Aktuální podoba týdenní svíce bitcoinu ukazuje nerozhodnost trhu

5
(12)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Máme za sebou další týden a kurz ceny bitcoinu předvedl klasickou letní nudu. Nahoru se moc neposunul, dolů se moc nepropadl a cena se aktuálně pohybuje kolem úrovně pondělního otevření. Přesto lze na grafech najít i signály, které nám mohou naznačit, kam bude bitcoin v následujícím období směřovat. Přeci jen se konec prázdnin již docela přiblížil a brzy by se měla na trh vrátit vyšší dynamika.

Začneme jako vždy rozborem tohoto týdne. Vidíme, že již nedělní večer přinesl nějaké vyšší objemy a propad. Asijské trhy tuto cenu respektovaly a teprve kolem poledne přišel pokus o růst. Po pondělním otevření newyorské burzy přišla slušná volatilita, která málem naplnila gap s pátečním uzavřením na CME. Nicméně vidíme, že objemy byly dost mizerné a většina trhu vyčkávala na úterní makroekonomická data ze Spojených států. Inflace cen tamních výrobců byla nižší než se očekávalo a na trh přišla pozitivní euforie. Většina začala věřit ve snížení základní sazby o 50 bazických bodů již na zářijovém zasedání Fed a to pomohlo bitcoinu dostat se nad 61 000 USD.

Nižší celková inflace USA zchladila euforii

Euforie vydržela až do středečních zveřejnění inflačních dat z USA. Nižší celková inflace naopak dává prostor Fedu se snížením sazby zase tolik nepospíchat. Aktuálně tři čtvrtiny trhu předpokládají v září snížení pouze o 25 bazických bodů. Do zasedání ale stále ještě zbývá více než 30 dnů, takže se bude ještě dost měnit. Nicméně aktuální data nastartovala pokles ceny bitcoinu, který ještě prohloubilo vyšší HDP Japonska. To se tento týden celkově velice dobře zotavilo z propadu z minulého týdne.

Ve čtvrtek ještě přišla informace o velice pěkných výsledcích maloobchodních tržeb z USA. Pro dolar dobře, pro bitcoin již méně. Kurz ceny bitcoinu tak během čtvrtečního uzavření newyorské burzy otestoval úrovně těsně nad 56 000 USD. Pak již následoval růst, který mírně rozkolísaly již jen počty stavebních povolení v USA a bitcoin v pátek na burze CME uzavřel těsně pod 59 000 USD. Během víkendu ale stále mírně roste a dnes ráno na chvíli překročil 60 000 USD. Nicméně kurz mívá na počátku týdne velkou tendenci vrátit se na páteční uzavírací cenu CME. Uvidíme.

Čtyřhodinový graf respektuje Fibonacciho retracement

Na čtyřhodinovém grafu jsem vyznačil 50denní klouzavý průměr (50DMA), který v posledních dnech bitcoin respektuje jako silnou rezistenci. Kromě toho lze vidět i velký respekt k úrovním Fibonacciho retracementu. To by mohlo značit i nedostatek silnější makroekonomických podnětů a primární obchodování na základě technické analýzy. Obchodníci asi spíše vyčkávají na nějaký silnější podnět nebo si užívají dovolené. Nicméně 50DMA jsme již 3x otestovali a uvidíme, zda další test povede k prolomení a překlopení na support nebo přijde nějaké silnější zamítnutí.

Ichimoku Kinko Hyo ukazuje možnou změnu trendu

Na denním grafu jsem vyznačil analýzu Ichimoku Kinko Hyo. Krátkodobý trend (Tenkan-sen) je tento týden rostoucí, ale střednědobý (Kijun-sen) nadále stagnuje. Aktuální uzavírací cena promítnutá do grafu s 26denním zpožděním se dostala pod tehdejší cenu. To značí spíše medvědí sentiment. Zajímavé je ale potenciální překřížení na supportním mraku (Komo). To většinou signalizuje změnu trendu. Mohlo by tedy dojít k možnému růstu s potenciální rezistencí kolem 62 700 USD.

