29.3.2023 Tržní přehled BTC a SPX – Zpomalení ekonomik a další výstražné signály!

4.1
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, bitcoinu a dalších kryptoměn. Bitcoin dnes nadále roste a pokouší se překonat rezistenci nad hladinou 28 000 USD. Z akciového trhu nadále chodí negativní zprávy a index S&P 500 se drží kolem hladiny 3950 bodů. Přijde tento týden výraznější pohyb v reakci na makro data?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin včera znovu lehce rostl, dnes se pohybuje kolem 28 350 USD a možná znovu otestuje rezistenci, která může rozhodnout o začátku Bull marketu (28 600 – 31 000 USD). Altcoiny převážné rostou v nižších desítkách procent. Všechny kryptoměny lehce rostou navzdory negativním zprávám o vyšetřování Binance za potenciální obcházení zákonu v USA od CFTC. Na druhé straně mohou cenu bitcoinu nahoru držet pozitivní zprávy od Microstrategy.

Makro kalendář a projevy centrálních bankéřů

Tento týden zatím získáváme smíšená data z trhu. Včera se objevily pozitivní výhledy o rostoucích zásobách v maloobchodu. Na druhé straně americké nemovitosti klesají už jedenáct měsíců v řadě. Nejpravděpodobnější vysvětlení je rostoucí úroková míra na hypotékách, která v kombinaci s rostoucími výdaji (inflací) a stagnujícími výdělky nepřejí rozpočtům běžných domácností.

Mezi další negativní zprávy patří nadále klesající Dallaský a Richmondský Fed Index, které už několik měsíců v řadě klesají v sektoru služeb a výroby.

Dnes ráno získáváme nová data z Británie, kde nadále klesá zájem o retailové hypotéky téměř o třetinu meziměsíčně. Důvod může být zpřísňování hypotečních podmínek pro retail a drobné podniky, zároveň nárůst úrokových sazeb. Vypadá to, že po Americe se slušným tempem zpomaluje i britská a evropská ekonomika.

Dolarový index a ekonomické ukazatele z US

Dolarový index dále klesá, dnes dosahuje hladiny kolem 102,43 bodů. Nejbližší supportní hladina je kolem 101,9-100,8 bodů. Na čtyřhodinovém grafu se už začíná objevovat konvergence indikátorů RSI a MACD. dočkáme se brzy rychlé otočky, nebo se investoři budou ve velkém zbavovat amerického dolaru a vyberou si jiné zajímavější aktiva jako zlato a bitcoin pro ochranu prostředků?

Indikátory RSI a MACD už signalizují lehké konvergence na čtyřhodinovém a denním grafu, je nutné je dále sledovat. Impulsem pro otočení trendu a růst by mohli být nové negativní zprávy z americké ekonomiky.

Negativním impulsem pro americkou ekonomiku a akciový trh by mohlo být aktuální utahování standardů a podmínek pro komerční a průmyslové půjčky. Hlavně menší banky s horším manažmentem rizika si po krachu několika konkurentů pokoušejí zabezpečit svoji pozici a snížit expozici vůči nespolehlivým klientům s problémy splácet závazky.

Dostat se k hypotéce / půjčce začíná být stále těžší. Historicky se tento indikátor za posledních 30 let ukázal jako 100% spolehlivý ukazatel recese. Bude to tentokrát jiné?

Další znepokojivé indikátory, které je nutno sledovat, jsou kreditní spready. Ty aktuálně rostou na historická maxima z hypoteční krize 2008-2009. Nacházíme se už nad úrovní z nedávné pandemie. Americké korporátní pojištění proti krachu se stává čím dál dražší.

Americká centrální banka Fed a její členové sledují indikátor nazvaný “Fed financial stress index” resp. VIX. Obdobně se tento indikátor začíná dostávat nad dlouhodobý průměr. Je potřeba ho zařadit na seznam.

Aby toho nebylo málo, v posledních týdnech se začíná objevovat ve zprávách slovo o propouštění a snížení pracovní síly. Od března 2020 se otáčí trend a společnosti propouštějí namísto náboru nových zaměstnanců.

