5 zábavných faktů o školách – je instituciální vzdělání opravdu tak přínosné?

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Vzdělání lze právem považovat za jednu z forem bohatství, o tom jistě nikdo z vás nepochybuje. Nicméně, v institucích to často vypadá trochu jinak. Škola především plní normy. Neusiluje o rozvoj přirozeného potenciálu a nadání. V tomto odpočinkovém článku se nám podařilo uskutečnit takřka nadlidský úkol – najít na škole něco zábavného.

5 zábavných pravd o školním vzdělání

1. Někdy vzdělanost neznamená moudrost

Ono se třeba řekne, že ten a ten je velmi vzdělaný člověk a jakoby samo sebou se očekává, že bude také moudrý. Jenže to tak vůbec být nemusí. Naše společnost se potýká s vážnými problémy a celá řada věcí nefunguje tak úplně, jak by měla. Nechce se mi to ani vyslovit (resp. vyťukat na klávesnici), ale někdy se důvod toho všeho zdá být poměrně jednoduchý. Víte, kam mířím?

2. Mít vědomosti neznamená, umět je použít

Zamysleme se na chvíli, jak vlastně funguje náš vzdělávací systém. Na co je kladen důraz? Zejména na základních školách se zdá být cosi nepěkně popleteného. Ale uvažte sami, zda je pouhé biflování nadměrného množství učiva tou skutečně správnou cestou ke vzdělání. Látky je tolik, že je prakticky nemožné se to všechno naučit, což je poněkud demotivující.

Nejhorší na tom však je, že v tom neustálém spěchu se tak trochu opomenul fakt, že předávané informace jsou de facto bezcenné, pokud je žák umí pouze zopakovat. Na co je potom jakákoli vědomost, jestliže její majitel neví, k čemu má sloužit, ba dokonce jí často ani pořádně nerozumí. Pravdou je, že skutečně zábavné, ale i přínosné,  je objevovat, nikoli jen opakovat a nemít na nic dalšího čas.

3. Školní vzdělání vyžaduje umět zapomínat

Tohle je tak zajímavé a obsáhlé téma, že by si zasloužilo samostatný článek. Kdo ze studentů by tohle neznal. Našprtáte se k prasknutí, u zkoušky se takzvaně „vylijete” a následně všechno nepotřebné vzdělání zase zapomenete. Vyznívá to až nepatřičně, ve skutečnosti je to však, navzdory možnému odporu některých učitelů, to nejlepší, co můžete udělat. Snažit se nic nezapomenout by bylo nejen nepřirozené, ale do jisté míry i nebezpečné.

Prostor, který nám poskytuje náš mozek, je nepochybně vzácný, a pokud si ho přeplníme, je potřeba uvolnit místo. Proto je potřeba umět zapomínat. Pokud jste v této disciplíně skutečným „mistrem,” tak po odchodu ze školy do měsíce zapomenete nejen co jste studovali, ale možná i jak se jmenujete.

4. Zaměstnavatelé začínají upřednostňovat schopnosti

Slovy Jaroslava Duška: „roky se učíte, abyste získali ten papír!” Konečně máte na vzdělání papír a pak tohle! Víte, že pro danou pozici je váš papír ten správný, tak proč to najednou nestačí? Najednou se vám může stát, že si váš budoucí zaměstnavatel váš papír ani neprohlédne, jako by ho vůbec nezajímal. Místo toho vás začne dotazovat a zkoušet, dá vám pár otázek a úkolů a pokud je nesplníte, tak máte smůlu.

Druhou možností je, že si vás nechá proklepnout profesionálním personalistou. Ten pravděpodobně vůbec nemá představu o tom, o jaké místo se jdete ucházet. Navíc se někdy zdá, že jsou tihle lidé tak trochu mimo, protože se vás můžou začít s plnou vážností ptát na velice neobvyklé otázky. Když se vás například zeptají, kolik tykadel má leguán nebo co umíte vytvořit s kyblíčkem a lopatkou na kamenité pláži, tak je vám jakékoli vzdělání prakticky k ničemu.

Mohlo by vás zajímat: Top 7 úspěšných osobností, které nedokončily školu

5. Když vám to nejde, vždy to můžete jít učit

Náš poslední zábavný fakt o vzdělání prosím berte s velkou nadsázkou. Nicméně.., je všeobecně známo, že učitelský plat zdaleka nepatří k nejvyšším. Z toho plyne, že pokud děláte učitele, tak jste se buď narodili s posláním učit, nebo vám zkrátka nezbyla jiná možnost.

Jak už bylo řečeno, jít učit bohužel zpravidla není zrovna lukrativní záležitost. To je ovšem spíš nešťastný fakt. Vždyť to jsou lidé, kteří mají obrovský vliv na příští generace a jistě by si zasloužili pořádné platy. Za těch pár korun to bohužel ti nejlepší moc dlouho dělat nebudou. Tudíž se pak nemůžeme příliš divit, že „když se něco neumí, tak se to učí.”

