25.1.2023 Tržní přehled pro BTC a index S&P 500 – Varovné signály a vybírání zisků?

5
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Z amerického trhu dostáváme další neutrální výsledky společností a smíšená makrodata. Index S&P 500 překonal klesající downtrendovku. Objevují se srovnání bear market rallye v roce 2002. Bitcoin vyčkává na další vývoj akciového trhu.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin aktuálně konsoliduje stranovým pohybem kolem hladiny 22 700 USD pod klíčovou rezistencí. Velká část altcoinů si prochází korekci po značném růstu. Je možné, že velcí hráči a tradeři jsou spokojeni se zhodnocením. Nastává čas vybírání zisku a redukce expozice vůči rizikovým aktivům než získáme jasnější makrodata?

Smíšená makrodata a dolarový index na supportní hladině

Od začátku týdne získáváme nová významná makrodata. Evropský a Americký PMI index naznačuje zlepšení ekonomiky s růstem indexu nad očekávání. Hodnoty PMI z Ameriky jsou neustále pod hodnotou 50 bodů, což značí horší náladu u manažerů velkých společností a kontrakci ekonomiky.

Index PMI (Purchasing managers index) reprezentuje postoj manažmentu velkých firem investovat s ohledem na aktuální ekonomiku. Hodnoty nad 50 indikují růst ekonomiky a motivaci investovat víc. Hodnoty pod 50 naznačují zpomalování ekonomiky a šetření firem. (Nákupy, najímání lidí, zásoby a stanovení cenové politiky).

Index PPI (Producent price index) vyjadřující růst producentských cen v Británii lehce klesá na hladinu 12,4 %, co je nejníže od března 2022. Může naznačit lehkou otočku v Britské inflaci. (Index však nezahrnuje jídlo, nápoje, tabák a pohonné hmoty).

Od amerického Fedu máme ještě údaj Výrobního indexu, který obdobně jako PMI vyjadřuje růst (expanzi) nebo pokles ekonomiky. (Je složen z údajů o odeslaných objednávkách 33 %, nových objednávkách 40 % a zaměstnanosti 27 %). Pohybuje se v rozsahu +100 až -100. Reportované negativní hodnoty jsou nižší než očekávané a indikují zpomalování výrobního sektoru.

V rámci výsledkové sezóny v US máme zatím převážně neutrální výsledky. Včera reportoval neutrálně třeba Microsoft za Technologie a Johnson and Johnson jako největší farmaceutická společnost. Nadále dochází k propouštění a osekávání nákladů od velkých bank a finančních společností.

Dolarový index zastavil propad kolem hladiny 102 bodů, kde nachází supportní hladinu. Zároveň nám indikátor RSI nadále naznačuje příležitost pro lehký růst. V grafu nechávám tři uvažované varianty vývoje. Může to vypadat, že dolar našel svůj vrchol a dolarový index už bude jenom klesat. Podle některých ekonomů to tak ale být vůbec nemusí.

Akciový index S&P 500 proráží downtrendovku. Je tam podobnost s Bear market rallye 2002?

Akciový index S&P 500 prorazil downtrendovou rezistenční linii na hladině 4000 bodů. Ta se dlouhodobě táhne od vrcholu akciového trhu a už 5krát nás vrátila k vytvoření nového lokálního dna. Pro mnohé z Vás bude známé jméno Michael Burry. Tento kontrariánský investor z filmu “Big short” včera zveřejnil nenápadnou myšlenku o podobnosti indexu S&P 500 s obdobím z roku 2002. Formace, kterou zrovna index vytváří, se až nápadně shoduje s “Bear market rallye”, po které v roce 2002 následoval další propad indexu S&P 500 o -35%. V tom období index obdobně překonal klesající downtrendovou linii a klouzavý exponenciální průměru MA 200 na grafu.

K této myšlence se přidalo několik dalších ekonomů s vlastním grafem a srovnáním (více viz. níže). Zajímavostí je fakt, že v období 2000 – 2002 technologický index NASDAQ předvedl 8x “Bear market rallye” s růstem o +15 až 40 % od lokálního dna.

Toto srovnání berte jako nezanedbatelný varovný signál. Ještě nedávno byla všude na trhu negativní nálada, kterou bleskově vystřídalo nadšení z raketového růstu ocenění spekulativních růstových akcií a kryptoměn.

Na denním grafu u indexu S&P 500 máme dnes zatím spíše pozitivní signály pro další růst. Je nutné brát do úvahy, že je to denní graf, situace se může v průběhu hodin změnit, pokud se objeví negativní makro zpráva z amerického trhu. Po vyhlašování výsledků společností bude do konce týdne zveřejněná třeba americká nezaměstnanost a další podstatná data.

Příští týden 1.2.2023 bude zasedání centrální banky Fed. Následující den i ECB a Bank of England. Tyto události teď beru jako směrodatné pro další vývoj indexu S&P 500, všechno ostatní je převážné šum.

Z pohledu technické analýzy jsme podruhé prorazili klesající downtrendovku (tlustá bílá čára). Je však potřeba myslet na výše zmíněnou podobnost z Bear marketem 2000-2002. Pozitivní je, že zatím nám další růst naznačují indikátory RSI a MACD na denním grafu. Pokud to vydrží, bude to pozitivní zpráva pro Bitcoin.

Bitcoin pod silnou rezistencí

Pro Bitcoin si dnes ukážeme dlouhodobý týdenní a krátkodobý denní graf. Klíčové levely jsou na obou stejné a obě se odvíjejí od vývoje dolarového indexu a akciového indexu S&P 500.

V případě potvrzení růstu akciového indexu, můžeme očekávat další příliv peněz do kryptoměnového světa díky čemu poroste Bitcoin a altcoiny. Tzn. zelená varianta s otestováním dalších rezistenčních levelů. Postupně se blíží Bitcoin Halving v březnu 2024 u kterého je silný předpoklad na nárůst ceny s nižší dostupností nových Bitcoinů v oběhu.

V případě neudržení hladiny 4000 bodů u S&P 500 a poklesu s vysokou pravděpodobností stáhne sebou všechny rizikové aktiva včetně Kryptoměn. To by mohlo znamenat pokles Bitcoinu na hladiny kolem 19 400 USD, kde je na CME grafu nevyplněný gap a možná další pokles. Následný vývoj je silná spekulace.

Z krátkodobého hlediska sleduji u Bitcoinu rezistenční pásmo 23-25 000 USD. Formujeme rostoucí strukturu podobnou “Ending diagonálu”, která se objevuje většinou ve vlně 5 nebo C. Mnoho traderů bude v této zóně brát zisk a otevírat short. Setkávají se tam dlouhodobé klouzavé průměry týdenního grafu EMA 55 a EMA 200. Proražení této hladiny nahoru je silně Bullish, obzvlášť pokud to zvládne na poprvé.

V případě zamítnutí růstu a korekci, budu sledovat hlavně zónu kolem 19600-19400 USD (CME gap). Tam by mohla být hezká příležitost vstupovat do dlouhé pozice pro lidi, kterým utekl vlak a jsou ochotni akceptovat možné riziko dalšího poklesu.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan

Super prehľad, chválim dobrú prácu.

spot_img