Týdenní graf ukazuje nerozhodnost

Minulý týden nakonec svíčka uzavřela zelená s malým tělem, dlouhým spodním knotem a i relativně delším horním knotem. Šlo by jí tedy interpretovat jako Hammer nebo Cross Doji. S ohledem na předchozí velkou červenou svíčku by to šlo interpretovat jako býčí signál. Hammer ale vždy potřebuje potvrzení. Současná týdenní svíčka je zatím zelená, ale jedná se o tvar Doji nebo případně Spinning Top. Oba vzory vyjadřují nerozhodnost na trhu a absenci síly na obou stranách. Supportní pásmo býčího trhu, jak se někdy označuje pásmo mezi 20týdenním klouzavým průměrem a 21týdenním exponenciálním klouzavým průměrem, se nachází nad námi. Bitcoin tedy potřebuje prorazit rezistence na 61 400 a 64 250 USD, aby pásmo opět mohlo fungovat jako support. Pod námi vidím podporu na 53 600, 45 000 a 36 500 USD.

Jaká nálada panuje na internetu?

Do grafů jsem vyznačil důležité vzory, supporty a rezistence, které tam vidím. Jedná se samozřejmě jen o můj pohled, který je jistě výrazně ovlivněn mým vnímáním světa. Podívám se tedy teď na populární internetové analytiky a jejich postřehy na grafech.

YouTuber a analytik Crypto Rover upozorňuje na chování profesionálních obchodníků. Převažují totiž krátké pozice a to se naposledy stalo v říjnu 2023. Pak následoval raketový růst. Předpokládá, že by se situace mohla opakovat. Za sebe pouze dodám, že říjen 2023 byl také poznamenán podáním žádostí o spotová ETF na bitcoin, takže růst byl podpořen i silným makroekonomickým impulzem.

Trader Tardigrade přirovnává současný vývoj kurzu ceny bitcoinu k období 2013 až 2016. Aplikací této logiky se dostává nad úroveň 300 000 USD do konce příštího roku.

Titan of Crypto na týdenním grafu aplikuje Fibonacciho retracement. Dle jeho názoru zatím nebyla proražena úroveň 38,2 % a tudíž býčí trh neskončil. Předpokládá do konce roku pokoření 100 000 USD.

Indikátor Fear & Greed Index opět roste a vrátil do zóny strachu. Ještě včera ukazoval 25, tedy pásmo extrémního strachu. Někteří analytici a obchodníci tyto hodnoty čtou jako ideální příležitost k nákupu.


Co si z toho odnést?

Kam se tedy bude cena bitcoinu dále vyvíjet? Na grafech lze nalézt množství medvědích signálů i množství býčích. Týdenní svíčka zatím ukazuje nerozhodnost na obou stranách, ale to se klidně může ještě během dneška změnit. Je určitě pravda, že profesionální obchodníci ve velkém otevírají krátké pozice. Většina je tedy medvědích a většina se také často mýlí. Chcete jít s davem a riskovat, že budete ti poslední kdo „zhasnou“ nebo vsadíte opačně a ono to třeba vyjde? To rozhodnutí nechám určitě na vás a vaší strategii.

Osobně jsem stále spíše býčí. Při poklesech dokupuji na spot. Aktuálně sice nemám otevřenou žádnou pozici na kryptoměnových derivátech, ale mám připravené dlouhé pozice na úrovních 52 000 až 54 000 USD. SL si nastavuji až kolem 49 000 USD. Důležité pro mne bude dnešní uzavření týdenní svíčky. Jestliže se bitcoinu podaří uzavřít nad 62 000 USD tak předpokládám další růst. Rezistence vidím na 64 250 a 65 500 USD.

V příštím týdnu dojde ve středu večer ke zveřejnění detailního zápisu z posledního zasedání Federálního rezervního systému (FOMC Minutes) a také mne zajímá páteční odpolední proslov Jerome Powella, předsedy Fed. Stále také sleduji prezidentské volby v USA. Variantu Trump trhy stále vyhodnocují jako přínosnou pro bitcoin i celý kryptoměnový svět. Druhá varianta se stále hodnotí pro nás negativně. Aktuálně vypadá situace dost vyrovnaně.

Na americkém i japonském akciovém trhu vidím tento týden pěkné zotavení a předpokládám, že se tento růst brzy projeví i na bitcoinu. Samozřejmě nepřehlížím ani páteční rekordní cenu zlata, která by mohla indikovat nedůvěru v americký dolar (ten se v pátek propadl). Negativní korelace dolaru a bitcoinu zatím většinou zafungovala. I proto bych očekával další růst, ale je samozřejmě i možné, že se zítra dolar vzpamatuje a jeho růst nás pošle opět dolů.

