Akcie Tesly nabízí příležitost svézt se na pozitivní vlně

5
(4)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Kdo si koupí akcii Tesly, toho v každém případě nečeká klidné spaní. Její cena i obliba je jak na houpačce. Šéf Tesly Elon Musk budí silné emoce, od zbožňování až po nenávist. Jeho společnost patřila dlouhá léta mezi zabijáky shortařů, kteří ji považovali za technologickou bublinu a Muska za tlučhubu. Avšak mnoho lidí včetně slavného Michaela Burryho si na této akcii vylámalo zuby. Musk se stal jedním z nejbohatších mužů světa. Jenomže tuto pohádku překazil rok 2022, kdy se v důsledku zvedání sazeb Tesle nedařilo a odepsala přes 60 %. Zveřejnění výsledků za poslední loňské čtvrtletí mělo rozhodnout o osudu akcií Tesly pro rok 2023.

Výsledky 4Q 2022 a výhled do budoucnosti

Tvrdá čísla dala Tesle za pravdu. I ve složité době, kterou právě procházíme, zažila růst. Tržby meziročně stouply o solidních 33 % a zisk na jednu akcii se za rok zvedl z 0,68 na 1,07 dolaru. Růst fundamentálních čísel je pro mě rozhodující, proč si vybrat akcii Tesly jako příležitost vést se na pozitivní vlně trhu. Je možné a dokonce velmi pravděpodobné, že Tesla je nadhodnocená akcie. Její P/E ukazatel se nyní pohybuje na 50, což je pořád hodně na to, abychom ji kupovali jako hodnotovou investici. To však nemusí nic znamenat, pokud si Tesla udrží i nadále růstovou tendenci. Musk vyhlásil na letošní rok jako svůj cíl 2 miliony vyrobených elektroaut. Ten by se mohl naplnit jen při silné souhře všech okolností.

Když se podíváme na počty vyrobených vozů, vidíme, že v roce 2021 jich Tesla měla 936 172 a následující rok 1 313 581, což představuje 40% nárůst. Pokud by Muskův letošní plán vyšel, aut by přibylo víc než v roce 2022. To se asi jen tak nestane. Realističtější odhad mluví o tom, že by Tesla mohla vyrobit okolo 1 800 000 vozů. I to představuje silný roční nárůst. Pro představu uveďme, že největší světové automobilky jako Volkswagen nebo Toyota produkují ročně okolo 9 milionů aut. Musk má ještě co dohánět. Na druhou stranu roční produkce elektroaut je například u Volkswagenu jen asi půl milionu. Tesla si tedy ve svém segmentu drží prvenství.

Tesla a lithium

Dobré přijetí výsledků v podstatě zachránilo celý trh. Akcie Tesly vystřelily a i přes obavy, co udělá Fed, zabránily tomu, aby se trhy před zasedáním Fedu propadly. Dobré výsledky Tesly a Muskovo prohlášení, že dnes existuje prakticky nekonečná poptávka po lithiu, pomohly těžařskému a zpracovatelskému průmyslu tohoto vzácného kovu. Můžeme jít ve spekulacích ještě dál. Musk vyznává ve svém byznysu schopnost vytvářet synergie. Nepřekvapilo by mě, kdyby Tesla v budoucích měsících či letech koupila těžařskou společnost nebo lithiové doly.

Kam se podívá akcie Tesly

Akcie Tesly dodaly energii celému trhu. A to je velmi důležité. Pokud dnes chcete surfovat na volatilních vlnách akciových trhů, nemusíte kupovat balíky akcií, ale stačí vám k tomu právě jen Tesla. Všechna současná hlavní témata jako měnová politika, inflace, trh práce nebo Čína budou mít na její akcie obrovský vliv. Jsou-li predikce světového měnového fondu správné, má nás čekat růst čínského HDP na úroveň 5,2 %. Prodeje elektroaut Tesly v Číně by tak měly explodovat. Právě čínský trh s elektromobily bude pro dosažení Muskova dvoumilionového cíle klíčový. Jen v této zemi by se mohl prodat až jeden milion aut Tesly.

Vývoj akcií Tesly za předchozí tři měsíce. Růstová tendence jak z učebnice. Růst je tak rychlý, že akcie se nezastavila ani na předchozí rezistenci 192 dolarů.

Díky dobrému objemu a zájmu investorů i médií představují akcie Tesly dobrou příležitost naučit se technickou analýzu. Tesla je jasně v růstovém módu. První rezistence bude psychologická hranice 200 dolarů a následně pak 230 dolarů. Pokud nedojde k radikální proměně sentimentu na trhu, je cesta k 300 dolarům otevřená.

Závěr: Proč si hrát s akcií Tesly

Akcie Tesly je silně volatilní. Kdo si ji koupí, měl by tomuto riziku přizpůsobit velikost pozice. To je velmi důležité, protože ačkoliv akcie od začátku roku stoupla o desítky procent, nic nezaručuje, že tento trend bude pokračovat. Naopak se může velmi rychle obrátit. Vložit všechny našetřené peníze do nákupu akcií Tesly není investování, ale gamblerství.

I kdyby se vám obchody na Tesle nepodařily a vy jste skončili ve ztrátě, můžete tuto akcii držet dlouhodobě. Musk několikrát ukázal, že Teslu je vždy předčasné odepisovat. V časovém horizontu pěti let si udrží výsadní postavení. Jelikož rozšíření elektroautomobilismu je dnes v zájmu vládnoucích elit, tento trh poroste.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

kde jste byli kdyz byla za 100 , naskakovat nyni je uz risiko, ono se totiz nic moc nezmenilo a cinska konkurece bude cim dal agresivnejsi

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

I těch 100 je moc. Současná tržní kapitalizace by měla odpovídat minimálně desetinásobné vysoce ziskové produkci. Zatím je to stále MEME akcie, ale až vyprchá MEME efekt, cena se sesype a to klidně řádově.

spot_img