5 zábavných faktů o školách – je instituciální vzdělání opravdu tak přínosné?

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Cardano může být brzy podporováno na Trezoru a Ledgeru • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin propadá ke 30 000 USD • Rotschildové investují do Grayscale Bitcoin fondu • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulých 24 hodin v kryptosvětě. TRHY Po dalším falešném pokusu...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Vzdělání lze právem považovat za jednu z forem bohatství, o tom jistě nikdo z vás nepochybuje. Nicméně, v institucích to často vypadá trochu jinak. Škola především plní normy. Neusiluje o rozvoj přirozeného potenciálu a nadání. V tomto odpočinkovém článku se nám podařilo uskutečnit takřka nadlidský úkol – najít na škole něco zábavného.

5 zábavných pravd o školním vzdělání

1. Někdy vzdělanost neznamená moudrost

Ono se třeba řekne, že ten a ten je velmi vzdělaný člověk a jakoby samo sebou se očekává, že bude také moudrý. Jenže to tak vůbec být nemusí. Naše společnost se potýká s vážnými problémy a celá řada věcí nefunguje tak úplně, jak by měla. Nechce se mi to ani vyslovit (resp. vyťukat na klávesnici), ale někdy se důvod toho všeho zdá být poměrně jednoduchý. Víte, kam mířím?

2. Mít vědomosti neznamená, umět je použít

Zamysleme se na chvíli, jak vlastně funguje náš vzdělávací systém. Na co je kladen důraz? Zejména na základních školách se zdá být cosi nepěkně popleteného. Ale uvažte sami, zda je pouhé biflování nadměrného množství učiva tou skutečně správnou cestou ke vzdělání. Látky je tolik, že je prakticky nemožné se to všechno naučit, což je poněkud demotivující.

Nejhorší na tom však je, že v tom neustálém spěchu se tak trochu opomenul fakt, že předávané informace jsou de facto bezcenné, pokud je žák umí pouze zopakovat. Na co je potom jakákoli vědomost, jestliže její majitel neví, k čemu má sloužit, ba dokonce jí často ani pořádně nerozumí. Pravdou je, že skutečně zábavné, ale i přínosné,  je objevovat, nikoli jen opakovat a nemít na nic dalšího čas.

3. Školní vzdělání vyžaduje umět zapomínat

Tohle je tak zajímavé a obsáhlé téma, že by si zasloužilo samostatný článek. Kdo ze studentů by tohle neznal. Našprtáte se k prasknutí, u zkoušky se takzvaně „vylijete” a následně všechno nepotřebné vzdělání zase zapomenete. Vyznívá to až nepatřičně, ve skutečnosti je to však, navzdory možnému odporu některých učitelů, to nejlepší, co můžete udělat. Snažit se nic nezapomenout by bylo nejen nepřirozené, ale do jisté míry i nebezpečné.

Prostor, který nám poskytuje náš mozek, je nepochybně vzácný, a pokud si ho přeplníme, je potřeba uvolnit místo. Proto je potřeba umět zapomínat. Pokud jste v této disciplíně skutečným „mistrem,” tak po odchodu ze školy do měsíce zapomenete nejen co jste studovali, ale možná i jak se jmenujete.

4. Zaměstnavatelé začínají upřednostňovat schopnosti

Slovy Jaroslava Duška: „roky se učíte, abyste získali ten papír!” Konečně máte na vzdělání papír a pak tohle! Víte, že pro danou pozici je váš papír ten správný, tak proč to najednou nestačí? Najednou se vám může stát, že si váš budoucí zaměstnavatel váš papír ani neprohlédne, jako by ho vůbec nezajímal. Místo toho vás začne dotazovat a zkoušet, dá vám pár otázek a úkolů a pokud je nesplníte, tak máte smůlu.

Druhou možností je, že si vás nechá proklepnout profesionálním personalistou. Ten pravděpodobně vůbec nemá představu o tom, o jaké místo se jdete ucházet. Navíc se někdy zdá, že jsou tihle lidé tak trochu mimo, protože se vás můžou začít s plnou vážností ptát na velice neobvyklé otázky. Když se vás například zeptají, kolik tykadel má leguán nebo co umíte vytvořit s kyblíčkem a lopatkou na kamenité pláži, tak je vám jakékoli vzdělání prakticky k ničemu.

Mohlo by vás zajímat: Top 7 úspěšných osobností, které nedokončily školu

5. Když vám to nejde, vždy to můžete jít učit

Náš poslední zábavný fakt o vzdělání prosím berte s velkou nadsázkou. Nicméně.., je všeobecně známo, že učitelský plat zdaleka nepatří k nejvyšším. Z toho plyne, že pokud děláte učitele, tak jste se buď narodili s posláním učit, nebo vám zkrátka nezbyla jiná možnost.

Jak už bylo řečeno, jít učit bohužel zpravidla není zrovna lukrativní záležitost. To je ovšem spíš nešťastný fakt. Vždyť to jsou lidé, kteří mají obrovský vliv na příští generace a jistě by si zasloužili pořádné platy. Za těch pár korun to bohužel ti nejlepší moc dlouho dělat nebudou. Tudíž se pak nemůžeme příliš divit, že „když se něco neumí, tak se to učí.”

Závěr

Slovy pánů ze seriálu Top Gear, s touhle bombou se s vámi dnes loučíme. Ale to se samozřejmě týká pouze tohoto odpočinkového článku.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

15 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře