27.3.2023 Tržní přehled pro BTC a index S&P 500 – Zástupci Fedu naznačují větší pravděpodobnost recese?

4.2
(6)

Zprávy a souhrny

Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Minulý týden byl slušně volatilní pro akciové trhy. Kryptoměny a Bitcoin byly převážně stabilní. Bitcoin se zatím drží kolem 28 000 USD. Tento týden nás čekají projevy centrálních bankéřů. Minulý týden zástupci Fedu naznačili obavy z možné recese.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se přes víkend držel stabilně kolem 28 000 USD. Minulý týden se pohyboval v rozsahu 26 400 – 29 300 (tzn. rozsah +- 4,5 % oboustranně). Altcoiny se pohybuji v podobném procentuálním rozsahu a vyčkávají na to kam se Bitcoin vybere.

Makro kalendář plný projevů centrálních bankéřů

Tento týden se můžeme “těšit” projevy dalších centrálních bankéřů. Pondělí bude na makro data poměrné nezajímavé. Skutečně se to rozjede až v úterý zveřejněním stavu skladových zásob, cen nemovitostí a indexem služeb / výroby z Ameriky.

V druhé polovině týdne získáme z Ameriky nezaměstnanost, která by mohla po posledním propouštění v technologickém sektoru lehce růst. Další data budou ceny nemovitostí, indexy spotřebitelských cen a skladových zásob. Z Evropy zazní ekonomický sentiment, inflace a nezaměstnanost.

Minulo týdenní náznaky recese od zástupců Fedu

Minulý týden vystoupil James Bullard jako zástupce Fedu St. Louis, a projevil důvěru ve schopnost americké centrální banky snížit inflaci a odvrátit potenciální ekonomickou recesi. V proslovu zmínil svůj agresivnější postoj ke snížení inflace na cíl dvou procentních bodů. Vzdát se tohoto cíle by podle něj byla pro americkou ekonomiku katastrofa. Vyslovil podporu pro další zvedání úrokové sazby až k úrovni 5,375 procentních bodů (z aktuálních 5 procentních bodů). Domnívá se, že aktuální problémy menších amerických bank do pár týdnů odezní, v případě problému má Fed nové nástroje pro podporu bank v problémech. Následně by Fedu nemělo nic bránit v dalším zvedání úrokových sazeb pro splnění svých závazků.

V případě pokračování růstu úrokových sazeb by však mohlo nastat ještě víc problému u regionálních bank a menších Fintech společností (za které se vláda nepostaví). Obzvlášť pokud mají horší risk management a začali jim narůstat počty lidí neschopní splácet svoje závazky po nárůstu splátek. Tento rok se objeví velké množství subjektů, které budou muset refinancovat svoje starší půjčky za aktuální tržní cen úvěrů obzvlášť v sektoru komerčních nemovitostí. Po mnohé to bude znamenat likvidační podmínky a nutnost se nemovitostí zbavit.

Potenciální problém spočívá v tom, že až 80% těchto hypoték pro komerční nemovitosti je vedených u menších regionálních bank. Velká část těchto bank možná bude nucena přísněji spravovat svoje portfolio hypoték a utahovat podmínky (tzn. snížit riziko neschopnosti splácet hypotéky u svých subjektů). Značné části hypoték bude v roce 2023 končit fixace a budou nucené akceptovat tržní úrokové sazby, které jsou několikrát vyšší než doteď.

V pátek měl projev za Fed i Neel Kashkari, který vyjádřil svoje obavy ohledné zvyšující se pravděpodobnosti pro recesi s ohledem na problémy v bankovním sektoru. Otázkou zůstává jestli bude dále probíhat vybírání peněz z menších bank a přesun do těch velkých, kde se očekává v případě problému pomoc vlády a centrální banky. Podle jeho slov zatím nemá cenu předbíhat co by to znamenalo pro monetární ekonomiku. Fed bude na vývoj situace reagovat až na nejbližším zasedání v květnu. Potenciální další zvedání úrokových sazeb by mohlo způsobit potíže ještě víc bankám s nesprávným managementem rizik a alokaci aktiv.

Dolarový index možná našel lokální dno

Dolarový index minulý týden převážně klesal, navzdory tomu se Bitcoin udržoval stabilní a akciový index S&P 500 předváděl slušnou volatilitu. Je možné, že investoři vybírají prostředky a začínají ho umísťovat do zlata a drahých kovů, které rostou. Bude tedy americký dolar nadále bezpečný přístav, který nabízí zhodnocení už téměř 4,5-5 % ročně dle strategie investorů.

Čtyřhodinový graf dolarového indexu ukazuje možné nalezení supportu kolem hladiny 102 bodů. Indikátor RSI a MACD se začínají zvedat a konvergují. Bude na místě tento týden sledovat reakci dolarového indexu na projevy centrálních bankéřů.

Technická analýza dolarového indexu
Technická analýza dolarového indexu, 4h graf, ticker DXY.

Akciový index S&P 500 a možné nachytání “dumb money” do pasti?

Akciový index minulý týden uzavřel kolem hladiny 3970 a nekonečný zápas o udržení klíčového supportu kolem 3900 bodů dále pokračuje. Vydrží tento support možné další turbulentní makro ekonomické zprávy nebo dojde ke zlomení supportu?

Na Twitteru se objevuji podobnosti posledních recesí s aktuálním vývojem akciového indexu na grafu. Podobnost je obrovská, k vyplnění podobného scénáře bude potřeba dostatečný katalyzátor. V aktuální situaci to může být krach většího množství regionálních amerických bank nebo ekvivalent takovéto události po vzoru krize v roce 2008 (krach Lehman brothers a dalších bank).

Bitcoin a kryptoměny

Bitcoin dnes nadále konsoliduje kolem hladiny 28 000 USD. na čtyřhodinovém grafu se začíná formovat struktura trojúhelníku, která bývá v takovém případě náznakem pokračování trendu. V aktuální situaci by mohla naznačovat pokračování růstového trendu a pokus o překonání rezistenční zóny kolem 28 600 – 31 000 USD. V takovém případě je nutné uvažovat s pokračováním vlnou 4-5 a zelenou rostoucí variantou. Zároveň by to mohlo znamenat bull market pro altcoiny.

S ohledem na vývoj situace u akciového indexu osobně připisuji větší šanci poklesu akciových indexů, které stáhne i Bitcoin a kryptoměny směrem dolů. Je to však můj osobní pohled na situaci a management rizika. V případě, že by Bitcoin rostl a kopíroval zlato, nastoupil bych do pokračujícího trendu nad zmíněnou rezistenční zónou.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech
Hodnocení článku :
     

Skvělá práce, díky!

Reklama: