A co když bitcoin skutečně selže…?

4.5
(8)

Bitcoin od svého uvedení na trh v roce 2009 změnil svět, ale ne všichni tuto kryptoměnu a to, co nabízí, podporují. Za dobu své existence už zažila spoustu nekrologů a žalozpěvů, ale co by se stalo, pokud by aktivum skutečně selhalo?

Konec bitcoinu – jaké by byly dopady?

Max Gagliardi, spoluzakladatel společnosti Ancova, která se zabývá těžbou bitcoinů, se na Twitteru podělil o své myšlenky, jaké dopady by měl pád bitcoinu. Identifikoval několik klíčových oblastí, pro které by případný pád sítě mohl znamenat značné riziko. Své pojednání začal tvrzením, že “pokud bitcoin selže, selže i soukromí”, protože jednotlivci již nebudou moci posílat peníze bez zásahu zprostředkovatelů.

Gagliardi říká, že smrt bitcoinu by byla výhrou cenzury. Tento argument se opírá o růst cenzury v médiích, ale jak všichni víme, tak samotná povaha bitcoinu jeho cenzuru naopak znemožňuje. Analytik tvrdí, že v případě krachu BTC budou největšími vítězi vlády a centrální banky, protože mají schopnost tisknout neomezené množství peněz.

“Nikdo by neměl mít moc nafouknout hodnotu. Nastavená nabídka Bitcoinu na 21 milionů mincí to napravuje”

Zdůvodňuje to tím, že bitcoin je jediná skutečně objektivní a transparentní věc, a pokud selže, mohli bychom přijít o objektivní pravdu. Gagliardi byl důrazný ve svém tvrzení, že svoboda projevu je úzce spojena s bitcoinem a jako nejzákladnější z lidských práv by se mohla se smrtí bitcoinu ocitnout v dosti nejistých vodách.

V průběhu let se bitcoin navíc snaží o přechod na obnovitelné a čistší formy energie. Gagliardi tvrdí, že síť zpeněžuje plýtvání energií, což se projevuje třeba v rostoucím počtu těžařů využívajících pro svou činnost jinak nevyužívaný spalovaný plyn.

Jeho vlákno na Twitteru také naznačuje, že i samotný kapitalismus je pádem bitcoinu značně ohrožen, protože “síť představuje ducha kapitalismu spoutaného v kódu”.

Může bitcoin selhat?

Z povahy bitcoinu je téměř nemožné, aby síť zanikla, a to kvůli decentralizované povaze jejího fungování a konsensuálnímu mechanismu Proof-of-Work. Vzhledem k tomu, že hashovací rychlosti dosahují rekordních hodnot 190,71 EH/s, je šance na 51% útok na síť stále menší. Síť v minulosti přežila brutální zásah čínských úřadů, který snížil její hash rate o více než polovinu, ale úspěšně se z něj zotavila.

Podle Kerryho Killingera však “nic není tak velké, aby to nemohlo selhat”, a v srdcích části uživatelů přetrvávají obavy. Potenciálními úskalími by mohla být přílišná regulace odvětví kryptoměn nebo koordinovaná snaha globálních centrálních bank potlačit růst tohoto odvětví.

Možností zůstává i vzpoura těžařů kryptoměn, jejichž tajná dohoda s cílem dosáhnout 51% kontroly by se mohla stát pro bitcoinovou síť osudnou. Další hrozbou, která by mohla vést k zániku aktiva, by mohla všeobecná apatie jednotlivců a institucí k nákupu bitcoinů. Tento scénář by mohl nastat v případě, že by cena aktiva klesla na katastrofální minima a vymazala tak miliardy z portfolií investorů.

Závěr

Samotný závěr nechávám dnes na Gagliardi, který to shrnul slovy:

“Bitcoin je příliš důležitý na to, aby selhal. Pokud si ceníte svobody, transparentnosti a pravdy, pak byste měli chtít, aby Bitcoin uspěl.”

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

První vlaštovka bearmarketu?

Další hrozbou, která by mohla vést k zániku aktiva, by mohla všeobecná apatie jednotlivců a institucí k nákupu bitcoinů. Tento scénář by mohl nastat v případě, že by cena aktiva klesla na katastrofální minima a vymazala tak miliardy z portfolií investorů.”

Naprosto přesné. Bohatě postačí trvalá ztráta ceny, která povede k poklesu poptávky (zde pravý opak oproti trhům běžných aktiv, kde pokles ceny znamená zvýšení poptávky) a dále až ke ztrátě důvěry. Začarovaný kruh (rostoucí cena=rostoucí poptávka), který fungoval báječné při astronomickém růstu ceny, nyní hrozí, že se kruh roztočí na opačnou stranu.

“Bitcoin je příliš důležitý na to, aby selhal. Pokud si ceníte svobody, transparentnosti a pravdy, pak byste měli chtít, aby Bitcoin uspěl.”

Bitcoin není anonymní a dají se označit jednotlivé adresy a transakce spojené s touto adresou může vláda nebo jiná autorita označit za nelegální a tuto adresu odříznout od reálného světa. Pokud si ceníte svobody (ne transparentnosti) potom dejte přednost privátním mincím. XMR 🙂

E15

A pokud si ceníte obojího, tak dnes (nebo včera? ani nevím) bylo spuštěno Mimblewimble (jen takové malé shitcoinové, pardon litecoinové okénko). ;-))

Fantom

Já vím, ale díky za info. Tu jejich snahu o implementaci MW jsem sledoval od počátku. Jestli jsem to tehdy dobře pochopil, tak to snad dělal jen 1 člověk David Burkett, ale asi měl i nějaké spolupracovníky, pochybuji že by to zvládl sám. Přiznám se, že LTC stále sleduji, ale nevím jestli ještě vstoupím. Zkusím si zjistit, jak MW přesně na LTC bude fungovat. Aby to nebylo podobné jako u DASH a ZEC – jsou poloprivátní a problém je v tom, že “volitelné privátní transakce” téměř nikdo nevyužívá a potom je to malé množství “privátních transakcí” dohledatelné neboť se nemá jak dostatečně “zamíchat”. Alespoň takhle amatérsky jsem to pochopil. To u XMR není možné. Jestli tím “CENÍTE OBOJÍHO” máte na mysli “volitelnou privátnost” tak tohle je její problém – není vlastně dostatečně privátní. Snad to bude u LTC jinak. Kdo ví, uvítám další info 🙂

spot_img