Zatímco bitcoin stabilně setrvává na cenách blízko 80 000 dolarů, akciový trh zaznamenal 4 klesající týdny v řadě. Což je naprosto tragické a dynamika poklesu budí oprávněně obavy.
Někdo by mohl říct, že se bitcoin pěkně drží, ale faktem je, že na kryptoměnovém trhu akorát pokles začal o něco dříve. Bitcoin začal klesat již v polovině ledna a po low ztratil skoro 30 %. Jak často opakuji, bitcoin je jako kanárek v dole. Jde k zemi jako první. Alespoň většinou.
Právě kvůli tomu střemhlavému poklesu na bitcoinu jsem předpokládal, že něco podobného asi přijde i na akciové trhy. Což se i uskutečnilo.
Hlavní akciové indexy ztratily více jak 10 % ze své hodnoty. Technologický index Nasdaq přes 14 %, zatímco S&P 500 přes 10 %. Index pro malé a střední podniky, Russel 2000, přišel dokonce o téměř 20 % své hodnoty.
Jde o poměrně velké ztráty. Ale na druhou stranu, takových propadů bylo hodně a stejně se pak pokračovalo v růstu. Nejde proto příliš o hloubku poklesu, ale o dynamiku poklesu.
Tomáš Vranka: Skvělé výsledky big tech, proč být defenzivní?
Akciové trhy hodně zlevnily, ale pořád jsou drahé
Goldman Sachs čerstvě snížil odhad růstu pro EPS indexu S&P 500 z 9 % na 7 %, což upřímně nikoho moc nepřekvapilo. Vzhledem k nedávnému obratu nálady na trzích, kdy se investoři z extrémně optimistických očekávání najednou přepnuli do módu lehké deprese, se něco podobného prostě čekalo.
Navíc, valuace na trhu stále nejsou nijak nízké, protože forwardové price to earnings (P/E) s 20 body aktuálně sedí na 66. percentilu historických hodnot. Jinými slovy, dvě třetiny času bývá americký akciový trh levnější než právě nyní.
Když se na to podíváme trochu pragmaticky, znamená to jediné. Prostor pro výraznější pokles cen akcií tady stále je. Upřímně by mě proto vůbec nepřekvapilo, kdyby trhy absolvovaly ještě druhou jízdu dolů.
Už teď jde znát, že sentiment je výrazně opatrnější. Osobně si proto myslím, že k tomu, aby valuace opravdu klesly na atraktivnější úrovně, je potřeba další pročištění trhu. Aktuálně tak investoři možná zbytečně brzy loví „slevy“, které ve skutečnosti vůbec slevami být nemusí.
Poslední pokles akciového trhu se se svou hloubkou až tolik nevymyká, protože mediánový drawdown indexu S&P 500 za posledních 40 let je zhruba kolem 10 %. Což mimochodem odpovídá současné ztrátě od ATH. Samotný problém ale nespočívá ve velikosti poklesu, nýbrž v jeho rychlosti a dynamice. Kurzový pád totiž proběhl až nezvykle agresivně, což značí, že se na trzích dramaticky změnila očekávání ohledně stavu reálné ekonomiky a s tím související budoucí ziskovosti firem.
Zjednodušeně řečeno, investoři možná začali ve velkém zohledňovat možnost ekonomické recese, která se logicky negativně propisuje do očekávaných earnings. Když totiž začne ekonomika zpomalovat, ziskové marže se smrsknou a celkové výsledky jdou dolů.
To se následně projeví i v cenách akcií, kde investoři snižují svou ochotu platit vysoké valuace. Zatím jde však jen o rychlé započítávání rizika, které se ještě nemusí nutně stát realitou. Jestli reálná ekonomika udrží solidní tempo a vyhneme se recesi, celkový akciový trh tohle drama vstřebá a pravděpodobně se relativně rychle vrátíme zpátky na původní kurzy.
Bitcoin konsoliduje kolem 80 000 dolarů
Narazil jsem na to, jak bitcoin mnozí chválí za aktuální stabilitu. Zatímco akciové trhy se v posledních týdnech rychle valily dolů, bitcoin kurzově víceméně setrvával na těch stejných úrovních. Vtip je ovšem v tom, že kurz bitcoinu šel dolů už měsíc před akciovým trhem. Pokles začal 20. ledna. Tedy dávno předtím, než vytvořil vrchol americký akciový trh.
Bohužel trh s bitcoinem nám neposkytuje žádné technické signály. Možná lze v té nynější konsolidaci spatřovat medvědí vlajku, rostoucí klín, tedy medvědí patterny. V každém případě je trh bez jakékoliv snahy protlačit cenu zase zpátky nahoru. Jenom se vyčkává, na čemž se blbě staví.
Závěrem: Investoři propisují zpomalení reálné ekonomiky
Myslím si, že náhlý obrat ve vývoji na akciových trzích a bitcoinu jenom zrcadlí změnu v očekávání investorů ohledně reálné ekonomiky. Tím neříkám, že trhy vidí ekonomickou recesi. Kdyby ano, šly bychom dolů volným pádem.
Spíše jde o přecenění původních očekávání, kdy se počítalo s mnohem větším růstem, který asi nenastane. Tudíž v těch posledních propadech není nutné sledovat cokoliv tragického.
Přecenění to bylo sice rychlé, což oprávněné budí obavy a motivuje k opatrnosti, ale nejde o signál k medvědímu trhu.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Bitcoin je zatiaľ pod ochrannými krídlami…
Prečo chcú Elon Musk a Trump vykonať audit zlata z Fort Knox? – Armádny magazín
Milý Jardo. Mám velmi rád tvá videa, mnohé jsi nám osvětlil a za to ti všichni děkujeme. Ale je to trochu jako vlk se nažral a Jarda se směje?? „Nasdaq přes 14 %, zatímco S&P 500 přes 10 %. Index pro malé a střední podniky, Russel 2000, přišel dokonce o téměř 20 % své hodnoty. Obecné informace super, děkujeme, ALE konkrétní zajímavé tituly (především ty rizikové či potenciálně slibné které poletí v následujících letech do nebes či do vesmíru; a nebo jen spekulativní na / pro tento moment) si nechává Jarda pro sebe. Vždy. Což chápu, proč by se o to dělil s každým. Nicméně potom to celé tady je JEN o shrnutí nejdůležitějších událostí za den, týden, měsíc, a to si můžu shrnout sám z jiných či oficiálních kanálů. To je asi 80% tvého výstupu. A dobře, ten zbytek jsou tvé úvahy, postřehy a vysvětlení proč. Což je fajn, ale bez toho závěru, kam se kouknout, co koupit, nebo kdy koupit a kdy prodat, kolik a za kolik apod. Je to vše celé k ničemu. To je jako jít do kina na film a závěrečných deset minut, kdy se má zjistit kdo je lupič, tak film ukončit a všechny poslat domů. To je pak zbytečné na takový film chodit. Nic ti to nedá a vlastně vezme, protože pak si lámeš hlavu s tím kdo je lupič.Takže rady bez rady?