To je ale samozřejmě jen a pouze můj názor na současnou situaci. Rozhodně to pro vás není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Udělejte si vlastní průzkum, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Hejlek
Hodnocení článku :
     

Díky za další skvělou analýzu! Neděli už si bez Vašich analýz skoro ani neumím představit 🙂

Petr Kovář

Podle mě je fly on the moon na spadnuti. Souhlasim že do konce roku 100k zažijeme … jinak doufám, že si amíci zvolí Trumpa a ne Kamalu ta neví která bije

Čumsem

Američané mají složitou volbu. Nicméně z pohledu Evropana je přání vítězství Trumpa pochopitelné opravdu těžko…

Fantom

To nevím proč. Jeho postoj je byznysový a pokud dokáže ukončit válku s Ruskem a nezavede nová cla na produkty z EU, tak proč ne. Konec války na Ukrajině může vést k normalizaci vztahů a obnovení dodávek levných surovin do Evropy, hlavně do Německa a zase na chvíli obnovit ekonomický růst.
Kamala je divná, obávám se že je to regulérní psychopatka. Podle posledních zkušeností se žen v politice velice obávám – aby ukázaly že “mají koule” i když je nemají, klidně rozpoutají válku. M. Tchatcher brutálně potlačila dělnické protesty, čímž úspěšně ukončila téměř veškerý britský průmysl a vyhrála válku o Malvíny (Falklandy-celkem zbytečné území okupované Brity) jen aby dokázala jakou má moc, bangladéšská prezidentka nechala střílet do demonstrantů a musela utéct do Indie a vrcholem je bývalá premiérka UK Lizz Truss když na otázku případného vyhrocení konfliktu s Ruskem odpověděla, že by neměla vůbec žádný problém “stisknout červené tlačíko”- použít nukleární zbraně.
Obávám se, že Kamala je podobný případ. Naše političky rovněž úspěšně předvádějí své schopnosti, paní Černochová přímo exceluje – vyhazuje členy Generálního štábu pokud nesouhlasí s jejími výhodnými nákupy zbraní a za celé Česko vystupuje z OSN.
Ta být prezidentkou USA tak máme jadernou válku jistou.

Kenny

Do pismenka se vsim souhlas. Jeste bych to dolnil o jednoho ceskeho kandidata na prezidenta (ted uz jeho jmeno nevzpomenu), ale primo v debate v TV rekl, ze kdychom meli v arsenalu atomovky tak uz by je strilel na Rusko. Chapes jak takovej idiot muze kandidovat vubec na prezidenta, magor co by zpusobil konec sveta, nebo minimalne jeho obrovskou devastaci. Ono tech nasich posahanych politiku, co by zrejme rado strilelo atomovky by se asi naslo vice. Proto jsem rad ze tu zadne jaderne zbrane nemame a doufam ze to tak hoooodne dlouho zustane.

Čumsem

Tak psychouš Trump může být v druhém o dost horší než v tom prvním, už protože bude o cca 10 let starší, naprosto nevyzpytatelný… Mačkání červených tlačítek bych se až tak nebál (to není zase tak jednoduché a jeden psychopat nukleární armagedon nespustí), nicméně jestli chce Trump s Putlerem upéct nějaký ten Mnichov 2.0, tak se máme na co těšit…

Fantom

Tak kdyby byl Putin opravdu Putler, tak už máme dávno jadernou válku za sebou. Je potřeba taky zapojit vlastní hlavu a ne jen slepě věřit médiím, která protěžují Kamalu a dříve Bidena, stejně jako v dřívějších volbách Hillary.
Putin jistě není Hitler a možná opravdu velký problém nastane teprve tehdy až skončí jeho vláda a nastane boj o moc.
Západ/USA s Putinem samozřejmě jedná celou dobu válka neválka a dost pravděpodobně dojdou k nějakému urovnání. Prostě ho zkusili svrhnout a nevyšlo to. Možná to zkusí znovu a uvidí se. Hlavní potíž je ale v tom, že i když se jim vůdce podaří svrhnout, tak další vývoj nemusí být zrovna příznivý, viz Irák, Afghánistán, Libye, Egypt.
Byznys je to hlavní, a USA po válce jistě využijí výhodných obchodních příležitostí v Rusku i na Ukrajině. Zatím se musí spokojit jen se zbrojařským byznysem, který se ale určitým zájmovým kruhům také dost hodí.
Vše je o moci a o penězích a nikdy to nebylo jinak.

Marek

Trump rozhodně nevyhraje. BTC půjde pod 40K do konce října.

spot_img