Akciový index S&P 500 a stav trhu

Akciový index S&P 500 včera uzavřel na hladině 3971 bodů a tento týden se tak zatím drží na stejné úrovni. Dnes v pre-marketu se pokouší dostat těsně pod hladinu 4000 bodů. Tam se nachází dlouhodobý klouzavý průměr a rezistence EMA 200 na denním grafu. Několik posledních týdnu se akciový index S&P 500 drží právě kolem této hladiny. Je dost možné, že než se objeví potvrzené negativní zprávy z trhu půjde index do strany a bude vyčkávat (bitcoin obdobně).

V pondělí jsme si ukázali podobnost grafu z obdobím těsně před posledními třemi propady trhu (bear market) v letech 1973 / 2002 / 2008. Projevy centrálních bankéřů a zástupců Fedu jsou plné pochybností. Akciový trh (a investoři) spekulují o růstu, avšak nadále zůstává velké množství neznámých proměnných, které mohou trhy stáhnout dolů jedinou negativní událostí. Je na místě být opatrný a vyčkávat.

Aktuálně se už objevuje pár zajímavých příležitostí na akciovém trhu, je nutné však zakomponovat vhodnou strategii a vybírat jednotlivé společnosti, které dokážou profitovat i navzdory možné recesi (dostatečná konkurenční výhoda a přenos inflace do ceny na zákazníka).

Dle price action se index jen tak-tak drží nad dlouhodobou klesající linii a supportem v podobně 3900 bodů. Indikátory RSI a MACD jsou na denním grafu spíše neutrální. V tuto chvílí je nutno přihlížet na fundamentální makro zprávy (které se v rámci psychologie trhu propíšou do nálady investorů a samotné price action).

Osobně se přikláním spíše ke poklesové variantě v nejbližších týdnech až měsících. Proto vyčkávám a věnuji čas hledáním zajímavých společností s výhledem na nejbližších 10-15 let. Obdobně to platí i pro kryptoměny.

Bitcoin a altcoiny

Bitcoin dnes roste a dosahuje hladiny 28 350 USD. Za poslední den si připsal 6% růst. Tím pádem testuje aktuálně nejsilnější rezistenční pásmo (28 600 – 31 000 USD). Proražení pásma nahoru by molo znamenat potvrzení Bull marketu a růst až 37 500 USD.

V této rezistenční zóně se nachází velké množství likvidity. Investoři, kteří nastupovali na ještě vyšších hladinách, rádi podají bez ztráty nebo s lehkou ztrátou v této nejisté ekonomické situaci.

Indikátory RSI a MACD na denním grafu divergují, tzn. naznačují možné otočení krátkodobého růstového trendu a pokles minimálně k hladině 25 000 USD. Pro tuto variantu aktuálně nahrává i FUD ohledně vyšetřování burzy Binance. Je možné, že velryby vezmou zisk a pokusí se bitcoin stlačit zpátky dolů pro reakumulaci?

Rozhodnutí, zda v současné době prodat, je na každém z vás. Zajímalo by mě, co si v této situaci myslíte. Napište nám prosím v komentáři váš názor. Bude bitcoin pokračovat v růstu s výhledem dalšího halvingu nebo ho negativní zprávy a možný pokles akciových trhů stáhne dolů?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Bude bitcoin růst? – dobrá otázka. Mám z toho pocit, že doteď byl vlastně docela hodně podhodnocený a nyní hledá určitou stabilní hladinu, která by odrážela jeho skutečnou cenu. Až jí najde, bude se pravděpodobně delší dobu, možná rok, kolem této cenové hladiny pohybovat. Ale jestli to bude 30, 35 nebo 40, to nejsem s to odhadnout.

Fantom

Já si myslím že tu máme krátkodobé FOMO v současném střednědobém rostoucím trendu. Vaše uvedené hodnoty, všechny nad aktuální cenou s přihlédnutím k silné rezistenci na 30k se současným tržním optimismem korespondují. Věřím že je možné se na tyto ceny dostat, ale pochybuji že je BTC udrží. Uvidíme co udělá blížící se halving, ale já bych si tipnul že cena BTC bude na konci roku níže než dnes. A ještě si dovolím otázku pro všechny do diskuse. Myslíte si že 12k je úplně ze hry? Never ever?

an onym

Proč by 12k mělo být ze hry? Možný je i pád hluboko pod 1k.

