25.05.22 Analýza XAU/USD – Zlato na vzestupu, má šanci se prosadit?

4.8
(4)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Zlato (XAU) je v současné době velmi probíraným tématem. Inflace je na rekordních úrovní, takže drobní střadatelé logicky hledají způsoby, jak své úspory ochránit před znehodnocením. Typickým investičním nápadem je samozřejmě zlato. Navíc se všude vyrojilo mnoho různých nabízečů fyzického žlutého kovu – protože jsou z toho dobré provize.

Má ale zlato v současné době opodstatnění? Z dlouhodobého hlediska určitě ano. Ale hodit do toho své úspory na dva roky, protože je momentálně meziroční inflace 15 %, je investiční nesmysl – takhle ale drobní investoři běžně přemýšlí. Koupí předražené zlato od překupníka s vidinou, že to třeba za 2-3 roky prodá s 50% ziskem.

Zlato – poptávka
Zdroj: gold.org

Co se týče poptávky za první kvartál, ta je za předchozích 10 let na rekordních úrovních. V souhrnu poptávka atakovala skoro 1 250 tun žlutého kovu. Z toho šlo nejvíce na investice – 550 tun. Zlatnictví poptávala zlato v objemu 518 tun, zatímco technologický sektor a centrální banky poptávaly 80 tun. Poptávka po investičním zlatě je nejsilnější od druhého a třetího kvartálu roku 2020.

Vzdělávací články Kryptomagazinu, které byste si měli přečíst (3. část)

Aktuální situace na 1D XAU (Zlato)

Zlato vstoupilo do nového roku rozhodně pozitivně. Rozběhlo se nám zde rally, které trvalo po několik týdnů, díky čemuž se cena za unci dostala téměř k historickému maximu z léta 2020. Inflace tehdy rychle začala akcelerovat, což s sebou přineslo novou poptávku. Pak začala i válka na východě, po čemž ale brzy přišlo vystřízlivění.

Trh rychle své zisky korigoval. A nakonec umazal úplně všechen růst. Prvně se trh držel nad S/R levelem 1 890 USD/unce, ale nakonec jsme padli zpátky na S/R level 1 765 USD/unce. Řečená hladina je vlastně středem celé té tržní struktury, kterou máme před sebou. Vycházím hlavně z objemového profilu, dle kterého je v blízkosti 1 765 USD point of control.

Zlato

Proto není nic překvapivého, že se zde propad kurzu zastavil. Dotyková denní svíce má solidní knot a vůbec solidní podobu. Od té chvíle zase zlato roste a má vcelku dobré momentum. Respektive se kurz blíží k S/R levelu 1 890 USD/unce, kde byl trh posledně začátkem května.

Zlato

Nicméně z technického hlediska se trh nikam významně neposunul. Jako velké negativum lze brát to agresivní zamítnutí nad S/R úrovní 1 950 USD/unce. Z týdenního grafu můžeme právě usoudit, že na cenových úrovních 1 950 – 2 090 USD/unce je nabídkový pool.

Nabídkový pool, který je schopen všechnu poptávku absorbovat. Kromě toho si u té svíce všimněte objemů. Na futures trhu se na těchto cenách vážně ve velkém prodávalo. Trh se zlatem mi proto technicky jako býčí moc nepřijde. Držíme se ale pořád dost nahoře. Respektive si zlato zachovalo podstatnou část ze své all time high hodnoty z léta 2020.

Závěrem

Drobní investoři dělají onu chybu, že nemají ponětí o tom, že naměřená inflace je vlastně zpožděný indikátor. Reagují tedy na něco, co už je započtené. A z toho vyvozují, že i na přes rok zůstane inflace zvýšená. Což tak logicky nemusí být. Centrální banky po celém světě začínají s inflací bojovat. Což má vliv na inflační očekávání – hlavně u velkých investorů. A ti proto do zlata asi úplně nepůjdou, když všichni zvedají úrokové sazby.

POZOR: Žádné údaje ve videu nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

 

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: