MariaDB. Tam si taky napíšete, co je potřeba, ale je to konec konců daleko jednodušší.

Píšu z pozice člověka, který má v ohledu fungování podnikového blockchainu od Microsoftu málo informací. Zajímá mě, kdo potvrzuje bloky, kde a proč (tedy z čeho vyplývá jeho profit a motivace). Na základě toho dokážu rozhodnout, zda jde o dobrý nebo špatný blockchain.

spot_img