Fantom

Díky za reakci. Tohle si já myslím taky. Jen mne zajímalo, jaká je obecná nálada mezi čtenáři. Sílí vlna optimismu a startuje nové FOMO. Něco jako v loňském roce, když byly reakce typu: “pod 40k se už nepodíváme”, případně “pod 30k jen knotem na velmi krátkou dobu”. Odpovídá tomu totiž i původní příspěvek, který všechny odhadované budoucí hodnoty kde by se mohl BTC v nedaleké budoucnosti zdržovat optimisticky umisťuje nad současnou hodnotu.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Už motivace těch, co letos prodávali za 15,5k, je stěží pochopitelná, takže najít holotu, co prodá za 12k bude leště těžší, to už bude chtít pořádné vyděšení. Snad padne Binance nebo alespoň Tether :-D. Blouznění o 1k je pak úplně mimo. Stačí se podívat, jaké má většina hodlerů nákupky. BTC není ojetý auto, aby se ho někdo potřeboval zbavit bez ohledu na cenu…

Fantom

Na 12k budou prodávat právě ti co nyní nakupují 😀

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

On bude někdo prodávat za 1k? Leda v tvých vlhkých snech on anyme ;-).

Fantom

Vlhké sny si pamatuji z loňska. Prý nikdy pod 40k, 30k a pod 20k je můj vlhký sen 😁. Pořád je tu slušná pravděpodobnost že BTC neuspěje a půjde na 0. Tedy pod 1k.

Jack

Dovedu si predstavit 12k, kdyby padla Binance, ale to by nebyla cerna labut, spis mamut.😃Ale i tak by to bylo jen na skok a pak zpet pres 20. Podle me jsou ted vsichni bullish, takze to tradicne zhyne na 30-32. Budeme se ted placat pul roku nekde mezi 20-30, jak psal AjRep, tak nejak to bude trhem ocenene. Mozna ale ve svetle makroekonomiky i bohaty retail, ktery daval v minulosti tradicne ruce od krypta pryc ted proste neodola, naskoci a pujdeme to the moon. Ja si zatim swinguju pri prvnim testu horni hranice prodavam, na testu spodni nakupuju, takze klidne at se BTC placa mezi 20-30 na altech se z toho da delat dokola pekny zisk, kdyz clovek neni nenazranej.😉 Jak ale prolomime 30-32 a projde to 2 retesty, tak pro me je to bullmarket, stahuju se z burzy a uziju si, ze to nemusim minimalne do halvingu hlidat.👍

Poslední editace 1 rok před přes Jack
Kycok

Ochutnávka 15k šla ruku v ruce s FTX + pád Terra + obavy ze sazeb ale moonboys využívají situace kdy SAPko drží nad 3800, víme cca kde bude strop na sazbách a makra jako inflace jedou dolu a přesně jak říkáš panuje FOMO, ale těch rizik je dost, určitě ten kdo to sledoval a nekoupil na 16k byl nenažranej a chtěl moc. Já osobně měl nastaveny sell na 25, část šla pryč a na 29 byl další (to sem měl ručně a neudržel sem se), protože v průlom up fakt v ty situaci nevěřím, na to je třeba hodně penízek. Uvidíme jestli se to diky shortarum podaří prolomit protože SLka určitě budou někde těsně k 30k a bylo by divny je nechat udělat super obchod bez toho aniž by se je to snažilo vyhodit. Bankovní nejistota která teď panuje určitě pomáhá šíření informací že BTC je super schovka, ale osobně bych viděl fajn i nákup akcii ve výprodeji (BAC/DBK) protože tyhle jestli padnou, tak všechno půjde s nima, včetně BTC. Par dni zpět stačilo nepodpořit ze strany FED “pár” bank a USDC by udělalo letadlo jako Terra a nebyli by jsme na 28-9 ale se štěstím na 20😂

Poslední editace 1 rok před přes Kycok
spot_img