Závěr

Slovy pánů ze seriálu Top Gear, s touhle bombou se s vámi dnes loučíme. Ale to se samozřejmě týká pouze tohoto odpočinkového článku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
luanna

proto to v téhle zemi tak vypadá …

ppetr1

pokud politici pochopi body 1 a 2 tak to bude super – zbytek uz chapat nemusi.nedokazi ani vest zemi k vyrovnanemu rozpoctu.zrejme ziji politici jen a zasadne ve svych rodinach ve schodkovem rozpoctu – znate politiky kteri by oznamili bankrot v rodine mimo Ransdorfa – tomu komunisti museli zaplatit pohreb.cely svuj plat odevzdaval strane i z EU a chodil si pro davky v EU :-)) – rodina na pohreb nemela prostredky.
je ta politika normalni ?? – stat je a vzdy bude nejhorsim hospodarem – vzdy byla (upozornuji vsude na zemi) a vzdy bude a kdo za to muze ??? obcan urcite ne.

tepr

Jdi s tou politikou do ř*ti…

47ucitel47

Velmi zábavný článek. Opravdu jsem se u něj pobavil. Není nic jednoduššího, pane redaktore, než vstoupit do učitelských řad a všem těm “neumětelům” ukázat, jak se to má správně dělat. Školství trpí dlouhodobým podstavem a takového odborníka jako jste vy, jistě každá škola přijme do svých řad všemi deseti…

47ucitel47

Ano, máte úplnou pravdu. Článek splnil svůj účel dokonale. Naplno prokázal, že jste pěkný vůl. Navíc korunovaný.

pietro

Pane učiteli 47, říká Vám něco pojem “krytické myšlení”?

47ucitel47

Co to je kritické myšlení, vím. Jediné co nemám rád je zobecňování. Špatná zkušenost s jedním učitelem = všichni učitelé jsou voli. A v tomto stylu pan autor píše svůj článek. Je to stejné, jako kdybych řekl, že všichni, co mají nick pietro jsou idioti.

47ucitel47

A když už jsme u toho školství, pane Pietro, tak ve slově krYYYtické píšeme měkké iii…Bohužel musím konstatovat, že vám škola chybí jako sůl.

pietro

Děkuji za opravu “kritického”. Do školy jsem fakt chodil, ale čeština mě nikdy moc nebrala. 🙂 Nicméně k věci. Mě tedy článek autora vůbec nevyznívá tak jak to popisujete vy. Naopak zde vidím obdiv lidí, kteří toto povolání mají jako poslání, přes všeobecně známé mizerné ohodnocení. Nechci se Vás dotknout, ale Vaše reakce spíše napovídá něco o Vás. Navíc, autor má, co týče stávajícího systému školství v mnohém pravdu. Nepřemýšlel jse o tom nikdy jako učitel?

47ucitel47

“Na co je kladen důraz? Zejména na základních školách se zdá být cosi nepěkně popleteného. Ale uvažte sami, zda je pouhé biflování nadměrného množství učiva tou skutečně správnou cestou ke vzdělání. Látky je tolik, že je prakticky nemožné se to všechno naučit, což je poněkud demotivující.”
„když se něco neumí, tak se to učí.”

Ano, skutečně máte pravdu. Je to oslava lidí, kteří tuto práci dělají…
Pokud máte představu, že učitel stojí na samém vrcholu školského systému, tak máte představu špatnou. Je tomu právě naopak – učitel je na samém dně. Ti, co o školství rozhodují, a co určují jeho směr, sedí úplně někde jinde. Učitel je pouhý vykonavatel jejich vůle. Jestli vám něco říká RVP, o čemž pochybuji, tak víte o čem mluvím. Házet odpovědnost na školy a učitele je holý alibismus.
Na další komentáře už reagovat nebudu, protože to nemá absolutně smysl a je to ztráta času. Navíc jsou toto stránky o kryptoměnách a tento článek sem jednoduše nepatří. Pokud má autor ambici věnovat se školství a jeho problematice, odkazuji např. na časopis Učitelské noviny. Tam může své myšlenky předložit široké učitelské obci…

astronaut

Pane všeználku a moralisto, vy jste byl naposledy na půdě školy jako žák před mnoha a mnoha lety. O situaci ve školství nevíte zhola nic a tuto situaci posuzujete pouze podle toho, co vidíte u svých dětí. A protože se vaše děti učí vše zpaměti, tak jsou všichni učitelé ti špatní, protože to logicky platí i u nich…
A když pak bude chtít vaše dítko jít na střední školu, tak zase budete plakat, že se tam nedostalo, protože nic neumí. Protože právě střední školy vyžadují znalosti z matematiky, českého jazyka, cizího jazyka a všeobecného rozhledu. A ten špatný bude zase učitel. Chyba není v učiteli, ale v celém systému, který si tu naši páni zavedli…
A proto se napřed musí něco změnit nahoře, aby se mohlo něco změnit v suterénu. Je smutné, že takové základní věci nechápete, ale je to bohužel tak…

pietro

To astronaut: Článek vůbec není o hledání chyb na učitelích. Kde jsi to proboha vyčetl. Je mj. právě o chybně nastaveném systému školství, jak ve způsobu výuky tak v ohodnocení učitelů. Něco o tom vím, několik učitelů mám mezi svými přáteli. Pokud se někdo najde v tom, že tuto práci dělá, protože mu nic jiného nezbývá, je to jeho problém.. Jasná věc je, že pokud jsou učitelé špatně ohodnoceni, kvalitní lidi se tam hrnout nebudou.

astronaut

To jsou teda bláboly. Větší hovadinu jsem v životě nečetl.

spot_img