AMD sází na počítače s umělou inteligencí

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Americký technologický gigant Advanced Micro Devices sází na PC s umělou inteligencí, aby čelil konkurentům, jako jsou společnosti Nvidia a Intel.

Victor Peng, prezident AMD, ve čtvrtek v exkluzivním rozhovoru pro CNBC řekl:

Trh počítačů s umělou inteligencí se bude nadále rozšiřovat.

Dodal, že firma očekává další přijetí počítačů s umělou inteligencí ve druhé polovině roku. Jedná se o osobní počítače s procesory speciálně navrženými pro provádění funkcí umělé inteligence, jako je překlad jazyka v reálném čase.

Exploze zájmu o AI

Technická analytická firma Canalys v prosincové zprávě uvedla, že rozmach generativní umělé inteligence by měl zvýšit prodej počítačů, protože spotřebitelé hledají zařízení s funkcemi umělé inteligence. Zpráva také předpovídá, že 60 % počítačů dodaných v roce 2027 bude umělou inteligenci umět.

Explozi zájmu o umělou inteligenci vyvolalo spuštění ChatGPT v listopadu 2022, kdy se chatbot stal virálním pro svou schopnost generovat lidské odpovědi na výzvy uživatelů.

Prezident a generální ředitel společnosti HP Enrique Lores při listopadové výzvě k zisku za čtvrté čtvrtletí uvedl, že společnost je opravdu nadšená z dopadu, který budou mít počítače s umělou inteligencí na celkovou kategorii PC, ale bude nějaký čas trvat, než proniknou hluboko na trh.

Zpočátku by zařízení poháněná umělou inteligencí byla zacílena na některé segmenty trhu podnikových počítačů, ale podle výzkumné firmy International Data Corporation (IDC) by více případů použití a snížení nákladů mohlo časem rozšířit jejich nasazení na širší trh.

IDC očekává, že integrace schopností umělé inteligence do počítačů poslouží jako katalyzátor pro upgrady, které se letos objeví na pultech.

Společnost AMD v lednu oznámila stolní procesory Ryzen řady 8000G. Uživatelé mohou očekávat nesmírný výkon pro intenzivní pracovní zátěž, včetně hraní her a vytváření obsahu.

Tvrdá konkurence

AMD konkuruje společnostem jako Nvidia a Intel v grafických procesorových jednotkách, které jsou důležité pro umělou inteligenci a vysoce výkonné výpočty.

Nvidia

Nvidia v současnosti dominuje na trhu s GPU používanými v aplikacích AI. Nejvýraznější modely umělé inteligence, jako je ChatGPT od OpenAI, běží na GPU Nvidia, jako je H100 v cloudu.

Začátkem ledna Nvidia oznámila nové GPU pro běh generativních aplikací AI na PC. Poskytne také GPU pro notebooky od společností Acer, Dell a Lenovo.

Intel

Intel v prosinci uvedl na trh čipy Core Ultra pro rychlejší běh programů AI. Společnost uvedla, že procesory budou pohánět více než 230 prvních počítačů s umělou inteligencí na světě od společností Acer, ASUS, Dell, HP a Lenovo.

AMD

AMD v prosinci uvedla na trh nové čipy Instinct MI300X, grafické procesory určené pro školení velkých jazykových modelů, které by konkurovaly čipům H100 od Nvidie. Peng dále uvedl:

AI není jen o GPU datových center, ale také o serverech a v loňském roce jsme získali významný podíl na trhu. U serverů očekáváme, že s MI300 tomu tak bude i nadále.

Závěr

Vzhledem k rostoucímu zájmu o umělou inteligenci a rozmachu generativních AI technologií se trh s PC s umělou inteligencí jeví jako klíčové bojiště pro technologické giganty jako AMD, Nvidia a Intel.

S příchodem inovativních produktů a strategií se tyto společnosti připravují na novou éru výpočetní techniky, kde bude schopnost integrovat AI do každodenních zařízení nejen zvyšovat uživatelské zážitky, ale také definovat konkurenční výhodu na trhu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img